Image
18.5.2018 0 Comments

Intel uvádza na trh prvé 10 nm CPU. Medzi prvé produkty s procesorom Cannon Lake patrí lacný notebook Lenovo IdeaPad

Notebook spoločnosti Lenovo, ktorý sa v týchto dňoch dostal na ázijský trh, je vybavený jedným z prvých 10 nm procesorov Intel Cannon Lake. Konkrétne ide o neohlásený model Intel Core i3-8121U, ktorý sa práve objavil v databáze firmy a má dve jadrá so základnou frekvenciou 2,20 GHz a turbom na úrovni 3,20 GHz. Znamená to, že 10 nm procesory Intelu sa konečne začínajú objavovať na trhu.

Intel predstavil svoj 10 nm procesor začiatkom roka 2017 a prvé produkty mali prísť na trh v priebehu minulého roka, no nestalo sa tak. Spoločnosť posunula uvedenie Cannon Lake až do roku 2018 pre výrobné ťažkosti súvisiace s 10 nm procesom. Čím menšie sú totiž súčasti procesora, tým problematickejší je výrobný proces a vzniká väčší počet chybných čipov.

V roku 2018 ešte nemožno očakávať záplavu zariadení s procesormi Cannon Lake. Ich produkcia bude zatiaľ nízka, Intel presunul ich masovú výrobu na rok 2019 a v tomto roku bude naďalej robiť optimalizácie svojej 14 nm technológie. Technologicky je procesor Cannon Lake zredukovaná verzia optimalizovaného dizajnu Kaby Lake siedmej generácie, ale patrí už do ôsmej generácie procesorov spoločnosti.

Prekvapujúco nemá integrovanú grafickú súčasť, takže notebooky budú potrebovať diskrétny grafický čip. Notebook s procesorom Cannon Lake má hrúbku 2,28 cm a hmotnosť asi 2,5 kg, nepatrí teda k najtenším ani najľahším. V Ázii sa ponúka približne za 449 dolárov, ale termín začatia dodávok nie je uvedený.

Intel v roku 2018 vydal tretiu vlnu 8. generácie procesorov Coffee Lake, v apríli pridal desktopové a laptopové varianty vrátane prvého šesťjadrového mobilného čipu Core i9. Nasledujúce procesory s kódovým označením Whisky Lake by mali patriť takisto do 8. generácie.

Tieto štvorjadrové čipy nahradia prvú vlnu procesorov ôsmej generácie, ktoré prišli v auguste 2017. Koncom roka by sme sa mali dočkať ešte desktopových procesorov pre nadšencov s kódovým označením Cascade Lake-X.

Vzhľadom na to, že Core i3-8121U je čip ôsmej generácie, rodina Cannon Lake by mala byť posledným radom z tejto generácie v roku 2019. Potom bude nasledovať už 9. generácia procesorov Ice Lake, vyrábaná 10 nm procesom.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie 2

Slováci uviedli na trh kryptomenu krytú zlatom

22.06.2018 00:40

Komunita technologických, marketingových a biznis inovátorov - 01People, spustila  pre svojho klienta z Dubaja technológiu blockchain a ako vôbec prvým Slovákom sa podarilo uviesť do obehu kryptomenu ...

Technológie

ASUS uvádza do predaja ZenFone 5 s bezrámikovým dizajnom, duálnym fotoaparátom a podporou UI

22.06.2018 00:35

ASUS oznámil spustenie predaja úplne nového smartfónu ZenFone 5 na Slovensku. Telefón disponuje 6,2-palcovým displejom, duálnym fotoaparátom a prvýkrát v histórii rad ZenFone vyniká aj umelou intelige ...

Technológie

Robot odoberie vzorky krvi pacientom zo žily a sám ich aj zanalyzuje

22.06.2018 00:25

Výskumníci z Rutgers University vytvorili automatické zariadenie na odoberanie vzoriek krvi a ich testovanie, ktoré prináša rýchle výsledky. Takýto robot by mohol uľahčiť prácu v nemocniciach a iných ...

q

Žiadne komentáre

Smart Industry

VideáPC forum button