IBC 2019: Canon s novými fotoaparátmi, objektívmi aj profesionálnym monitorom

0

Dvojicu nových fotoaparátov EOS 90D a EOS M6 Mark II predstavil Canon koncom augusta a na IBC sme si ich mohli po prvý krát pozrieť naživo.

Oba sú osadené novým snímačom CMOS typu APS-C s rozlíšením 32,5 Mpx. Snímač spolupracuje s obrazovým procesorom DIGIC 8, čo znamená, že fotograf získava väčší dosah, môže použiť väčší orez a dosiahnuť prekreslenejšie snímky. Procesor ponúka tiež nástroje pre korekciu obrazových vád objektívov, vrátane optimalizácie pre digitálne objektívy a opravy difrakcie, vďaka čomu používateľ získava snímky vynikajúcej kvality priamo z fotoaparátu. Vďaka možnosti bezdrôtového pripojenia cez WiFi a Bluetooth môžu používatelia zdieľať fotografie naživo na sociálnych sieťach.

Prístroje majú autofocus so sledovaním očí. V prístroji EOS 90D tento systém spolupracuje s meracím snímačom RGB + IR o rozlíšení 220 000 bodov s detekciou blikania svetelného zdroja, ktorý prispieva k spoľahlivej detekcii ľudskej tváre a lepšej kontrole nad expozičnými hodnotami. Nový snímač dosahuje vyššie rozlíšenie bez toho, aby to znížilo jeho výkon pri nízkej úrovni osvetlenia, a to vďaka citlivosti v rozsahu ISO 100-25600. Canon EOS M6 Mark II vykazuje lepšie výsledky ostrenia ako jeho predchodca EOS M6. Pri použití objektívu so svetelnosťou f/1.4 alebo vyššej dokáže ostriť už pri EV -5 – teda aj pri zatiahnutej oblohe s mesačným svitom a samozrejme v interiéroch a v tieni. Mechanickej uzávierke pomáha elektronická s najkratším časom 1/16000 sekundy.

Canon EOS 90D ponúka sériové snímanie rýchlosťou 10 snímok za sekundu s automatickým posunom bodu zaostrenia a 11 snímok za sekundu pri živom náhľade. Vyrovnávacia pamäť stačí na 58 snímok vo formáte JPEG veľkosti L.  

Bezzrkadlovka Canon, EOS M6 Mark II, dokáže priebežne snímať rýchlosťou 14 snímok za sekundu alebo zaobstarať sériu 30 snímok vo formáte RAW za sekundu, v oboch režimoch s automatickým presúvaním bodu zaostrenia. Prístroj podporuje karty UHS-II a vyrovnávacia pamäť stačí na 80 snímok formátu JPEG veľkosti L. Funkcia Focus Bracketing s priebežnou zmenou roviny zaostrenia v sérii snímok umožňuje jednoducho predĺžiť hĺbku ostrosti spojením viacerých snímok pomocou softvéru.

Prístroje podporujú záznam videa v rozlíšení 4K s využitím plného uhla záberu nasadeného objektívu a rýchle Full HD so snímkovou frekvenciou až 120 FPS. Poskytujú široké možnosti natáčania vrátane spomaleného záznamu, orezu alebo záznamu v supervysokom rozlíšení. V prípade prístroja EOS 90D je k dispozícii aj režim 4K s orezom, ktorý tvorcom obsahu umožňuje dosiahnuť rovnakú obrazovú kvalitu s väčším dosahom. Ostriaci systém Dual Pixel CMOS AF je k dispozícii v režime Full HD aj 4K. Pokrýva takmer celú plochu obrazu (88 x 100%) a zabezpečuje rýchle a plynulé preostrovanie. Mikrofónový vstup umožňuje video blogerom používať externý mikrofón pre dosiahnutie čistého a neskresleného zvuku. Canon EOS 90D je vybavený tiež výstupom na slúchadlá. Fotoaparáty EOS 90D a EOS M6 Mark II budú v predaji od septembra 2019.

Canon predstavil aj dva objektívy pre bajonet RF,  RF 15-35mm F2.8L IS USM a RF 24-70mm F2.8L IS USM, ktoré rozširujú rad skiel pre systém EOS R. Oba objektívy majú vysokú konštantnú svetelnosť f/2.8. Vďaka nej s nimi možno fotografovať s kratším časom aj pri nízkej úrovni osvetlenia a dosiahnuť tak ostré snímky.  RF 15-35mm F2.8L IS USM a RF 24-70mm F2.8L IS USM sú prvé svetelné objektívy Canon vybavené technológiou Nano USM. Motorový systém automatického ostrenia Nano USM bol prvýkrát predstavený v objektíve EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM. Vyznačuje sa vysokou rýchlosťou ostrenia pri fotografovaní a hladkým, takmer nehlučným chodom pri zázname videa. Tým, že sa v zázname neobjavujú rušivé zvuky ostrenia, sú nové objektívy ideálnym nástrojom pre kameramanov využívajúcich systém EOS R. Objektív RF 24-70mm F2.8L IS USM je vybavený systémom pre potlačenie efektu zmeny ohniskovej vzdialenosti pri ostrení – výsledkom je prirodzený dojem pri ostrení počas filmovania. Oba objektívy sú okrem plne manuálneho ostriaceho prstenca vybavené programovateľným ovládacím prstencom, ktorému možno priradiť funkciu clony, času, citlivosti alebo kompenzácie expozície.

Na stánku Canon sme mohli vidieť aj nový profesionálny monitor DP-V3120 ktorý ponúka jas až 2000 cd/m² po celej ploche obrazovky. Systém využíva vysoko účinné LED diódy, precízny algoritmus ich riadenia a pokročilé spracovanie obrazu. Vďaka tomu dokáže monitor podať čiernu na úrovni 0,001 cd/m² a dosahovať vynikajúci kontrastný pomer 2 000 000:1 pre verné podanie detailov v tieni aj v najjasnejších partiách. Súčasťou systému podsvietenia je novo navrhnutý chladiaci mechanizmus, ktorý umožňuje displeju pracovať trvalo s vysokým jasom pri nízkej hlučnosti, takže monitor je ideálny ako súčasť zostavy pre korekciu farieb. Systém podsvietenia obsahuje tiež senzory po celej ploche obrazovky a inteligentnú autokorekčnú technológiu, ktorá zabezpečuje konzistentnú presnosť obrazu po celú dobu prevádzky. Monitor DP-V3120 podporuje vedľa konvenčných štandardov 2.2, 2.4, 2.6, a ITU BT.1886 gamma tiež EOTF SMPTE ST.2084 a ITU-R BT.2100 (HLG) a široké farebné priestory BT.2020 a DCI-P3 s verným a konzistentným podaním farieb pre potreby produkcie so štandardným aj vysokým dynamickým rozsahom.

Profesionálny monitor DP-V3120 bude na trhu od novembra.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať