Image
22.11.2019 1 Comments

Sci-fi realitou? ESA skúma možnosti, ako pri dlhých letoch hibernovať astronautov

Nový výskum Európskej vesmírnej agentúry (ESA) naznačuje, že ak dokážeme sprevádzkovať technológiu podľa plánu, uvedenie astronautov do stavu umelého podchladenia by v skutočnosti mohlo byť najlepším spôsobom, ako preskúmať vesmír. Tento spôsob by mal mnoho výhod vrátane možnosti použiť podstatne menšiu kozmickú loď na dlhé výpravy s posádkou.

Hoci sme už prišli na to, ako prekonať veci, ako je kozmické žiarenie a vplyv dlhodobého pobytu v priestore s nízkou gravitáciou na ľudské telo, stále nám zostáva jeden hlavný problém: Ľudia si vyžadujú životný priestor. Preto koncepty kozmických lodí putujúcich na vzdialené miesta sú zvyčajne dosť veľké. Posádka potrebuje priestor, aby sa mohla pohybovať, cvičiť a žiť svoj život bez ohľadu na to, že letí vesmírom vo veľkom kovovom valci. 

Hibernovaní astronauti však potrebujú oveľa menej miesta, preto môže byť kozmická loď menšia. ESA skúma možnosti, ako by mohol byť tím astronautov najlepšie hibernovaný, čo by sa malo robiť v prípade mimoriadnych udalostí, ako sa postarať o bezpečnosť ľudí a aký dosah by mal mať hibernácia na psychológiu tímu.  Bol vypracovaný počiatočný náčrt architektúry biotopu a plán na dosiahnutie hibernácie ľudí pri ceste na Mars v priebehu 20 rokov.

Vedci prišli s návrhom, ktorý znižuje hmotnosť modulu s posádkou o tretinu, a to odstránením obytných priestorov a redukciou zásob, ktoré treba prepravovať. Dizajn však ráta s množstvom technologických zlepšení, ktoré dnes ešte neexistujú.  Patrí sem aj schopnosť bezpečne uviesť človeka do stavu hibernácie a spomaliť jeho metabolizmus až o 75 %. Po prebudení bude posádka potrebovať čas na zotavenie, čo by mohlo znamenať, že musí stráviť týždne v stiesnených podmienkach zmenšenej lode.
 
Zdroj: bgr.com.

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

1 Comments

  1. objavuju teplu vodu reakcia na: Sci-fi realitou? ESA skúma možnosti, ako pri dlhých letoch hibernovať astronautov
    2.12.2019 11:12
    A tak na Mars to hadam zvladneme aj bez hibernacie . A na medzihviezdne lety radsej nech popracuju na umelej maternici/inkubatore v ktorom sa pred koncom dlheho letu z hibernovanej DNA zrodia a vyvinu buduci obyvatelia novej kolonie.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá