Huawei má ešte väčší problém, ARM mu stopol licencie

Technológie
9

Návrhár čipov ARM zasadil ďalšiu ranu spoločnosti Huawei, keď s ňou prerušil väzby. Bez Googlu by Huawei mohol prežiť, ale bez ARM asi nie.

Podľa britskej BBC ARM Holdings rozoslal zamestnancom interný príkaz, aby prestali spolupracovať s čínskou spoločnosťou. ARM totiž používa americkú technológiu, a tak sa rozsiahly zákaz zavedený Trumpovou administratívou prenesene týka aj jeho. ARM potvrdil zákaz v stredu popoludní.

Spoločnosť ARM vyrába návrhy, ktoré výrobcovia ako Qualcomm používajú na výrobu čipov. Procesory založené na architektúre ARM možno nájsť vo všetkom od smartfónov cez zariadenia IoT až po dátové centrá. Firma však čoraz viac umožňuje výrobcom smartfónov vyrábať vlastné čipy. Aj dcérska spoločnosť Huawei HiSilicon od roku 2012 vyrába SoC (systems-on-chips) založené na architektúre ARM. Sebestačnosť Huawei v oblasti CPU by bola dôležitým faktorom pri odvracaní amerických hrozieb.

Aj keď teda Google preruší väzby s čínskou spoločnosťou, tá by mohla vytvoriť funkčný operačný systém, odnož Androidu, a presvedčiť vývojárov, aby svoje aplikácie prispôsobili tejto upravenej verzii. Používatelia by síce museli žiť bez obchodu Google Play a súvisiacich aplikácií, ale to by bol riešiteľný problém, najmä na čínskom trhu, kde je už k dispozícii množstvo dostupných alternatív.

No aj open source verzia Androidu je určená pre čipy na báze ARM. Hoci funguje aj na procesoroch x86, ktoré vyrábajú Intel, AMD a ďalší, ale aj tieto spoločnosti so sídlom v USA už v rámci sankcií obmedzili väzby s Huawei. Spoločnosť by tak musela nielen vytvoriť vlastné čipy od nuly, čo je proces trvajúci roky, ale bola by odrezaná od najpopulárnejšieho operačného systému na svete.

Strata prístupu k ARM sa však neudeje cez noc. Spoločnosť bude môcť nejaký čas používať svoju súčasnú licencovanú technológiu. Huawei predstavil svoj SoC Kirin 980 vlani na jeseň a mohol by ho naďalej dodávať niekoľko ďalších mesiacov. No ak sa zákaz udrží, jeho telefóny akoby uviazli v čase. Nadchádzajúci čip Kirin 985 už môže byť pod strechou, ale k novším návrhom ARM od 22. mája 2019 sa už Huawei nedostane. Návrh vlastného jadra je nákladný, časovo náročný proces. Otázne je, či zákazníci budú ochotní na to čakať.

Zostáva nejasné, ktorých technológií ARM sa zákaz týka. Ide totiž o medzinárodnú spoločnosť, ktorú nedávno získal japonský gigant Softbank, ale sídlo má v Spojenom kráľovstve. Osud Huawei teda môže závisieť od toho, aká je ponuka ARM v USA, kde má osem kancelárií a dlhodobé výskumné partnerstvo s Michiganskou univerzitou. Keby išlo len o niektoré funkcie SoC a doplnky architektúry, riešenie by mohlo byť relatívne jednoduché, no ak sa to týka základného súboru inštrukcií alebo hlavnej logiky, potom by to bolo oveľa ťažšie.

Spoločnosť Huawei vydala k vzniknutej situácii vyhlásenie: „Huawei si cení svoje vzťahy so všetkými partnermi na celom svete a chápe zložitú situáciu, v ktorej sa nachádzajú. Našou hlavnou prioritou zostáva, aby sme našim zákazníkom naďalej dodávali produkty svetovej triedy. Dúfame, že táto situácia bude čoskoro vyriešená.

Prednedávnom Trumpova administratíva priviedla na pokraj kolapsu čínsku technologickú spoločnosť ZTE. Tej však vyčítala konkrétne obchody s Iránom a Severnou Kóreou a ponúkla aj konkrétne nápravné opatrenia vo forme pokút a výmeny vedenia. Napäté vzťahy s Huawei sú však oveľa nejasnejšie. Biely dom označil spoločnosť ako hrozbu národnej bezpečnosti, ale neuviedol dôvody a ani cestu k riešeniu. Je možné, že aj iné čínske spoločnosti budú čoskoro čeliť podobnému osudu.

Zdroj: wired.com

redakcia

Všetky autorove články
Huawei licencia ARM cip smartfon

9 komentárov

Pohoda reakcia na: Huawei má ešte väčší problém, ARM mu stopol licencie

28.5.2019 04:05
S Trumpom nesúhlasim v 99% veciach ale v tomto som rád že sa tak rozhodol...nejaký Huawei mi chýbať nebude... posledný nech tam zhasne

Re reakcia na: Huawei má ešte väčší problém, ARM mu stopol licencie

24.5.2019 14:05
Stoho to bude tvrdá 3 svetová vojna...

android reakcia na: Huawei má ešte väčší problém, ARM mu stopol licencie

24.5.2019 09:05
Android uz nieje co byval, uberaju kontrolu nad systemom a obmedzuju uzivatela, celkovo odstarnuju konfigurovatelnost a vydali sa Apple cestou.
V podstate som bol spokojny s androidom 6 a vsetky dalsie verzie mi v telefone viac funkcii vzali ako pridali. Koli niektorym funkciam napriklad co pre SONY fungovali na adnroid 8 ale uz nefungovali na 9 som odignoroval upgrade a google mi to nasilu aj tak natlacil cez nejaku inu aktualizaciu (nie upgrade) a tym to vypol aj pre 8. Je to podla mna podraz, to ako keby som odniesol auto do servisu a vratili mi ho bez tempomatu lebo sa niekto hore rozhodol ze ho nepotrebujem. Uz pravidlo ze ked si rootnej telefon tak ti odpalia rozlisenie na fotaku mi prislo zvrhle ale to co uz teraz predvadzaju ...

ach reakcia na: Huawei má ešte väčší problém, ARM mu stopol licencie

24.5.2019 07:05
je mi to veľmi ľúto a prajem googlu, aby padla na prdel...
v poslednej dobre robí veľmi veľa chýb, otvorene pracuje pre amrádu, nevytvára nič nové, ruší pomaly zlé veci a teraz sa rozhodli takto ?
Ak by huawei a samsung odišli od googlu, tak to bude viesť k jeho konci a ja dúfam, že sa tak stane.
Neviem, ako vy, ale android je pekná sračka...používam ho a nie som taký, že by som predmet vyhodil...ešte ho používam, ale telefón dochádza pomaličky.....ale android určite určite nechcem.

tak reakcia na: Huawei má ešte väčší problém, ARM mu stopol licencie

23.5.2019 21:05
ta cinska umelo vytvorena ekonomika, ktora sa chvasta komunistickym rezimom im bez demokratickeho americkeho trhu padne na drzku

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať