Image
5.11.2019 2 Comments

Firmy zo Silicon Valley používajú na zákazníkov systém sociálnych kreditov ako v Číne

V Číne je hodnotenie správania občanov oficiálnou vládnou politikou. Systém sociálnych kreditov je celonárodný program založený na sledovaní technológií, ktorý má občanov prinútiť k lepšiemu správaniu. Systém sociálnych úverov, ktorý funguje od roku 2014, je nedokončenou prácou, ktorá by sa mohla v budúcom roku vyvinúť na jednotný celoštátny bodový systém pre všetkých čínskych občanov.

Jeho cieľom je potrestať priestupky, ako napríklad nezaplatenie dlhov, nadmerné hranie videohier, kritiku vlády, oneskorené platby, fajčenie alebo hranie hlasnej hudby vo vlakoch a iné činnosti, ktoré čínska vláda považuje za nezákonné alebo neprijateľné. Ako trest môže byť udelený napríklad odchod z krajiny, zákaz používania verejnej dopravy alebo zamestnávanie na viditeľných miestach. Na druhej strane sa môžu udeľovať aj pozitívne body za charitatívne dary.

V súčasnosti sú už niektoré časti systému sociálnych úverov platné na celoštátnej úrovni. Peking momentálne vedie dva celoštátne zoznamy, a to čiernu listinu a červenú listinu. Prvá sa skladá z ľudí, ktorí sa dopustili priestupku a druhá z tých, ktorí zostali čistý. Pozoruhodný je fakt, že mnohým občanom sa myšlienka sociálnych kreditov skutočne páči. V prieskume sa zistilo, že 80% z opýtaných buď do istej miery alebo silne schvaľuje tento systém.

POISŤOVNE
Štátne ministerstvo finančných služieb v New Yorku začiatkom tohto roka oznámilo, že životné poisťovne môžu založiť poistné na základe informácií, ktoré nájdu vo vašich príspevkoch na sociálnych sieťach. Môže ísť aj o Instagramový obrázok ktorý ukazuje, ako provokujete medveďa grizzly v Yellowstone s Martini v jednej ruke a cigaretou v ústach. Na druhej strane vám príspevok na Facebooku, ktorý ukazuje, ako robíte jogu, môže ušetriť peniaze.

AIRBNB a UBER
Airbnb môže deaktivovať váš účet z akéhokoľvek dôvodu a vyhradzuje si právo nehovoriť o dôvode. Zákaz môže byť založený na niečom, čo hostiteľ súkromne povie Airbnb. Taktiež je momentálne jednoduché dostať zákaz aj od spoločnosti Uber. Akonáhle po jazde vystúpite z auta, aplikácia vás vyzve, aby ste vodiča ohodnotili. Mnoho cestujúcich však nevie, že vodič taktiež dostane výzvu na ohodnotenie. Nová politika, ktorá bola oznámená v máji nariaduje, že pokiaľ je vaše hodnotenie výrazne podpriemerné, spoločnosť Uber vám môže zakázať využívať službu. Najznepokojivejšou vlastnosťou systému sociálnychkreditov je fakt, že neexistuje prezumpcia neviny, ani žiadne právne zastúpenie, sudca alebo porota.

Zvyšujúci sa počet spoločenských „privilégií“ týkajúcich sa dopravy, ubytovania, komunikácií a sadzieb, ktoré platíme za služby, riadi buď technologická spoločnosť alebo je ovplyvnená tým, ako využívame technologické služby. Navyše pravidlá spoločnosti zo Silicon Valley sa postupne sprísňujú. Ak budú súčasné trendy pretrvávať aj naďalej je možné, že v budúcnosti nebude väčšinu priestupkov a niektoré zločiny trestať Washington D.C., ale Silicon Valley.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Google vylepšil rozšírenú realitu na vyšší level. Čoskoro príde do smartfónov

11.12.2019 00:15

Google sa od oficiálneho uvedenia začiatkom minulého roka snaží zlepšovať svoju platformu rozšírenej reality ARCore. Teraz je pripravený predstaviť niektoré z inovácií novej generácie v oblasti detekc ...

Inovácie 4

Koniec nosenia dokladov? Občiansky a vodičský budeme mať v smartfóne

10.12.2019 00:20

Už začiatkom roka sa hovorilo o tom, že Google pracuje na ukladaní digitálnych identifikačných dokladov do zariadení s Androidom. Teraz spoločnosť Qualcomm na svojom podujatí Tech Summit vniesla do ve ...

Inovácie 2

Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltických panelov

10.12.2019 00:15

Stierače patria k tým veciam v automobilovom priemysle, ktoré sa od svojho objavenia veľmi nezmenili. Teraz však Tesla, ktorá pristupuje k mnohým veciam odlišne a inovačne, chce nahradiť bežný stierač ...

2 Comments

 1. Zbabelec reakcia na: Firmy zo Silicon Valley používajú na zákazníkov systém sociálnych kreditov ako v Číne
  11.11.2019 16:11
  Ked toto povedia vsetci, mozete cakat o par rokov zavedenie podobneho spiclovania na celom svete.
  Reagovať
 2. Prieskum reakcia na: Firmy zo Silicon Valley používajú na zákazníkov systém sociálnych kreditov ako v Číne
  5.11.2019 15:11
  "V prieskume sa zistilo, že 80% z opýtaných buď do istej miery alebo silne schvaľuje tento systém."
  Pokial by mi za nesuhlas mali zakazat cestovat pomocou MHD, vyhodili ma z prace, alebo len uplne obycajne si ma oznacili ako protisystemovy zivel, tiez by som asi rozmyslal nad "ano".
  Reagovať

ACER_122019

Videá