IBC 2019: SONY prichádza s novou 6K kamerou PXW-FX9 aj Cinema objektívom s Power Zoomom

0

Spoločnosť Sony predstavila svoju prvú videokameru XDCAM s Full-Frame snímačom s rozlíšením 6K a systémom rýchleho hybridného automatického zaostrovania (AF) PXW-FX9. Na základe úspechu  kamier PXW-FS7 a PXW-FS7M2, FX9 kombinuje vysokú mobilitu s pokročilým systémom AF, pôsobivými schopnosťami bokehu a spomaleného pohybu vďaka novo vyvinutému senzoru 6K Exmor R.

FX9 využíva technológiu dvojitej základnej citlivosti ISO 800/4000 pochádzajúcu z digitálnej filmovej kamery VENICE vďaka čomu umožňuje záznam s vysokou kvalitou a nízkou úrovňou šumu aj v zložitých svetelných podmienkach. Nový senzor 6K Exmor R dosahuje viac ako 15 clonových čísiel  dynamického rozsahu, a kamera umožňuje interný záznam  4K 60p 4:2:2. 10-bit v kodeku XAVC. Model FX9 bude v základnej verzii softvéru podporovať iba nahrávanie s rozlíšením 3840 x 2160, pričom v budúcej aktualizácii bude nasledovať úplný záznam s rozlíšením 4096 x 2160. FX9 je tiež nahrávania  Full HD rýchlosťou 120 snímok za sekundu.

Systém Fast Hybrid AF je vybavený AF senzorom s 561 bodmi fázovej detekcie, ktorý pokrýva zhruba 94 percent šírky a 96 percent výšky aktívnej oblasti. Zo série FS7 pochádza aj elektronický filter ND filter s plynule premenlivou hustotou.


Kamera je tiež schopná zaznamenať metadáta stabilizácie obrazu, ktoré bude možné importovať do softvéru Catalyst Browse / Prepare od spoločnosti Sony, aby presne stabilizoval zábery v postprodukcii prostredníctvom aktualizácie, ktorá bude zverejnená v decembri 2019. Sony jedná s viacerými vývojármi softvérov o zapracovaní podpory tejto funkcie.

V súvislosti s vydaním FX9 spoločnosť Sony uviedla aj nový objektív FE C 16-35 mm T3.1 G. Full Frame objektív využíva bajonet E-mount, a spolupracuje so širokým spektrom kamier s týmto bajonetom vrátane modelov Venice. Objektív je vybavený dvoma extrémne asférickými (XA) prvkami, 11-lamelovou clonou a plávajúcimi zaostrovacími skupinami, ktoré ponúkajú vylepšené zaostrenie v celom rozsahu transfokácie.

Funkcia manuálneho zaostrovania s lineárnou odozvou (MF) poskytuje presnú akciu manuálneho zaostrovania. Zaostrovací krúžok s veľkým uhlom natočenia je dodávaný s mierkou vzdialenosti, ktorá umožňuje rýchlo a ľahko nastaviť rovnakú polohu zaostrenia v scénach, ktoré je potrebné opakovane nasnímať. K dispozícii je aj odnímateľné servo umožňujúce plynulý motoricky ovládaný zoom.

Nový objektív 16-35 mm (FE C 16-35 mm T3,1 G) bude k dispozícii na jar 2020.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať