Image
19.6.2019 0 Comments

Harmonogram nedáva šancu stredným a malým podnikateľom

Naspäť do histórie: ako výrobcovia varovali štátne inštitúcie. Vrátime sa spolu do augusta 2018, keď štátne inštitúcie tvrdili, že eKasa bude čisto softvérové riešenie. Podľa predbežných termínov mala prvá časť podnikateľov nabehnúť na eKasu od 1. januára a druhá časť od 1. apríla 2019.

Lenže na jeseň došlo k zásadnej zmene celého konceptu. Do návrhu zákona o eKase pribudol hardvér, ale kompletný zoznam technických požiadaviek na pokladnice pre eKasu zverejnili úradníci až v decembri 2018. Teda necelý mesiac pred začiatkom lehoty na predkladanie žiadostí o certifikáciu. Pre túto zmenu sa štart odložil o tri mesiace. Aj napriek tomu výrobcovia pokladníc hneď avizovali, že sa ťažko dá stihnúť do 1. apríla 2019 certifikácia a včasná výroba dostatočného počtu pokladníc. A to zatiaľ netušili, že sa prideľovanie certifikácií dosť oneskorí – prvé certifikáty totiž výrobcovia získali až na prelome marca a apríla.

Od 1. apríla mali byť účtovné a podnikové systémy napojiteľné na certifikované pokladnice s eKasou. Ibaže situáciu výrazne skomplikovali tieto tri veci:

1. Pripojenia sa museli upravovať naslepo. K dispozícii bola iba neustále sa meniaca špecifikácia štátnych inštitúcií a komunikačné protokoly k neexistujúcim pokladniciam.

2. Od 1. apríla nemali zabehnutí výrobcovia k dispozícii žiadne certifikované pokladnice.

3. Dodanie pokladnice vychádza rádovo na týždne po tom, čo na ňu výrobca získa certifikáciu, pretože ich nemôže vyrábať vopred a riskovať obrovské straty.

Takže hoci štát deklaruje, že je pripravený na eKasu, podnikatelia a výrobcovia pripravení nie sú. eKasa má dobrú myšlienku a prináša podnikateľom aj výhody, napríklad jednoduchší administratívny proces alebo koniec platených servisov. Tieto výhody si však podnikatelia veľmi neužijú, pretože budú musieť riešiť nepríjemný prechod na eKasu. A mnohým z nich nezostane iné než využiť Virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP) – aplikáciu finančnej správy, ktorá je zadarmo.

Nevýhoda VRP je však v tom, že sa nedá na­pojiť na nijaký ekonomický softvér. To v praxi znamená, že podnikatelia musia zadať tržbu zvlášť do VRP a do svojho systému, aby sa tovar odpísal zo skladu.

Prepojenie VRP s ekonomickými systémami však finančná správa a Ministerstvo financií SR zamietli. Pre prevádzky s väčším počtom predajov to znamená:

• zdržovanie spôsobené dvojitým zadávaním tržieb

• a problémy s chybovosťou pre ručné zadávanie.

Problém to je hlavne pre stredných a menších podnikateľov, ktorí nemajú za chrbtom korporáciu a právne oddelenie.

Projekt eKasa je ako cisárove nové šaty. Podnikatelia síce majú povinnosť byť na eKasu pripravení, ale reálne nie sú a v mnohých prípadoch ani nemôžu byť. Nedostatok zariadení na trhu a časové kapacity dodávateľov im s prechodom na eKasu nepomáhajú. Podnikateľom tak zostanú po 1. júli len oči na plač. Všetci dúfame vo víťazstvo zdravého rozumu a v to, že cieľom je zabrániť daňovej nelegálnej činnosti, a nie všetkých plošne potrestať uponáhľaným zavedením eKasy.

 

 

»  Ing. Viktor Pieš,
výkonný riaditeľ spoločnosti Solitea Slovensko

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

ITPro

Praktická kryptológia (28. časť) HMAC

18.10.2019 14:56

Mechanizmus autentifikácie obsahu správ pomocou symetrických kľúčov a kryptografických hašovacích funkcií (Keyed-Hash Message Authentication Code) je detailne opísaný v správe RFC 2104 z februára 1997 ...

ITPro

Made in Slovakia: predstavujeme zaujímavé inovácie

18.10.2019 14:53

IT produkt: Minit Minit je inovatívny nástroj na analýzu, ktorý odstraňuje subjektivitu alebo chyby zavinené ľudským faktorom. Tento miningový softvér okrem toho mapuje a zefektívňuje procesy v spolo ...

ITPro

Python - začíname

18.10.2019 14:49

Programovací jazyk Python (python.org) sa za posledný rok stal najdynamickejšie sa rozvíjajúcim jazykom a má viaceré predpoklady stať sa jednotkou v konkurencii omnoho silnejších hráčov. Seriál rozde ...

Žiadne komentáre

ITAPA_2019

Videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019