Externá zvuková karta Sound Blaster X3 s technológiou Super X-Fi

0

Technológiu slúchadlovej „holografie“ Super X-Fi sme už predstavili v recenziách vlajkových slúchadiel tejto firmy. Pointa je v tom, že hudba aj rozhlasové dramatizácie sa nahrávajú a mixujú tak, aby poskytli maximálny zážitok pri klasickom počúvaní cez stereofónne reproduktory. Ak takúto nahrávku počúvate cez slúchadlá, znie trochu inak. Navyše v pomerne malom objeme mušle slúchadiel sa prejaví aj vplyv tvaru ucha, presnejšie jeho vonkajšieho zvukovodu. Dôležitá je aj šírka stereofónnej bázu, čiže ľudovo povedané vzdialenosť medzi ušami. Preto technológia Super X-Fi od spoločnosti Creative pri prispôsobení zvuku pre reprodukciu slúchadlami berie do úvahy aj tvar zvukovodov a hlavy.

VideorecenziaTechnológia Super X-Fi funguje tak, že si najskôr vytvoríte svoj profil tvaru zvukovodov a hlavy. Pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS si odfotíte tvár spredu a obidve uši. Stačí tvár, prípadne ucho umiestniť tak aby boli na naznačenom mieste a tvár, či ucho sa automaticky zosníma. Zvládnete to aj sami pri zrkadle. Takýmto spôsobom sa získajú údaje o priestorovej dispozícii tvaru zvukovodov. Následne sa tieto údaje spracujú a vytvorí sa váš osobný profil. Ten môžete použiť tak pre slúchadla s podporou SC-FI, ako aj pre zvukovú kartu Sound Blaster X3. K externej zvukovej karte môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá, preto je pri konfigurácii potrebné vybrať zo zoznamu rovnaký, alebo podobný typ slúchadiel, ktorý budete používať. Profil následne prenesiete do zvukovej karty. V našom prípade sme použili prenos cez kábel s konektormi USB-C. Cez tento konektor sa zvuková karta aj napája, avšak odber 200 mA smartfón v pohode utiahol. Pri takomto prepojení síce funguje síce aj počúvanie hudby zo smartfónu, no spomínaný prúdový odber  by sa negatívne podpísal na výdrži batérie. Konfiguračný profil sa do zariadenia dá preniesť aj cez bluetooth. Tento spôsob sme použili pri prenose profilu z iPadu, pre ktorý je prúdový odber prevodníka príliš veľký, takže prepojenie cez kábel nefunguje. Zvukový profil sa  potom použije pri reprodukcii zvuku tak aby signálovým procesorom upravený zvuk v sústave mušľa, vonkajšie ucho vytvoril čo najlepší akustický a priestorový dojem, takže počúvate personalizovaný zvuk vygenerovaný na základe jedinečnosti akustickej sústavy zvukovodov poslucháča.

Externá zvuková karta Sound Blaster X3 je primárne určená na pripojenie k počítaču s Windows, alebo MacOS, prípadne k hernej konzole PS4, či  Nintendo Switch cez USB kábel, cez ktorý sa prenáša digitalizovaný zvuk a zároveň sa cez USB zariadenie aj napája. K dispozícii je výstup na slúchadlá, linkové metalické výstupy pre zosiľňovače predných, zadných a bočných reproduktorov na priestorovú reprodukciu, výstup pre subwoofer a optický zvukový výstup, cez ktorý môžete k počítaču pripojiť napríklad receiver domáceho kina s podporou technológie Dolby Digital Live. Z technického hľadiska sa jedná 7.1 viackanálový USB digitálne analógový prevodník (DAC)  s vysokým rozlíšením ponúkajúci až 32-bitové rozlíšenie a maximálnu vzorkovaciu frekvenciu 192 kHz. Okrem diskrétneho 7.1 kanálového výstupu ponúka táto externá zvuková karta aj 7.1 virtualizáciu iba na 2 reproduktoroch. Kvalita reprodukcie bude samozrejme závisieť od kvality celého reťazca vrátane kvality súboru s digitálnym zvukovým záznamom.

Ovládacie prvky sú sústredené na hornom paneli. Veľkým otočným kolieskom sa ovláda hlasitosť a po zatlačení aj ďalšie funkcie, napríklad prepínanie medzi dvomi zdrojmi zvuku. Pomocou trojice tlačidiel sa ovláda mikrofón, prepína sa režim zvuku a aktivuje, či deaktivuje sa režim SX-FI. V ponuke režimov je prispôsobenie zvuku pre hudbu, filmy, režim Footsteps Enhancer, ktorý je vynikajúci pre hry a samozrejme aj režim Direct bez úprav, ktorý budú používať priaznivci natívnej vernej reprodukcie

Pri testovaní som použil stereo zosiľnovač Monacor SA—50 a reproduktorové sústavy AQ Toba.  Na testovanie SXFI som použil slúchadlá slúchadlá Sennheiser HD 599. Porovnával som reprodukciu s vypnutým a zapnutým SXFI. Obohatenie zvuku o personalizovaný priestorový profil vám v niektorých žánroch navodí dojem, ako keby ste boli priamo na scéne medzi účinkujúcimi. A v tom je niekedy problém. Koncerty totiž počúvate tak, že ste v určitej vzdialenosti pred pódiom. Inokedy sa vám bude reprodukcia zdať zvláštna. Aj keď lepšia, ale zvláštna. To v prípade ak počúvate skladby, ktoré dobre poznáte a už ste si zvykli na ich zvukový aranžmán.  Úplne iná je situácia v prípade filmov, tam sú priestorové efekty veľmi plastické a rozdiel po zapnutí SXFI je najmarkantnejší. Podobne je to aj u sprievodného zvuku hier, no tam na rozdiel od filmov, tvorcovia zvukových efektov pre hry predpokladali, že minimálne polovica hráčov používa slúchadlá.  

Modul má aj dva analógové vstupy – linkový a mikrofónový a kvalitný prevodník z analógového signálu na digitálne dáta

Technické parametre: PCM 24 – 32 bit, 48.0, 96.0, 192.0 kHz, Dolby Digital Live: 16-bit, 48.0 kHz, Dynamický rozsah DAC 115 dB, THD+N (Stereo): 0.0004%, ADC z mikrofónu 104 dB, THD+N: 0.0017% rozmery: 129 x 129 x 40.6 mm, hmotnosť 330 g, cena 99 eur.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať