Image
11.3.2019 0 Comments

MSI Optix MAG321CQR: Herný (monitor) v každom ohľade

Nie je žiadne tajomstvo, že firma MSI sa sústredí výhradne na „železo“ pre hráčov. Príslušnosť k hernému segmentu nezaprie ani monitor Optix MAG321CQR. Základom je rýchle adaptívne obnovovanie obrazu FreeSync, 31,5-palcová uhlopriečka na zakrivenom paneli (1800R) a rozlíšenie QHD (2560 × 1440 px). Mriežka rastra je na takejto veľkej ploche síce hrubšia, no typický hráč ju pred výrazne nižšou plynulosťou (v potenciálnom 4K) zrejme rád uprednostní.

Kovový stojan s trojnožkou je stabilný a spoľahlivo drží pokope aj pri presúvaní. To bola slabina stajňového modelu MAG27CQ, z ktorého noha pod ťarchou vlastnej hmotnosti vypadávala. Okrem toho je pevný i kĺb a panel sa nezachveje ani pri otrasoch. Jediné, čo z konštrukčného hľadiska zamrzí, je to, že displej  nemožno natáčať do strán. Vertikálne koľajničky však nechýbajú a výškové polohovanie je v širokom rozsahu 13 cm, pričom v najnižšej polohe je hrana rámčeka 10 cm od podložky. Naklápanie je tradičné (+ 5° až - 20°). Rúčku ani stojan na headset (t. j. typické črty monitorov AOC Agon) tento model nemá.

Z konektorov sú vyvedené dva videovstupy HDMI 2.0, jeden DisplayPort (1.4). Zospodu je potom k dispozícii aj hub s dvoma portmi USB 2.0, vhodný na rýchle pripojenie periférií. Ovládanie a pohyb v menu OSD cez štvorcestný joystick sú pohodlné. Tento ovládač je dobre dostupný z pravej strany na chrbte monitora. Všetko, vrátane hardvérových mieridiel do hier FPS možno nastaviť i cez obslužnú aplikáciu z prostredia OS.


Všetky konektory sú zozadu vľavo (po pravej ruke je štvorcestný joystick)

Farebne je na tom použitý panel VA dobre. Tento aspekt sa pri herných monitoroch často podceňuje. MSI chápe, že aj sýtosť farieb umocňuje zážitok a v tomto prípade gamut, respektíve farebné pokrytie presahuje profil sRGB približne o 20 %. Najviac skreslená je červená, no odchýlka Δ 5,3 je v rozumnej miere a až tak nekričí. Rozhodne nejde o „oranžovú“ červenú, čím sú staršie a hlavne lacnejšie panely VA ­neslávne známe. Horšie je to s vyvážením bielej (Δ 14,3) a kalibrácia rozhodne nevyjde navnivoč. Slušný je i statický kontrast. Papierové hodnoty sú síce trochu prestrelené, ale i reálnych 2715:1 strojí za pochvalu.

Dôležitý je i priebeh gamy. Krivka sčernenia je takmer vodorovná. Od priemeru sa o číslo (pod) vychyľuje pri 10 % a trochu vyčnieva (nad priemerom) zase pri 50 %. Inak je odstupňovanie úrovní sivej vcelku rovnomerné. Svietivosť výrobca taktne neudáva. Maximálnych 265 cd/m2 (pri spotrebe okolo 51 W) je totiž podpriemer. Pokojne mohlo MSI trochu pritlačiť a stále by zostalo v energetickej triede C. Kľúčové však je, že minimálny jas je dostatočne nízky (37,8 cd/m2). Predsa len hráči sa skôr zdržujú v temnejších než v presvetlených priestoroch.

Rovnomernosť podsvietenia je pomerne dobrá. Nejaké muchy tu síce sú, najmä v spodnej časti k nejakému presvitaniu dochádza, no vo veľmi malej miere a nikde nič nesvieti viac ani nedosvitá menej než inde. Celkový dojem je teda dobrý a tieto malé nedokonalosti vás nebudú rušiť ani pri večernom sledovaní filmov. V prvom rade však ide o herný monitor so všetkým, čo k nemu patrí. Je rýchly (a bez ghostingu), obraz je pekný, konštrukcia robustná, cena prijateľná.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľká zobrazovacia plocha, 144 Hz, nadštandardné farby i kontrast, plynulý priebeh gamy, nadštandardné podsvietenie (nikde rušivo nepresvitá)
- Hrubší raster, maximálny jas mohol byť vyšší, neumožňuje otáčanie do strán

HODNOTENIE:

Obraz:  90 %
Konektivita:  100 %
Cena/hodnota:  90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 89 %

Cena: 510 EUR

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Recenzie

Recenzia: BenQ PD2700U - Verné farby v 4K rozlíšení pre grafikov, dizajnérov a fotografických nadšencov

20.03.2019 00:00

Pre monitory s vysokou vernosťou podania farieb pre profesionálov platí, že za kvalitu obrazu si výrobcova nechajú dobre zaplatiť. Ceny profesionálnych monitorov spravidla prevyšujú možnosti nadšencov ...

Recenzie

Recenzia: AVACOM HomeRay S10 - Skúste to bez drôtov

19.03.2019 00:00

Bezdrôtové nabíjanie na vlajkových lodiach s Androidom nájdete už niekoľko rokov a podporujú ho už aj novšie modely Apple. Najrozšírenejší štandard je v tomto smere Qi. Keďže staršie modely s týmto št ...

Recenzie

Recenzia: Philips 55OLED803/12: Ultratenký UHD Android OLED TV s ambientným podsvietením

18.03.2019 00:05

Televízory Philips, ktoré vyrába spoločnosť TP Vision, sa od konkurencie líšia technológiou interaktívneho farebného podsvietenia s názvom Ambilight. Označenie recenzovaného modelu 55OLED803/12 jednoz ...

q

Žiadne komentáre

SWIFT 5_032019

Videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button