Image
26.6.2019 2 Comments

Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov

Spoločnosť Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) uviedla, že spustila prevádzku svojho elektricko-tepelného systému ETES (electric thermal energy storage system) na uskladnenie energie z obnoviteľných zdrojov. Princíp je v tom, že elektrická energia sa premení na tepelnú, ktorá sa následne skladuje v zásobníku.

Zásobník tepla sa nachádza v Hamburgu-Altenwerderi a obsahuje približne 1000 ton sopečnej horniny, ktorá slúži ako médium na skladovanie energie. Elektrická energia sa premení na horúci vzduch pomocou odporového ohrievača a dúchadla, ktoré ohrieva horninu na 750 °C. Keď dopyt vrcholí, ETES využíva parnú turbínu na opätovnú premenu uskladnenej tepelnej energie na elektrinu.

Zariadenie môže na týždeň uskladniť až 130 MWh tepelnej energie. Cieľom pilotného zariadenia je poskytnúť dôkaz o možnosti takého skladovania energie.

V ďalšom kroku plánuje spoločnosť Siemens Gamesa využiť svoju technológiu ukladania v komerčných projektoch a zvýšiť kapacitu zásobníka na niekoľko gigawatthodín (GWh). Jedna GWh je ekvivalentom dennej spotreby elektriny okolo 50 000 domácností, uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti Siemens.

Zdroj: renewableenergyworld.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Microsoft vám odteraz už automaticky nainštaluje najnovšiu aktualizáciu Windows 10

19.07.2019 00:10

Microsoft v týchto dňoch spustil automatizované aktualizácie Windows 10 pre tých používateľov, ktorí z rôznych dôvodov neaktualizovali svoj systém a používajú verziu, ktorej podpora sa blíži ku koncu. ...

Inovácie

Xiaomi Mi A3 má AMOLED displej, Snapdragon 665 a cenovku 250 eur

19.07.2019 00:00

Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi predstavil svoj nový model Mi A3, čo je vlastne prerobený model Mi CC9e, ibaže s čistým Androidom One. Má 6,1-palcový displej AMOLED s rozlíšením 720 × 1560 px, čo zna ...

Inovácie

Robotická ruka Eva nestojí veľa a naprogramovať ju môže ktokoľvek za 15 minút

18.07.2019 00:10

Odvetvie priemyselných robotov nie je v žiadnom prípade malé. Podľa údajov  Medzinárodnej federácie robotiky  (International Federation of Robotics) bolo v roku 2017 na celom svete dodaných 387 000 ro ...

q

2 Comments

 1. urcite reakcia na: Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov
  26.6.2019 12:06
  efektnejsi sposob uskladnenia
  sustredene svetlo ziarit do horniny

  alebo roztavit napr (zinok) zaizolovat
  v pripade potreby prehnat rurkami vodu
  Reagovať
 2. ucinnost reakcia na: Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov
  26.6.2019 09:06
  Skoda ze ani siemensaci nepisu nic o ucinnosti tohoto tepelneho stroja, teda kolko % vstupnej elektriny dokaze cez jednu elektro-termalnu a jednu termalno-kineticko-elektricku premenu uskladnit.
  Mozno by sa na vstupe dala pouzit sustava zrkadiel a sustredit priamo termalnu energiu Slnka do jedneho bodu a tam zohrievat lavove kamene.
  Reagovať

Videá