MSI Cubi 5 10M-035EU / Správny jednoduchý (mini)počítač

0

Neexistuje veľa dôvodov pre kúpu PC bez samostatnej grafickej karty v tradičnej veľkej skrinke. To je plytvanie priestorom aj materiálmi. Aj preto výrobcovia hotových zostáv (alebo barebonov) stále intenzívnejšie prichádzajú s podstatne kompaktnejšími riešeniami. Jedným z nich aj nový Cubi 5 10M s objemom iba trištvrte litra.

Tento malý počítač má štvorcovú základňu o dĺžke strany 124 mm a na výšku má 49 mm, respektíve 53 mm s nožičkami. Takéto proporcie sú predurčujúce aj na využitie montážnych dier VESA (100 × 100) a upevnenie na chrbát monitora. Tým pádom Cubi na stole nezaberá žiadne miesto. Jedinou komplikáciou pri takomto uložení môže byť komplikovanejší prístup k zapínaciemu tlačidlu, na čo však v MSI mysleli. Na skrinku je totiž okrem iného vyvedený aj bežný dvojpinový power switch, ku ktorému je možné pripojiť externé tlačidlo na 45 cm kábli. To sa navyše dá pohodlne prilepiť na miesto, kde vám bude najviac vyhovovať. Takáto „predĺžená ruka“ sa môže hodiť napríklad aj v kioskoch.


Vyvedenie externého zapínacieho tlačidla sa hodí v situáciach, keď je zhoršený prístup k vstavanému tlačidlu na skrinke

Výrobca Cubi 5 vo svojom portfóliu kategorizuje do série „Pro“, ale vhodný je tento počítač aj na multimediálne použitie s Kodi, Plexom a podobne. V prípade pracovného počítača je asi lepšie hovoriť o kancelárskom než výpočtovom upotrebení, hoci nálepka Core i5 môže k nemu nabádať. Použitý štvorjadrový/osemvláknový procesor (Ci5-10210U) je však úsporný mobilný variant. Výkonnostne je medzi AMD Athlon 3000G a Intel Core i3-10100 s tým, že má podstatne bližšie k Athlonu. To aj pre nižšiu priepustnosť pamäťového subsystému s jednokanálovým zapojením jedného 8 GB 2666 MHz modulu. Dobrou správou je, že RAM je vymeniteľná i rozšíriteľná, keďže je tu k dobru voľný slot SO-DIMM.


K prípadnej výmene či rozšíreniu komponentov sa dostanete ľahko odskutnovaním spodného krytu (substrátu). Doplniť môžete jeden modul RAM a 2,5" úložisko

Na typickú administratívnu prácu je počítač dimenzovaný veľmi štedro a systémové reakcie sú bleskové aj vďaka rýchlemu SSD Intel 660p (PCIe 3.0 ×4). Škoda len jeho 256 GB, v tejto cenovej by už viac slušala dvojnásobná kapacita. So využitím ingerovaného grafického jadra (Intel UHD 630) sa dá Cubi 5 dobre uchopiť aj na produktívnejšie činnosti a v dobrom čase zvládne za pomoci QuickSyncu zvládne napríklad i kódovanie videa. Predovšetkým však ide o zostavu s mimoriadne priaznivou efektivitou a vysokým výkonom na watt. Táto platforma ako celok má pri maximálnom výkone v porovnaní s desktopovým Pentiom G5400 (na doske s čipsetom B365) o viac než polovicu nižšiu spotrebu. A pritom účková Ci5, ktorá ani pri all-core booste nepadá pod 2 GHz, ťahá za dlhší koniec povrazu i výkonnostne.

Oproti notebookom je tu zase oveľa bohatšia výbava konektorov. Šesť portov USB (z toho štyri 3.2 gen 1, vrátane jedné typu C a dve štandardu 2.0 typicky na pripojenie myši a klávesnice), gigabitový eternet, dva separátne audiojacky a rovnako dvojica videovýstupov. Popri HDMI 1.4 je DisplayPort 1.2 riešením pre používateľov monitorov s rozlíšením 4K.

Jediná vážnejšia nevýhoda je tu v cene. Typická skladačka s Core i3-10100 je nielen výkonnejšia, ale podstatne lacnejšia. Prirážka za minimalistické rozmery a vyššiu energetickú efektivitu je tu pomerne vysoká. Inak nemôžem nič kritizovať a po stránke chladenia je počítač výborne navrhnutý. Nič sa neprehrieva (teploty CPU sa nanajvýš držia okolo 65 °C) a pritom je chod (31,5 – 36 dBA z 50 cm) dostatočne tichý. Tichší, než u mnohých konkurenčných riešení, ktoré sú však často výrazne lacnejšie, čo môže byť kríž Cubi 5.

„Konštrukčne ukážkové úsporné zariadenie, ktorému na atraktivite uberá len vyššia cena, než by bola primeraná.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistické rozmery, úsporný chod (7 ~ 27 W), vždy tichý chod ventilátora (a k tomu tichučký adaptér), vysoká efektivita, bohatá konektivita (vrátane Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac), externé zapínacie tlačidlo súčasťou dodávky
- Trochu premrštená cena

HODNOTENIE:

Chladenie: 90 %
Konektivita: 95 %
Cena/hodnota: 75 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88 %

Cena: 735 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať