Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

HP ENVY 15 – výkonný notebook pre tvorcov obsahu, manažérov, analytikov aj hráčov

0

Model, ktorý som mal k dispozícii na testovanie mal označenie HP ENVY 15-ep0001nc. Stačí letmý pohľad na technické parametre, aby bolo zrejmé, že výkon procesora Intel Core i7 desiatej generácie, dedikovanej grafiky NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q v tandeme s 32 GB SDRAM a 6 GB grafickej pamäti bohato stačí na akýkoľvek rozumný účel vrátane operatívneho editovania videa vo vysokom rozlíšení, či virtualizácie.  Úložný priestor je fyzicky tvorený dvomi 512 GB SSD diskami konštrukčného formátu M.2 zapojenými do RAID 0. Počas doby zápožičky som využíval možnosti notebooku vrátane veľkého displeja so 4K rozlíšením hlavne na editovanie fotografií a videí. 

Výkon atakuje možnosti herných počítačov, avšak ich displeje sú navrhnuté viac s ohľadom na vysokú obnovovaciu frekvenciu displeja, než na vernosť podania farieb, preto aj keď výkonovo stačia, nie sú vhodné pre profesionálnych tvorcov obsahu. Displej HP ENVY 15 má obnovovaciu frekvenciu displeja 60 Hz. Notebook v hardvérovej výbave, ktorú som mal k dispozícii môžeme smelo označiť za pracovnú stanicu a ak sa na notebook pozeráte z tohoto uhla pohľadu, jeho cena vám začne pripadať primeraná. Dokonca ak si najskôr pozriete cenovky porovnateľnej konfigurácie MacBook Pro, bude sa vám cena HP ENVY 15 zdať príjemne nízka. Dotykový AMOLED displej s rozlíšením 4K si vás získa už na prvý pohľad. Výrobca udáva jas podsvietenia 400 nitov (cd/m2) a 100% pokrytie farebného gamutu DCI-P3. Kalibrácia displeja vo väčšine prípadov nebude potrebná a Envy 15 budete môcť hneď po vybalení použiť na úpravy fotografií, či strih videa na profesionálnej úrovni. 

Môžem konštatovať, že tento prístroj uspokojí aj najnáročnejších kreatívnych tvorcov obsahu. Moderné programy na editovanie videa dokážu naplno využiť možnosti CPU a GPU a pri rendrovaní dokážu medzi ne inteligentne rozdeľovať záťaž. Výpočtový a grafický výkon nie je len o inštalovanom hardvéri, ale predovšetkým o tom, koľko tepla dokáže chladiaci systém odviesť z procesora a grafického čipu. Procesor dokáže na určitý čas zvýšiť taktovaciu frekvenciu až na 5 GHz, avšak len dovtedy, kým teplota čipu nedosiahne povolenú hodnotu, potom samozrejme začne výkon automaticky znižovať. . Chladiaci systém funguje na klávesmi neprekročila v strede klávesnice 46 °C. Pri dlhodobej extrémnej záťaži stúpne aj teplota plôch po stranách touchpadu, ktoré slúžia ako opierka dlaní a to až na 39 °C, čiže na teplotu aké má ľudské telo pri vysokej horúčke. Aj tu platí, že niečo za niečo a teplo z výkonných čipov sa niekadiaľ odviesť do okolia jednoducho musí. Výkonné čipy je potrebné napájať primeraným príkonom a to je aj dôvod, prečo nestačí napájanie cez USB-C, ale k notebooku je pribalený 200 W zdroj, ktorý má relatívne malú hrúbku, takže sa bude dobre prenášať. 

 Výrobca deklaruje maximálnu výdrž batérie 6 hodín a 45 minút, pri prehrávaní videa o hodinu menej. Takmer na minútu presne som sľubovaných 5 hodín a 45 minút pri pozeraní videa aj dosiahol. Výrobca to dosiahol pri pozeraní videí v rozlíšení 1080p pri jase 150 nitov, hlasitosti 17 %,  prehrávaní́ na celej obrazovke z lokálneho disku na slúchadlá pri zapnutej bezdrôtovej komunikácii bez pripojenia k sieti. Ja som mal notebook pripojený k externému zosilňovaču, takže som 6 dielov seriálu sledoval pri hlasitosti akej som potreboval, bez toho aby to malo vplyv na spotrebu

Klávesnica s dostatočne veľkými klávesmi aj medzerami medzi nimi  je ergonomická, avšak biele podsvietenie klávesov budete zapínať len v tmavom prostredí, pretože inak budú symboly splývať so strieborným povrchom. Pozornejší pohľad odhalí jednu anomáliu. Pravé tlačidlo CTRL bolo nahradené snímačom  odtlačkov prstov. Je to neštandardné riešenie, avšak ruku na srdce, kedy ste naposledy použili tlačidlo CTRL na pravej strane? Trackpad je presný a citlivý a použiteľný je v intenciách možností ovládača Windows Precision.

Veľkosť notebooku je samozrejme prispôsobená rozmerom displeja s uhlopriečkou 15,6", takže, keby inžinieri a dizajnéri chceli, zmestila by sa im tam aj numerická klávesnica. Nakoľko je to však notebook hlavne pre tvorcov multimediálneho obsahu a nie pre úradníkov, či účtovníkov, rozhodli sa radšej priestor a objem, ktorý mali k dispozícii využiť na zabudovanie väčších kvalitných reproduktorov po obidvoch stranách klávesnice. Ich zvuk navyše smeruje nahor – priamo k používateľovi. Stačí chvíľu počúvať a aj bez loga Bang & Olufsen je na prvé počutie zrejmé, že zvukoví systém navrhovali skúsení odborníci. 

Technické parametre: Procesor: šesťjadrový Intel Core i7-10750H Comet Lake 14 nm; taktovacia frekvencia 2.6 – 5 GHz, 32 GB DDR4 2933 MHz, SSD 1 TB M.2 NVMe, grafika Intel UHD + NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q (vyhradená pamäť 6 GB GDDR6), displej 15,6"  4K UHD AMOLED dotykový (3840 × 2160 px); konektivita: 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2 x USB-C (USB 3.2 Gen 2 s podporou Thunderbolt 3), 2× USB 3.2. HDMI 2.0, 3,5 mm jack, slot na SD karty batéria 83Wh; rozmery  35,79 × 23,68 × 1,84 cm, hmotnosť 2.14 kg; Cena: 2 179 EUR

+ Výpočtový a grafický výkon, elegantný dizajn, kovové telo

- Nič podstatné

Hodnotenie: 10

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
HP ENVY 15 HP ENVY 15-ep0001nc

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať