Hightech kontaktné šošovky Mojo Vision zobrazia aj text a umožnia vidieť v tme

0

Spoločnosť Mojo Vision je známa výrobou veľmi malých displejov. Na výstave CES 2020 predstavila kontaktnú šošovku, ktorá má zabudované elektronické obvody a v strede malú bodku. Cez túto žiariacu zelenú bodku s veľkosťou hlavičky špendlíka môže používateľ vidieť zobrazený text, či už ide o presný čas, počasie, športové výsledky, rôzne zdravotné údaje, napr. rytmus srdca, alebo správu od priateľa. Je to, akoby ste mali najmenšie inteligentné okuliare na svete priamo v oku. 

Tím Mojo Vision má skúsenosti z rôznych firiem pôsobiacich v oblasti technológií a zdravotníctva vrátane spoločností Apple, Amazon, Google, Microsoft, Philips Healthcare, Zeiss Ophthalmology a Johnson & Johnson. Išlo im o vytvorenie riešenia, ktoré môže používateľ nosiť celý deň a kedykoľvek si dať premietnuť požadované informácie. Zatiaľ sú k dispozícii len prvé prototypové ukážky šošoviek Mojo, ktoré nemožno vložiť do oka. Demonštračná verzia do oka by mala prísť do konca tohto roka.

Hotový produkt by sa nemal obmedzovať na zobrazovanie textu. Mal by vnímať objekty, sledovať pohyb očí, mať rozhranie ovládateľné okom, ktoré poskytne prístup k údajom zo smart hodiniek alebo inteligentných okuliarov, a navyše by mal umožniť vidieť v tme. Cieľom však nie je dať bežným ľuďom schopnosti Jamesa Bonda, ale pomôcť ľuďom s postihnutím zraku, najmä tým, ktorí trpia degeneráciou makuly. Mojo chce zo svojich šošoviek po získaní povolenia od FDA urobiť lekársky schválené optické zariadenie.

Monochromatický MicroLED displej s vysokou hustotou v šošovke je neuveriteľne malý. Mojo však plánuje viacfarebné zobrazenie a s dvojicou šošoviek môžu byť obrázky stereoskopické. V súčasnej podobe je šošovka takmer úplne priehľadná, v nadchádzajúcich dizajnoch budú do nej pridané ďalšie technológie. Oblasť zreničky bude vyplnená komponentmi ako batéria, procesor, farebná falošná dúhovka zakryje hardvér na detekciu okrajov, malý obrazový snímač a senzor na sledovanie pohybu. 

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
dizajn veda vyskum inovácie displej šošovka

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať