Image
15.10.2018 0 Comments

Google odkazuje: S jedným zadným fotoaparátom dokážeme urobiť viac ako vy so štyrmi!

Staviť všetko na jediný objektív Cycloptic dnes, keď má väčšina špičkových telefónov dva (iPhone XS), tri (Huawei P20 Pro, LG V40) alebo dokonca aj štyri zadné fotoaparáty (Samsung Galaxy A9), je zahrávanie sa s dôverou. Vyhlásenie Googlu v súvislosti so smartfónom Pixel 3 je však tvrdé: „Náš jediný objektív je lepší než všetky tie vaše smiešne fotoaparáty dovedna.“ Treba dodať, že Pixel 3 a Pixel 3 XL majú dve 8 Mpx kamery vpredu, ale o tom neskôr.

Výrobcovia smartfónov vrátane Samsungu a Applu zvyčajne vyhradia druhý objektív pre model z vyššej kategórie. Samsung Galaxy S9 má jeden 12-megapixelový objektív, no Galaxy S9 Plus disponuje dvoma. To isté platí v prípade iPhonu XR s jedným objektívom a  iPhonu XS s dvoma. Pokiaľ ide o telefóny Googlu, 5,5-palcový Pixel 3 a 6,3-palcový Pixel 3 XL majú rovnaký 12,2-megapixelový snímač.

Pritom fotoaparát spolu s výdržou batérie sú rozhodujúce parametre pri výbere smartfónu. Jasnejšie farby, hlbší kontrast, ostrejšie okraje a kvalitnejšie zábery pri slabom svetle môžu určiť víťaza. Doplnkové funkcie ako portrétne snímky, širokouhlé selfie fotografie či automatická detekcia scény pomocou umelej inteligencie môžu výrobcom telefónov pomôcť vystrčiť sa z radu alebo prinajmenšom vyrovnať sa konkurencii.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo telefóny majú druhý alebo dokonca tretí zadný objektív. Mnoho telefónov má teleobjektív, ktorý dokáže pridať hĺbku do portrétnych snímok a poskytne lepší obraz pri priblížení. Pridaný monochromatický snímač umožní zhotovovať čiernobiele fotografie bez použitia filtra, prípadne sa dá využiť na pridávanie detailov, ktoré zlepšia farebnú snímku. Huawei P20 Pro má všetky tri.

Huawei P20 Pro​

Tri zadné fotoaparáty LG V40 dokážu simultánne zhotoviť fotografiu každým objektívom a vy si môžete vybrať, ktorá sa vám páči najviac. A Galaxy A9 má k tomu všetkému ešte „hĺbkovú kameru“. Skutočnosť, že Google „potrebuje“ iba jediný zadný fotoaparát, hovorí o veľkom softvérovom úsilí. Technologický gigant má oproti ostatným výrobcom telefónov zdanlivo neobmedzené zdroje, pokiaľ ide o pokročilé spracovanie obrazu.

Konkrétne umelá inteligencia a strojové učenie sú dve špičkové možnosti, ako pomôcť počítačom uskutočňovať vlastné rozhodnutia – napríklad rozjasniť fotografiu pri nepriaznivých poveternostných podmienkach. Google takisto vybavil telefóny Pixel 3 pokročilými režimami a funkciami. Napríklad nástroj Super Res Zoom vytvorí zväčšený záber z viacerých fotografií. Portrétny režim vám umožňuje jemne vyladiť zaostrovací bod, hĺbku ostrosti a sýtosť farieb.

Pixel 3​

A fotografie pri slabom svetle budú ešte lepšie a jasnejšie ako zo smartfónu Pixel 2, ktorý bol chválený za svoju prácu v horších svetelných podmienkach, dokonca aj bez použitia blesku. Funkcia sa nazýva Night Sight. Nástroj Top Shot vám vyberie najlepšiu fotografiu, keď máte zapnutý režim pohybu.

Vzhľadom na mimoriadnu dôveru Googlu v schopnosti zadného fotoaparátu je zaujímavé, že telefóny Pixel 3 nasledujú príklad LG V40 a majú dve predné kamery. Minulý rok bol Pixel 2 jeden z mála telefónov, ktorý dokázal zaostriť aj na kučery vo vlasoch pri portrétnom režime. Tak prečo je teraz potrebný druhý objektív? Google hovorí, že ide o širokouhlú selfie kameru, ktorá je vraj o 184 percent širšia ako na iPhone XS. Do snímky sa tak zmestí viac vašich priateľov.

 iPhone XS​

Na to, aby sme vedeli zodpovedať otázku, či je jediný fotoaparát Googlu skutočne lepší ako dva alebo tri u konkurencie, si musíme počkať, kým zariadenia Pixel 3 otestujú recenzenti. Navyše dve z funkcií (Night Sight a Top Shot) budú pridané až po tom, ako sa telefóny začnú predávať.

No ak vás Pixel 3 priťahuje svojou relatívne nižšou cenou, včasnými aktualizáciami Androidu a neobmedzeným úložiskom v službe Google Photos, môžete sa spoľahnúť na to, že jeho fotky budú dobré, dokonca skvelé.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

LG na MWC 2019 uvedie smartfón s dvoma displejmi

22.01.2019 00:25

LG chce na februárovom veľtrhu Mobile World Congress predstaviť niekoľko nových telefónov, ani jeden z nich však nebude skladací. Jedna z noviniek, ktorej meno ešte nie je známe, bude mať podľa inform ...

Inovácie

Belšie zuby? Hladšia pleť? Atraktívnejšie oči? Aplikácia Lensa vás urobí krajšími na jeden klik

21.01.2019 00:05

Spoločnosť Prisma Labs prichádza na trh s novou aplikáciou Lensa na retušovanie selfie fotiek. V podstate ide o jednoduchý Photoshop s funkciami určenými na vylepšenie selfie – vrátane bielenia zubov, ...

Inovácie 1

Nissan predviedol IMs – koncept luxusného športového sedanu s elektrickým pohonom

18.01.2019 00:17

Automobilka Nissan púta pozornosť na podujatí Detroit Motor Show, ktoré sa uskutočňuje tento týždeň, konceptom „zvýšeného športového sedanu“, ktorý sa nazýva IMs. Charakteristika naznačuje, že auto je ...

q

Žiadne komentáre

VideáPC forum button