Image
6.6.2019 0 Comments

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto toho však môže deťom hroziť riziko skorej smrti. Nová správa totiž hovorí, že mutácie génu CCR5 podobné tým, ktoré He vykonal, skracujú životy ľudí v priemere o 1,9 roka. Toto zistenie by mohlo byť varovaním pre kohokoľvek iného, ​​kto sa snaží zdokonaliť ľudské bytosti.

Je to preto, že mnohé gény majú viac ako len jednu úlohu a vedci zasahujúci do tejto rovnováhy pravdepodobne spôsobia neočakávané a nežiaduce vedľajšie účinky. Vo februári boli vykonané obmeny v rovnakom géne spojené s obnovou pamäte po mozgovej mŕtvici. To znamená, že by mohol mať úlohu aj pri zmene funkcie mozgu. 

„Ak chcete zmeniť zárodočnú líniu iba na základe čiastočného porozumenia, je to nezodpovedné,“ povedal Feng Zhang, biológ z Massachusettskej technologickej univerzity a expert na CRISPR, nástroj na úpravu génov používaný v čínskom experimente. 

Gén CCR5 produkuje receptor na povrchu imunitných buniek. Zdá sa, že ľudia, ktorí prirodzene zdedia dve nefunkčné kópie génu, sú do značnej miery imúnni proti bežnému kmeňu HIV, ktorý potrebuje receptor na vstup do buniek. To bol „ochranný“ efekt, ktorý sa He, biofyzik vyštudovaný v USA, snažil napodobniť u dvojčiat.

Hoci nereprodukoval dokonale prirodzenú mutáciu CCR5, poškodil gén v ľudských embryách, z ktorých dve preniesol do tela ženy, čo viedlo k narodeniu dvojčiat. Jeho experiment bol okamžite kritizovaný ako príliš riskantný aj ako zbytočný (HIV nie je v Číne bežný a dá sa mu zabrániť inými spôsobmi).

Čínsky výskumník nebol videný ani počutý od januára, keď čínske úrady vyhlásili, že sa dopustil porušenia etiky a možného zločinu, čo by sa „malo brať vážne“. Existencia prirodzených mutácií na CCR5, ktoré oslabujú jeho funkciu, dlho fascinuje vedcov. Niektorí špekulujú, že jeho prispôsobenie mohlo v minulosti chrániť proti moru. Bez ohľadu na to, akú výhodu v minulosti mohli mať poškodené kópie CCR5, neznamená to, že mutácia je dnes prospešná.

Naopak, existuje dôkaz, že mutácie v géne môžu spôsobiť, že ľudia sú náchylnejší na iné infekcie, ako je napríklad vírus západonílskej horúčky alebo chrípky. Španielski lekári, ktorí v roku 2015 študovali hlien zo 171 prípadov chrípky, zistili, že u ľudí s mutantnou verziou CCR5 je vyššia pravdepodobnosť, že na túto infekciu zomrú.

Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Medicine.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

Výskum

Americký Pentagon pripravuje projekt na ovládanie zbraní myšlienkami

05.06.2019 00:15

Americký Pentagon venuje veľkú pozornosť výskumu mozgu. Agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty DARPA vyvíja technológiu, ktorá môže komunikovať priamo s ľudským mozgom. Cieľom vý ...

Výskum

Úplne nová forma výpočtovej techniky nevyužíva kremík, ale polymérny materiál

30.05.2019 00:00

Vedci z McMasterovej univerzity opisujú novú výpočtovú metódu v dokumente publikovanom vo vedeckom časopise Nature. Využíva sa pri nej mäkký polymérny materiál, ktorý sa premieňa z kvapaliny na gél v ...

q

Žiadne komentáre

SWAN_062019

VideáPC forum button