SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Honor 20 / Excelentné nočné fotky

0

Z novej produktovej rodiny sme ako prvý otestovali smartfón Honor 20. Tento „základný“ model má ešte súrodencov s prívlastkami Lite a Pro. Vzhľadom na aktuálny, zatiaľ nejasný vývoj obchodných vzťahov medzi USA a Čínou považujem za potrebné hneď na úvod recenzie poznamenať, že značka Honor patrí do portfólia Huawei.

Smartfóny Honor sú veľmi obľúbené hlavne u mladých, dynamických ľudí. Spočiatku to tak bolo najmä pre veľmi výhodné ceny a v súčasnosti už aj pre prémiový dizajn a špičkové parametre, predovšetkým čo sa týka fotenia a filmovania. K dispozícii som mal farebný variant PhantomBlue. Zadná stena poskytuje špeciálny efekt odrazu a lomu svetla, ktorý vytvára zaujímavé vzory a varianty rôznych gradientov a odtieňov modrej. Lesklý povrch je, samozrejme, aj primerane šmykľavý, takže odporúčam puzdro. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný s tlačidlom na zapnutie a uspatie a umiestnený v ergonomicky veľmi výhodnej polohe. Občas sa stalo, že sa smartfón neodomkol na prvý raz, závisí to skôr od polohy prsta než od mastnoty či iného znečistenia, ale inak je rozpoznanie odtlačku veľmi rýchle. Ak si chcete pozrieť obrazovku uzamknutého telefónu, stačí stlačiť tlačidlo iným prstom, než máte zaregistrovaný na snímanie.

Pomer strán displeja 19,5:9 je vynikajúci, čo sa týka zabudovania veľkého displeja s uhlopriečkou 6,26" do relatívne kompaktného tela, výhodná je najmä šírka, ktorá má najväčší vplyv na ergonómiu držania a aj nosenia vo vrecku. Displej využíva technológiu IPS, napriek tomu je dobre čitateľný aj počas slnečných dní. Predný fotoaparát je umiestnený v malom otvore vnútri displeja blízko ľavého horného rohu, kde podľa môjho názoru najmenej koliduje so zobrazovaním notifikácií či kontextom aplikácií. Tak ako sa dizajnéri pohrali s farbami zadnej steny, aj tvorcovia po­užívateľského rozhrania v implicitne nastavenom móde použili živšie, možno až trochu presaturované farby s cieľom zaujať používateľov vekových skupín, na ktoré tento produkt cieli. Pokiaľ máte ohľadne farieb skôr konzervatívny vkus, stačí sa prepnúť zo „živej“ do štandardnej farebnej scény. U mladých používateľov sú veľmi ­obľúbené slúchadlá pripojené cez bluetooth, takže Honor 20 nemá klasický konektor jack. V balení však nájdete redukciu z USB-C na 3,5 mm jack. Recenzovaný model mal slot na dve SIM karty.

Srdcom smartfónu je najnovší čip HiSilicon Kirin 980 na báze 7 nm technológie, ktorý si ­Huawei vyrába vo vlastnej réžii. Má dve výkonné jadrá Cortex-A76, taktované na 2,6 GHz, ktoré sa využívajú na najnáročnejšie úlohy, dve ďalšie jadrá rovnakého typu s taktovacou frekvenciou 1,92 GHz a štyri úsporné jadrá Cortex-A55 na frekvencii 1,8 GHz. Grafické jadro je typu Mali-G76 MP10. Kirin 980 sa využíva aj v najnovších vlajkových modeloch Huawei a v tandeme so 6 GB pamäte je to výkonová špička aj na najnáročnejšie hry. Ak spustíte hru, systém to rozpozná a zvýši výkon grafického jadra. Úložný priestor sa síce nedá rozšíriť pamäťovou kartou, ale 128 GB je dosť tak na zásobu multimediálneho obsahu na dovolenku, ako aj na nakrúcanie 4K videa. Batéria s kapacitou 3750 mAh vydrží jeden deň veľmi intenzívneho a dva dni bežného používania, ale aj v tomto prípade platí „niečo za niečo“. Operačný systém Android 9 s nadstavbou Magic UI 2.1 sa snaží proaktívne ukončovať nepoužívané aplikácie, našťastie nie až tak agresívne ako pri niektorých nových smartfónoch sesterskej značky Huawei. Žiaľ, Honor 20 nemá bezdrôtové nabíjanie. Reprodukcia zvuku z reproduktora na spodnej strane je monofónna. Na počúvanie hudby alebo stereofónny zážitok pri sledovaní videa budete potrebovať slúchadlá.

Honor 20 a Honor 20 Pro využívajú v hlavnom fotoaparáte 48-megapixelový obrazový snímač s uhlopriečkou 1/2" a veľkosťou pixela 0,8 µm. Implicitne nastavené je rozlíšenie 12 Mpx, pretože fotoaparát využíva technológiu Quad Camera, ktorá umožňuje v prípade potreby zlúčiť štyri fyzické pixely do jedného. Možno tak v spolupráci so spracovaním obrazu na báze umelej inteligencie získať excelentné zábery aj pri večernom a nočnom fotení. Prípadne výrezom zhotoviť záber vzdialeného objektu v slabo osvetlenom prostredí, plný detailov a bez šumu. Objektív hlavného fotoaparátu Honor 20 má svetelnosť f/1,8. Optickú stabilizáciu má, žiaľ, len lepšie vybavený model Honor 20 Pro. Spracovanie obrazu zo snímačov využíva umelú inteligenciu, čo umožní získať ostré, kontrastné obrázky aj pri slabom osvetlení, s maximálnou možnou jasovou a farebnou dynamikou. AI sa takisto významne podieľa na eliminácii chvenia a rozmazania videa pri snímaní z ruky. Funkcia AIS Super Night Mode využíva pokročilé spracovanie obrazu s cieľom získať výraznejšie a ostrejšie zábery bez šumu pri slabom osvetlení. Multi-frame stabilizácia je založená na strojovom učení a učí sa reakciám a pohybom rúk konkrétneho človeka. AIS Super Night Mode inteligentne vyberá a kombinuje obraz z niekoľkých snímok, aby sa čo najúčinnejšie kompenzovala pohybová neostrosť. Na fotenie zblízka je k dispozícii samostatný fotoaparát umožňujúci fotiť zo vzdialenosti 4 cm. Video s rozlíšením UHD môžete nakrúcať s maximálnou snímkovou frekvenciou 30 fps. Vzhľadom na absenciu optickej stabilizácie odporúčam pri nakrúcaní použiť statív.

Umelá inteligencia v prednom fotoaparáte sa zameriava hlavne na skrášlenie portrétov. Niekedy to dokonca trochu preháňa, takže konzervatívny používateľ skrášľovanie zrejme vypne. Ak sa chcete fotiť za súmraku alebo večer, ­vy­užite radšej zadný fotoaparát, ten v horších ­svetelných podmienkach priam exceluje.

„Excelentný dizajn, vysoký výpočtový aj grafický výkon a veľa funkcií vlajkových lodí."

Parametre:

• Procesor: osemjadrový 64-bitový HiSilicon Kirin 980 (2× 2,6 GHz Cortex A76 + 2× 1,92 GHz Cortex-A76 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55), 7 nm technológia; grafika: Mali-G76 MP10; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 128 GB; displej 6,26" IPS FHD+ (1080 × 2340), 19,5:9, 410 ppi; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 13 mm f/2,2, 16 Mpx; hlavný širokouhlý: 28 mm, f/1,8, 48 Mpx; makro objektív 27 mm f/2,4, 2 Mpx; senzor hĺbky ostrosti f/2,4, 2 Mpx; predný fotoaparát: 32 Mpx, f/2,0; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0 LE, A2DP, aptX, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou); batéria: 3750 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie) s Magic 2.1; rozmery: 154,3 × 74 × 7,9 mm; hmotnosť: 174 g

• Benchmarky AnTuTu: 287 363, 3D mark (test Sling Shot Extreme): 4014

• Cena: 499 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúce večerné zábery, výkon aj na najnáročnejšie hry
- Rozpačité fungovanie snímača odtlačkov prstov

HODNOTENIE:

Dizajn: 92 %
Výkon: 95 %
Funkcionalita:  90 %
Celkovo: 92 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Honor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať