Image
25.9.2018 0 Comments

Halogénové žiarovky boli na Slovensku už definitívne vyradené z predaja, čo bude nasledovať?

Prvý september 2018 predstavoval dôležitý míľnik pre domácnosti na Slovensku. V rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde k vyradeniu halogénových žiaroviek. Týka sa to halogénových lámp vrátane štandardných svetiel v tvare hrušky a sviečky a ide o ďalšiu fázu, ktorá nadväzuje na vyradenie halogénových reflektorov (GU10) z roku 2016.

Signify (Euronext: LIGHT), predtým Philips Lighting, svetový líder v osvetlení, pripravil v tejto súvislosti správu o energetických a finančných výhodách, ktoré prináša prechod na LED osvetlenie.

Aký je dôvod zákazu halogénových žiaroviek?
Jednoducho taký, že ich používanie je energeticky extrémne neefektívne. Halogénové žiarovky spotrebujú približne 5-krát viac energie ako LED svietidlá, čo znamená aj viac CO2emisií. EÚ sa rozhodla pre zákaz halogénových svetiel v snahe znížiť uhlíkovú stopu.

Je to dôvod na obavy? Určite nie. Philips ponúka bohaté portfólio LED alternatív, ktoré sú ideálne ako náhrada za vyradené halogénové a sviečkové žiarovky. LED žiarovky sú dostupné v rozličných farebných teplotách a tvaroch a čo je dôležité – v stmievateľných aj nestmievateľných verziách.

LED žiarovky spoločnosti Philips majú v porovnaní s tými halogénovými až 7-násobne dlhšiu životnosť a spotrebujú o 80 % menej energie. V praxi to znamená, že ak nahradíte 1 halogénovú 42 W žiarovku 9 W LED žiarovkou, ročne môžete ušetriť viac ako 8 EUR za náklady na energiu.

Dorota Sławińska, Integrated Communications Manager CEE pre Signify, komentovala reguláciu slovami: „Postupný zákaz halogénových žiaroviek demonštruje záväzok celej Európy znižovať uhlíkovú stopu a šetriť energiu. Prechod na LED osvetlenie predstavuje pre domácnosti nové možnosti, ako ušetriť náklady na energiu, ale aj nové možnosti osvetlenia z hľadiska kvality, farieb a dizajnu. V Signify sme zistili, že žiadne dve domácnosti nemajú totožnú svetelnú inštaláciu a naše produkty a technológie umožňujú používateľom dosiahnuť túto unikátnosť na základe ich potrieb a preferencií.“

LED žiarovky majú priemernú životnosť 15 rokov, vďaka čomu sú prínosom pre našu planétu aj peňaženku. Technologický vývoj ponúka veľkú variabilitu svetiel a dizajnov pre prispôsobenie hocakej domácnosti. Príkladom je Philips LED SceneSwitch, ktorý umožňuje meniť tri nastavenia stmievania bez dodatočného zariadenia.

Budúcnosť slovenskej domácnosti
Halogénová žiarovka nie je prvým predmetom, ktorý „vyhynie“ v našich domácnostiach, a nebude ani posledným. Žhaviace žiarovky, volkmen a dokonca aj fotoalbum či Zlaté stránky sú niektoré zo zastaraných predmetov, ktoré nahradili iné inovácie. Takýto proces často prináša do našich životov výhody a väčšiu efektivitu.

Signify a profesorka Deborah Sugg Ryan z univerzity v Portsmouthe pripravili v súvislosti so zákazom halogénových žiaroviek zoznam 50 zastaraných predmetov v domácnostiach za niekoľko posledných dekád. V predošlom článku sme z nich vybrali týchto 10, ktoré sú dobre známe aj v slovenských domácnostiach.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Mapy.cz majú turistické a zimné mapy v 3D, vrátane Slovenska

19.02.2019 00:10

Pred rokom český Seznam zlepšil svoje 3D mapy, ale až dosiaľ sa plastické mapy zobrazili len spolu s leteckými snímkami. Teraz je tu však novinka umožňujúca v 3D zobraziť aj základnú turistickú či zim ...

Technológie

DJI zlepší ochranu letísk pred svojími dronmi pomocou funkcie geofencingu. Vrátane tých slovenských

19.02.2019 00:20

Výrobca dronov DJI bude používať nový spôsob geofencingu (geofencing - funkcia softvérového programu, ktorý používa GPS alebo rádiofrekvenčnú identifikáciu čiže RFID na definovanie určitých hraníc, kt ...

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

q

Žiadne komentáre

Apsara Yogaton

VideáPC forum button