Image
16.9.2019 1 Comments

Hydrid hlinitý by mohol naštartovať vodíkovú energetiku

Vodík je sľubný zdroj energie, jeho využívanie však brzdia ťažkosti súvisiace s jeho prepravou, veľkoobjemovým skladovaním a manipuláciou s ním. Vedci financovaní americkou armádou však tvrdia, že kľúčom k riešeniu týchto problémov by mohol byť hydrid hlinitý, prášková zlúčenina, ktorá sa už skúmala ako prísada do paliva pre rakety a mohla by sa stať stabilným materiálom pre vodíkové palivové články. To by mohlo viesť k odomknutiu širokej škály aplikácií náročných na energiu – od exoskeletov cez najrozličnejšie drony až po elektrické vozidlá.

Na začiatku 21. storočia sa s palivovými článkami spájali veľké očakávania, ale sľúbená revolúcia sa napokon nekonala. Výroba stlačeného plynného či kvapalného vodíka nie je nákladovo efektívna, navyše vodík je nebezpečný, o čom svedčia aj požiare v kalifornskom závode a nórskom tankovacom zariadení. Znížiť riziko možno pevnejšími zásobníkmi, ale tie sú ťažšie a najmä drahšie.

Riešenie môže ponúknuť hydrid hlinitý – AIH3, nazývaný aj Alane. Ide o kombináciu troch atómov vodíka a jedného atómu hliníka, ktorá sa pôvodne vyvinula v 70. rokoch 20. storočia ako potenciálna prísada do raketového paliva. Vyzerá ako detský zásyp a dá sa oveľa ľahšie prepravovať a používať ako stlačený plynný alebo kvapalný vodík. Navyše má podstatne vyššiu hustotu energie.

Kristopher Lichter, generálny riaditeľ spoločnosti Ardica Technologies so sídlom v San Franciscu, ktorá vyrába palivové články na báze AIH3, hovorí, že „Alane je štyrikrát energeticky hustejší ako plynný vodík. Nevyžaduje si špeciálne cisternové vozidlá alebo potrubia. Prepravuje sa v zásobníkoch, ktoré možno vložiť do palivového článku. Po zahriatí zásobníka sa uvoľní plynný vodík, ktorý sa použije pri výrobe elektriny.“

Ako ďalšiu prednosť AIH3 šéf Ardica Technologies uvádza mimoriadnu ľahkosť. Ak držíte zásobník v ruke, neviete povedať, či je plný alebo prázdny, pretože cítite len hmotnosť hliníkovej kazety. Táto vlastnosť zaujala aj americkú armádu. Ardica s ňou spolupracuje na vývoji prenosných zdrojov energie. Vytvorený bol už nositeľný 20-wattový energetický systém pre vojakov, ktorý bol už otestovaný v rámci Army Expeditionary Warrior Experiments. „Za predpokladu, že všetko pôjde podľa plánu, čoskoro by sa mala spustiť výroba,“ povedal Lichter. Pracujú aj na 300 W generátore s hydridom hlinitým, pričom prototypy by mali byť hotové do šiestich mesiacov.

Teoreticky by Alane mohol poskytnúť alternatívny zdroj energie k lítiovo-iónovým batériám, ktoré sú čiastočne zložené z minerálov vzácnych zemín. Otázkou je, či sa bude dať vyrábať v dostatočnom množstve. Zatiaľ ho Ardica vyrába v kilogramoch, no v nasledujúcich 18 mesiacoch by chcela prejsť na tony. To však stále nestačí. Ministerstvo obrany by pre vojakov, generátory a vozidlá potrebovalo viac ako 40 000 ton. Podľa Lichtera takéto množstvo nikto na svete nedokáže vyrobiť v krátkom čase. Práve výroba vo veľkom teda rozhodne o tom, či môže Alane skutočne zmeniť hru vo vodíkovej energetike.

Zdroj: defenseone.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum 1

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

17.01.2020 00:20

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije ...

Výskum

Umelá koža dokáže „cítiť“. Uplatnenie nájde v mäkkej robotike

17.01.2020 00:10

Adhezívna hydrogélová pokožka AISkin (Artificial Ionic Skin), ktorú nedávno vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity, je autonómna a môže zaznamenávať pocity bez toho, že by bola kamkoľvek zapojená. ...

Výskum

Transparentné piezoelektriká môžu priniesť priesvitných robotov a dotykové displeje bez potreby napájania

17.01.2020 00:05

Ak sú niektoré kryštalické materiály zasiahnuté elektrickým prúdom, zmenia tvar. Tieto tzv. piezoelektrické materiály sa už desaťročia využívajú pri ultrazvukovom lekárskom snímaní; sú totiž také citl ...

1 Comments

  1. Efektivita? reakcia na: Hydrid hlinitý by mohol naštartovať vodíkovú energetiku
    17.9.2019 10:09
    Je otázne, koľko a aké zaťaženie prostredia jeho výroba spôsobí ... pokiaľ tam bude viac problémov ako osohu, tak to je nanič.
    Reagovať

Videá