Image
12.7.2018 0 Comments

Microsoft Surface Go s cenou 399 dolárov prekonáva iPady a chromebooky. Alebo je to len marketingový trik?

Po niekoľkých mesiacoch kolovania zvestí a uniknutých informácií je tu Surface Go oficiálne. Lacný 10-palcový tablet je dizajnovaný ako menšia a menej výkonná verzia Surface Pro. Zatiaľ čo zvonka vyzerá ako potomok Surface Pro, vnútri sa veľa zmenilo.

Základný model, ktorý stojí 399 USD, sa dodáva len so 4 GB RAM, 64 GB úložiskom eMMC a menej výkonným procesorom Pentium Gold. Po pridaní rôznych doplnkov, ako sú rozličné druhy obalov, viac RAM, rýchlejšie SSD, však cena rýchlo vyskočí nad 600 USD. A aká je pozícia Surface Go s takýmito špecifikáciami a cenou?

Microsoft neurčuje toto zariadenie pre konkrétny typ zákazníkov. Nie je to priamy konkurent iPadov či chromebookov, ale ani lacných 400-dolárových notebookov. Kým Surface Laptop s Windows 10 S bol predstavený na podujatí zameranom na vzdelávanie, zdá sa, že Surface Go je cielený na širšie okruhy spotrebiteľov. Okrem vzdelávacích inštitúcií by ho mohli využiť aj bežní spotrebitelia a dokonca aj firmy. Má to byť lacnejší a prenosnejší Surface pre tých, ktorí  cenu a špecifikácie Surface Pro pokladajú za privysoké. Snaží sa byť viac ako iPad či chromebook.

Je prirodzené porovnávať Surface Go s iPadom od Apple, hoci nejde o priamu konkurenciu. Základný model iPadu stojí 329 USD. Ak chcete čisto len tablet, Surface Go nemusí byť tá najlepšia voľba, pretože nemá tak ako iPad 1,3 milióna aplikácií navrhnutých a optimalizovaných špeciálne preň.

Rad Surface však zahŕňa skôr hybridné zariadenia. Preto Microsoft propaguje Surface Go spolu so špeciálnym obalom Type Cover s klávesnicou za 99 dolárov, ktorý ho premení na laptop. Apple neposkytuje klávesnicu pre bežné iPady, no tak trochu kopíruje koncept Surface so svojím iPadom Pro. Odmietol však pridať podporu kurzora, a tak sú používatelia iPadov stále nútení dotýkať sa displeja pri ovládaní. Zariadeniam Surface sa darí lepšie preklenúť medzeru medzi tabletom a notebookom.

A Surface Go nesúperí priamo ani s chromebookmi či 400-dolárovými notebookmi s Windows. Po pridaní obalu Type Cover stojí základný model 498 dolárov. Ak uvažujete o prenosnom počítači v tejto cenovej hladine, sú tu aj lepšie možnosti s väčším displejom. Chromebooky sa zase bežne predávajú za menej ako 500 dolárov. Pritom cena najvyššieho model Surface Go s 8 GB RAM a 128 GB SSD je 549 dolárov. Ak k tomu pridáme stodolárový obal s klávesnicou, je to už 649 dolárov, čo sa už blíži k cene iPadu Pro či Surface Pro.

Zdá sa, že Microsoft sa zameriava na segment trhu nachádzajúci sa medzi nízkorozpočtovými a prémiovými zariadeniami. Surface Go je podobne ako 799-dolárový Surface Pro tablet s podporou klávesnice a dotykového pera, ktorý ponúka viac ako bežný iPad alebo chromebooky.

Cenové rozpätie 400 až 700 dolárov je priestor, kde sa výrobcovia PC snažia ukryť lacnejšie komponenty do prémiových šasi. Microsoft sa uchyľuje k podobnému triku. Cena 399 dolárov je marketingový ťah, ktorého cieľom je vzbudiť záujem s nádejou, že si napokon kúpite model za 549 dolárov.

Na rozdiel od Surface 3 má Surface Go veľký trackpad, nabíjací port USB-C (aj konektor Surface), oveľa lepší stojan a prémiový dizajn, ktorý zvyčajne nevidíte na tomto konci PC spektra. Ale nové zariadenie je dokonca menšie než Surface 3. A to je dosť riskantný krok od Microsoftu.

Surface Go síce ponúka prijateľnú používateľskú skúsenosť s Windows 10 na takomto malom zariadení a približuje koncept  tablet + laptop širšiemu publiku, ale môže aj zničiť značku Surface, ktorá je známa tým, že poskytuje používateľom prvotriedne skúsenosti so systémom Windows.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

HONOR 20 PRO v predaji | EISA Award

16.08.2019 10:20

HONOR, globálna značka smartfónov, dnes spustila predaje modelu HONOR 20 Pro. Modelzískal od ExpertImaging and Sound Association (EISA) ocenenie „EISA Lifestyle Smartphone 2019–2020“ zavynikaj ...

Technológie

Cesta developera: Od pevných diskov po DevOps

15.08.2019 00:01

Špeciálny projekt K článku ma inšpirovala reč Johna Romera na konferencii WeAreDevelopers. John je jedným zo zakladateľov firmy id Software, ktorá stojí za vývojom populárnych počítačových hier, ako ...

Technológie

Systém Dentis pomáha zubárom byť efektívnejším

09.08.2019 00:10

Špeciálny projekt Aj slovenský softvér vie preraziť a konkurovať tým zabehnutým. Príkladom nie je len Eset, či Sygic, ale i  špeciálny softvér určený pre zubných lekárov a kliniky – Dentis.  Ten v je ...

q

Žiadne komentáre

eFocus_2019

Videá