Image
19.9.2018 1 Comments

Európa požaduje celosvetový zákaz zabijackých robotov vybavených umelou inteligenciou. Tieto krajiny sú proti

Európsky parlament schválil uznesenie, v ktorom požaduje medzinárodný zákaz vývoja, výroby a používania autonómnych zbraní. Ide o stroje, ktoré sú naprogramované tak, aby vyberali a napádali ciele pomocou umelej inteligencie bez ľudskej kontroly. Takéto zbrane by totiž mohli byť veľmi nebezpečné v dôsledku chyby v ich programovaní.

Viem, že to môže vyzerať ako rozprava o nejakej vzdialenej budúcnosti alebo o sci-fi, ale nie je to tak,“ povedala Federica Mogherini, šéfka zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ.

Krajiny ako Spojené štáty, Čína, Izrael, Južná Kórea, Rusko či Veľká Británia vyvíjajú autonómne zbraňové systémy, ako sú napríklad ozbrojené drony. Ruská tlačová agentúra TASS uviedla v roku 2017, že ruský výrobca zbraní Kalašnikov vyvinul automatizovanú zbraň, ktorá dokázala „identifikovať ciele a prijímať rozhodnutia“.

Väčšina diskutujúcich, ktorí hovorili v prospech uznesenia, pripomínala, že použitie takýchto zbraní porušuje ľudské práva. Iní však vyjadrili obavy, že takáto legislatíva by mohla obmedziť vedecký pokrok v oblasti umelej inteligencie.

Ďalší poslanci vyjadrili znepokojenie, že zakázanie takýchto zbraní bez toho, aby tak urobili aj ostatní, by znamenalo bezpečnostné riziko. „Autonómne zbrojné systémy musia byť zakázané na medzinárodnej úrovni,“ povedal hovorca pre bezpečnostnú politiku skupiny Greens/EFA v Európskom parlamente Bodil Valero. „Rozhodovanie o živote a smrti by sa nikdy nemalo vyňať z ľudských rúk a odovzdať strojom.

Aj v OSN požiadalo 26 vlád o zákaz tzv. zabijackých robotov. Spojené štáty a Rusko však zablokovali rozhovory o zákaze autonómnych zbraní s umelou inteligenciou. Zúčastnené krajiny sa tak dohodli len na zozname nezáväzných odporúčaní.

Organizácia Spojených národov zaradila túto tému do svojho programu už v roku 2013, ale odvtedy nedokázala ani určiť definíciu úplne autonómnych smrtiacich zbraní. O tejto téme budú krajiny rokovať znova v novembri v Ženeve.

Zdroj: reuters.compolitico.eu

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Bezpečnosť

Domáci bezpečnostný dron bude patrolovať nad záhradou. Za pocit bezpečia však zaplatite až 300 USD mesačne.

13.02.2019 00:05

Kalifornská spoločnosť Sunflower Labs vytvorila domáci bezpečnostný systém kombináciou kvadrokoptéry, detektorov pohybu a telefónnej aplikácie. Systém Sunflower by sa mal dostať do predaja v roku 2020 ...

Bezpečnosť

Microsoft varuje: Nepoužívajte Internet Explorer ako webový prehliadač

13.02.2019 00:15

Verte, či neverte, ľudia ešte stále používajú Internet Explorer a Microsoft by tomu chcel zabrániť. Odborník na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Microsoft Chris Jackson na oficiálnom blogu Windows IT P ...

Bezpečnosť

Používateľov kryptomien ohrozuje škodlivý kód Clipper, ktorý dokáže zameniť text skopírovaný do schránky

12.02.2019 00:07

Výskumníci spoločnosti ESET našli v obchode Google Play prvý škodlivý kód pre Android, ktorý dokáže zameniť text skopírovaný do schránky. Útočníci ho využívajú k tomu, aby zamenili adresu peňaženku pr ...

q

1 Comments

  1. Buni reakcia na: Európa požaduje celosvetový zákaz zabijackých robotov vybavených umelou inteligenciou. Tieto krajiny sú proti
    19.9.2018 19:09
    Dokázala prijímať rozhodnutia. :) Tieto správy pripomínajú Záhorákov, ktorí pumpujú duše hodením do mokrej trávy s príkazom "Zduj sa!" Sú to také sovietske správy, aké sme počúvali na Slovensku pred 89, dnes ich počúvame v rámci Eurázijskeho sovietskeho zväzu, ktorého sme či niekto chce, či nechce vazalom; inak nie je daná politická situácia na Slovensku vysvetliteľná. Ak je na takejto úrovni Najvyšší Soviet aj naďalej, tak na Východe nie je nič nového.

    Teraz k Európskej únii. Európska únia už od svojho vzniku otravuje život ľuďom v západnej časti Európy podobne ako Soviet v tej východnej bratom Slovanom; oba celky nepatria do Európy. Ale keď som už uviedol "otravuje", čo Sovietom bude v ich hlávke rezonovať ako v pokazenom strojčeku, tak poviem, že otravujú už aj v západnej časti Európy. V skutočnosti sú to zo strany EU také debaty a EU ako aj EAU sú závislé od trendov v Spojených štátoch, rovnako aj Izrael. A tak je to O.K. Opäť však, tak ako som už uviedol, prízvukujem, že lamentácie socialistov sú len strachom z budúcnosti, z automatizácie socialistov. To je ich budúcnosť. Ale nebude to taká budúcnosť, že "dokázala prijímať rozhodnutia"... :)

    Reagovať

Apsara Yogaton

Videá



PC forum button