ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Netradičné projekty na odstraňovanie emisií uhlíka

0

Startup Stripe zo San Francisca, ktorý vyrába softvér na online platby a má hodnotu 36 miliárd dolárov, investovala do projektov s cieľom znížiť svoju uhlíkovú stopu.   Oslovila viaceré spoločnosti a ich návrhy konzultovala s vedcami, aby ich vyhodnotili. Potom vyhlásila prvých štyroch víťazov, z ktorých každý dostane asi 250 000 dolárov.

Technológie, ktoré si spoločnosť Stripe zvolila, sú v počiatočnom štádiu a v súčasnosti odstraňujú emisie uhlíka za cenu od 75 do 775 dolárov za tonu. Pritom bežné projekty na kompenzáciu uhlíka, ako je ochrana lesov a zachytávanie metánu zo skládok, zvyčajne stoja menej ako 10 dolárov za tonu. 

Napríklad spoločnosť ClimeWorks so sídlom vo Švajčiarsku má najmodernejšiu, ale aj najdrahšiu technológiu. Využíva obnoviteľnú energiu na pohon strojov, ktoré zachytávajú emisie CO2 priamo zo vzduchu a vstrekujú ho hlboko pod zem, kde reaguje so skalnými útvarmi a stvrdne. ClimeWorks tvrdí, že jeho pilotný projekt v roku 2020 takto pochová 50 ton emisií CO2.

Kanadskú spoločnosť CarbonCure zase získava emisie CO2 pochádzajúce z priemyselných žiaričov a zapracúva ho do betónu. Tretia spoločnosť Charm Industrial testuje vstrekovania bioropy do podzemia – je to niečo ako reverzné ropné vrty. Štvrtým kandidátom je startup Project Vesta, ktorý pracuje na projekte rozloženia nerastu olivín na piesočnatých plážach, kde ho vlny rozbijú a zintenzívnia tak jeho schopnosť vytláčať emisie CO2 zo vzduchu.

Ak sa vám zdá, že niektoré z týchto projektov sú trochu mimo, nie ste sami. Napríklad vulkanológ Erik Klemetti vyjadril znepokojenie nad tým, že Project Vesta by mohol mať nezamýšľané dôsledky na ekosystém. Stripe zverejnil svoje hodnotiace kritériá online a nabáda ostatné spoločnosti, aby ich používali. Takisto sprístupnil všetky návrhy, ktoré dostal, na serveri GitHub.

Zdroj: grist.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
uhlik veda vyskum startup inovácie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať