Image
28.1.2020 0 Comments

Gaia-X: Európska odpoveď na dominantné postavenie Googlu a Amazonu

Na trhu s infraštruktúrou ako službou (IAAS – Infrastructure as a Service) má Amazon podiel 48 %, čo predstavuje hodnotu 42,8 mld. dolárov. Celému trhu dominuje 5 spoločností – štyri americké (IBM, Microsoft, Google, Amazon) a jedna čínska (Alibaba). Ich dátové centrá poskytujú hosting všetkým - od malých startupov až po veľké spoločnosti ako Netflix, Spotify či AirBnb. Teraz však Európa chce napadnúť túto americkú a čínsku cloudovú dominanciu projektom Gaia-X.

Vznikol v spolupráci medzi Európskou komisiou, Nemeckom, Francúzskom a približne stovkou spoločností a organizácií ako napr. SAP, Deutsche Telekom, Siemens a Bosch. Hlavnou motiváciou projektu je „zvrchovanosť údajov“ alebo presnejšie „správa údajov“ – ambícia dať dáta pod väčšiu kontrolu Európy. Pre používateľov by mala byť Gaia-X príťažlivá tým, že im umožňuje získať oveľa väčšiu kontrolu nad datami a spôsobom, ako sú distribuované. Zatiaľ je známych len málo podrobností o tom, ako bude projekt skutočne vyzerať.

Hoci v súčasnosti ide o francúzsko-nemecký projekt, mohol by sa ľahko rozšíriť na celé územie Európy. Gaia-X bude mať dve vrstvy - jedna je aplikačná, na ktorej budú používatelia vstupovať do interakcie so službami, a druhá je vrstva infraštruktúry. Tá pozostáva z prepojených dátových centier s flexibilnou a dynamickou šírkou pásma a vytvára virtuálnu európsku cloudovú infraštruktúru. Európska cloudová sieť nie je nový nápad; v mene európskej „dátovej suverenity“ bolo spustených množstvo podobných „zabijakov Googlu“, no žiadny z nich nebol úspešný.

Gaia-X môže čeliť podobne problematickej budúcnosti. Časový harmonogram projektu je nejasný, zatiaľ neexistujú žiadne presné technické podrobnosti, nie je známe ani jeho financovanie. Takisto bude treba presvedčiť potenciálnych používateľov o dôveryhodnosti zabezpečenia, ktoré je základom projektu. „Dôvod, prečo sa spoločnosti stále spoliehajú na americké cloudové giganty, je ten, že sú skutočne dobré,“ vysvetľuje Andrea Renda, vedecký pracovník CEPS (Centre for European Policy Studies).

Renda sa obáva, že jedno monštrum v Európe by mohlo potlačiť inovácie v tejto oblasti. Problémy môže priniesť aj spolupráca európskych štátov. A ďalší problém bude reakcia hlavných poskytovateľov cloudu. Hoci Microsoft uviedol, že má záujem o účasť, podotýka, že „v dobe cloud computingu si myslíme, že je nesprávne definovať suverenitu pozdĺž územných hraníc“. Renda prirovnáva projekt k pokusom typu Veľkého čínskeho firewallu, i keď je oveľa menej extrémny. „Krajiny budú čoraz častejšie označovať časti internetu za kritickú infraštruktúru, a preto budú potrebovať národnú kontrolu nad nimi,“ hovorí Renda. 

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Ultrabezpečný internet na dosah. Číňania dosiahli kvantové prepojenie na vzdialenosť 50 km

14.02.2020 00:05

Pomocou kvantového prepojenia (entanglement) môže byť objekt v kvantovej superpozícii viacerých stavov naraz a túto superpozíciu možno zdieľať s iným objektom. Teoreticky objekty budú udržiavať toto p ...

Internet

Google už dokáže doplniť interpunkciu pri diktovaní textu hlasom. Robí však chyby

12.02.2020 00:10

Google doplnil konverziu hlasového vstupu na text v telefóne funkciou automatického pridávania interpunkcie, ktorá však trpí chybami. No treba dodať, že tieto chyby neovplyvňujú hlasové zadávanie cez ...

Internet

Google vydal nástroj na rozpoznávanie falošných a retušovaných obrázkov

07.02.2020 00:05

Jigsaw, technologický inkubátor Googlu, uviedol experimentálnu platformu s názvom Assembler, ktorá kombinuje niekoľko existujúcich technológií na zisťovanie bežných manipulačných postupov vrátane zmen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá