Image
25.9.2018 0 Comments

Halogénové žiarovky boli na Slovensku už definitívne vyradené z predaja, čo bude nasledovať?

Prvý september 2018 predstavoval dôležitý míľnik pre domácnosti na Slovensku. V rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde k vyradeniu halogénových žiaroviek. Týka sa to halogénových lámp vrátane štandardných svetiel v tvare hrušky a sviečky a ide o ďalšiu fázu, ktorá nadväzuje na vyradenie halogénových reflektorov (GU10) z roku 2016.

Signify (Euronext: LIGHT), predtým Philips Lighting, svetový líder v osvetlení, pripravil v tejto súvislosti správu o energetických a finančných výhodách, ktoré prináša prechod na LED osvetlenie.

Aký je dôvod zákazu halogénových žiaroviek?
Jednoducho taký, že ich používanie je energeticky extrémne neefektívne. Halogénové žiarovky spotrebujú približne 5-krát viac energie ako LED svietidlá, čo znamená aj viac CO2emisií. EÚ sa rozhodla pre zákaz halogénových svetiel v snahe znížiť uhlíkovú stopu.

Je to dôvod na obavy? Určite nie. Philips ponúka bohaté portfólio LED alternatív, ktoré sú ideálne ako náhrada za vyradené halogénové a sviečkové žiarovky. LED žiarovky sú dostupné v rozličných farebných teplotách a tvaroch a čo je dôležité – v stmievateľných aj nestmievateľných verziách.

LED žiarovky spoločnosti Philips majú v porovnaní s tými halogénovými až 7-násobne dlhšiu životnosť a spotrebujú o 80 % menej energie. V praxi to znamená, že ak nahradíte 1 halogénovú 42 W žiarovku 9 W LED žiarovkou, ročne môžete ušetriť viac ako 8 EUR za náklady na energiu.

Dorota Sławińska, Integrated Communications Manager CEE pre Signify, komentovala reguláciu slovami: „Postupný zákaz halogénových žiaroviek demonštruje záväzok celej Európy znižovať uhlíkovú stopu a šetriť energiu. Prechod na LED osvetlenie predstavuje pre domácnosti nové možnosti, ako ušetriť náklady na energiu, ale aj nové možnosti osvetlenia z hľadiska kvality, farieb a dizajnu. V Signify sme zistili, že žiadne dve domácnosti nemajú totožnú svetelnú inštaláciu a naše produkty a technológie umožňujú používateľom dosiahnuť túto unikátnosť na základe ich potrieb a preferencií.“

LED žiarovky majú priemernú životnosť 15 rokov, vďaka čomu sú prínosom pre našu planétu aj peňaženku. Technologický vývoj ponúka veľkú variabilitu svetiel a dizajnov pre prispôsobenie hocakej domácnosti. Príkladom je Philips LED SceneSwitch, ktorý umožňuje meniť tri nastavenia stmievania bez dodatočného zariadenia.

Budúcnosť slovenskej domácnosti
Halogénová žiarovka nie je prvým predmetom, ktorý „vyhynie“ v našich domácnostiach, a nebude ani posledným. Žhaviace žiarovky, volkmen a dokonca aj fotoalbum či Zlaté stránky sú niektoré zo zastaraných predmetov, ktoré nahradili iné inovácie. Takýto proces často prináša do našich životov výhody a väčšiu efektivitu.

Signify a profesorka Deborah Sugg Ryan z univerzity v Portsmouthe pripravili v súvislosti so zákazom halogénových žiaroviek zoznam 50 zastaraných predmetov v domácnostiach za niekoľko posledných dekád. V predošlom článku sme z nich vybrali týchto 10, ktoré sú dobre známe aj v slovenských domácnostiach.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Čo znamená High Availability v Oracle databáze?

18.06.2019 00:10

Špeciálny projekt Čo znamená High Availability pre biznis? Aká je úroveň tolerovaného rizika? Aká strata dát je akceptovaná? Existujú aktuálne problémy so zálohou alebo reportovaním? Všetky tieto otá ...

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

q

Žiadne komentáre

SWAN_062019

VideáPC forum button