Klasická vs.inteligentná elektroinštalácia

Technológie
0

 V predošlom článku sme vysvetlili, že skutočná definícia inteligentného osvetlenia spočíva v jeho samostatnej automatizácii. Automatizácia sa dá dosiahnuť iba pomocou inteligentnej elektroinštalácie, do ktorej možno integrovať skutočne asi všetko. Inteligentná elektroinštalácia umožňuje začleniť nielen riadenie aké­hokoľvek osvetlenia, ale aj ovládanie kúrenia a chladenia, ohrev vody, zabezpečovací či kamerový systém. Vznikne tak jeden kompaktný systém, ktorý sa bude dať ovládať aj cez mobilné zariadenie.

Hneď na úvod treba vyvrátiť mýtus, že inteligentná elektroinštalácia je až dvakrát drahšia než tá klasická. To platilo pred pár rokmi, pretože odvtedy sa ceny elektrotechniky značne pohli. Ani telefón spred piatich rokov dnes už nemá takú cenu ako kedysi. Rozdiel v cene by mohol nastať iba v neštandardných požiadavkách typu riadenia autovýťahu s Ferrari, ovládania zavlažovania zbierky exotických rastlín alebo riadenia vysúvania televízora z trávnika pri záhradnej párty. Áno, aj takéto prípady sme už pre našich klientov zastrešovali. Vtedy je jasné, že sa pohybujeme vo vyšších cenových kategóriách inštalácie. Na druhej strane zase treba povedať, že pri klasickej elektroinštalácii sa podobné aplikácie nedajú vôbec realizovať...

Aby sme sa zase vrátili nohami na zem, uvedieme reálny príklad klasickej elektroinštalácie v menšom rodinnom dome s rozlohou 120 m2. Aj pri rozhodovaní o elektroinštalácii je pre mnohých určujúca cena. Nie je jednoduché ju určiť, keďže sa odvíja od množstva vypínačov a zásuviek, dĺžky trás kabeláže, počtu pohonov exteriérových žalúzií a pod. Pre náš dom by mohla byť reálna suma približne 6000 eur. Od nej by sme mohli odpočítať časti, ktoré má inteligentná aj klasická elektroinštalácia spoločné, čiže vonkajšiu elektromerovú skriňu, prácu – vykopanie a natiahnutie prívodného kábla, realizáciu bleskozvodu, ekvipotenciálnu svorkovnicu atď. Dostaneme sa na sumu približne 3000 eur.

Vnútorné rozvody a osvetlenie

Čiže máme asi 3000 eur na vnútorné rozvody v dome a dva konkrétne prípady. V prvom sa rozhodneme, že v spálni bude jedno veľké hlavné svetlo (spravidla v strede stropu), ktoré sa bude ovládať pri dverách, ale aj na každej strane ­postele, pri balkónových dverách smerom na terasu, aby sme mohli za sebou zhasnúť. Takto chceme ovládať jedno svetlo zo štyroch miest. V klasickej elektroinštalácii by sme prívodný elektrický kábel viedli do prvého vypínača, odkiaľ by sa vetvil do svetla v strope a prepojovacím ­káblom do ďalších troch vypínačov. Dovedna sme minuli na káble 16 eur. V inteligentnej elektroinštalácii však postupujeme trochu inak. Neťaháme prívodný kábel do vypínača, ale už rovno od rozvádzača do svetla a na prepoje medzi vypínačmi využívame iný kábel. Takto nakúpime inštalačné káble iba za 11 eur, čím ušetríme. Markantné cenové rozdiely sa však násobia na zložitosti ovládania svetiel. Kým pri klasickej elektroinštalácii je už značne zložité urobiť ovládanie dvoch svetiel s dvojvypínačom z viacerých miest, pri inteligentnej elektroinštalácii je to úplne jedno. Miesto klasického dvojvypínača si môžeme dať hoci malý displej a ovládať tak svetlá v celom dome z jedného miesta.

Kúrenie

Druhý veľmi dobrý príklad je zónová regulácia kúrenia. Z osobnej skúsenosti vieme, že takmer každé druhé kúrenie nie je správne vyregulované, hoci platby za túto položku bývajú značné. Bežne sa stretávame s tým, že rodinný dom má iba jeden termostat, a ak je to dvojposchodový dom, v lepšom prípade nájdeme jeden termostat na prízemí a druhý na poschodí. A asi najhoršie riešenie je dvojpodlažný dom s krbom, keď sa rozhodneme, že si urobíme príjemnú atmosféru zapálením niekoľkých polienok. Krb zvýši teplotu v miestnosti, kde je umiestnený termostat. Kotol logicky prestane kúriť a potom je v ostaných izbách zima, pretože tam teplo z krbu až tak dobre neprenikne. ­Klasická elektroinštalácia na tieto problémy v princípe nemá rozumné riešenie. Prípadný externý systém na zastrešenie celej zónovej regulácie systému sa aj s montážou pohybuje okolo 1500 eur, samozrejme, individuálne podľa počtu okruhov kúrenia. Na druhej strane moderné systémy inteligentnej elektroinštalácie majú bežne implementovanú aj zónovú reguláciu kúrenia, čo umožňuje komfortne si nastaviť teplotu v každej izbe podľa svojich preferencií. Potom sa v bežne nepoužívaných izbách, napríklad v hosťovskej, buď úplne vypne, alebo stlmí kúrenie. A ak si zakúrime v krbe, nemá to žiadny negatívny vplyv. Cez mobilné zariadenie si vieme nastaviť kedykoľvek teplotu v miestnosti, čo oceníme v tomto horúcom letnom období, keď vstúpime doma do príjemne klimatizovaného priestoru. Popritom ušetríme náklady za kúrenie.

To, čo sa na jednej strane usporí pri klasickej elektroinštalácii na kabeláži a pri montáži externých systémov (regulácia kúrenia, elektronický zabezpečovací systém...), sa zase pridá k nákupu komponentov inteligentnej elektroinštalácie. Tak sa misky váh v princípe vyrovnajú a následne zistíme, že cenový rozdiel medzi inteligentnou a klasickou elektroinštaláciou je skutočne minimálny. Jednoduchý dôkaz: ­základ inteligentného systému, napríklad controller (mozog inteligentného systému) + spínací aktor (na ovládanie) na dvanásť svetiel a na štyri okruhy žalúzií + zdroj + vypínače sa dá kúpiť do 1500 eur.

Nehovoriac o tom, že inteligentnou elektroinštaláciou si vieme zabezpečiť pohodlné, efektívne a elegantné ovládanie domu. Ako by sme si inak dokázali priradiť k vypínaču na stene iné svetlo, než je práve aktuálne? To sa pri klasickej elektroinštalácii bez búracích prác nedá. Výhodám a nevýhodám inteligentnej elektroinštalácie a možnostiam, čo všetko sa dá a čo zase nie, sa budeme venovať v ďalšom článku.

Zobrazit Galériu

Ján Čambal, J&P Technology GROUP

Všetky autorove články
elektroinštalácia

Pridať komentár