SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Recenzia: Dell Alienware AW5520QF / 4K herný monitor s 55-palcovou uhlopriečkou

0

Skôr než začnete vnímať atraktívny dizajn a ultratenký zobrazovací panel, ohromí vás jeho veľkosť. Uhlopriečka 55 palcov je typická skôr pre televízor do obývačky než pre monitor. No hneď si uvedomíte, že prívlastok herný majú nielen počítače a notebooky, ale aj konzoly. S herným monitorom adekvátnych rozmerov si môžete vychutnať hranie na displeji OLED s jasnými a pritom vernými farbami a vysokým kontrastom z primeranej vzdialenosti tak, aby ste sa mohli úplne ponoriť do deja hry. Tu by mohla zaznieť námietka, že to by ste predsa mohli aj s bežným 4K televízorom s rovnakou uhlopriečkou a za tretinu ceny herného monitora.

V čom je rozdiel? Obnovovacia frekvencia 120 Hz, podpora technológie AMD FreeSync a latencia 0,5 ms prinášajú úplne iný level zážitkov z plynulého obrazu aj v najdynamickejších scénach. Televízory takisto neumožňujú pripojenie cez rozhranie DisplayPort, ktoré ponúka možnosť naplno využiť vlastnosti špičkových grafických kariet, hlavne rozlíšenie 4K a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Špecifikácia HDMI 2.0 prezrádza, že ak pripojíte monitor cez HDMI, môžete využiť buď rozlíšenie 4K pri nižšej obnovovacej frekvencii, alebo 120 Hz pri nižšom rozlíšení. Možno budete znovu namietať, že k vlastnostiam herného monitora sa približujú najnovšie televízory, ktoré disponujú rozhraním HDMI 2.1, podporujúcim 4K pri 120 Hz a variabilnú obnovovaciu frekvenciu, a dokonca niektoré televízory OLED už majú certifikát NVIDIA G-Sync. Otázka však znie, či viete o grafickej karte podporujúcej HDMI 2.1.

Predný panel tvorí displej s výnimkou tenkej lišty v spodnej časti. Oveľa viac priestoru na ­realizáciu mali dizajnéri na zadnej strane. Tú totiž uvidí človek vstupujúci k hráčovi do miestnosti ako prvú. Aj keď pripojíte k monitoru viac zariadení a využijete aj USB hub, žiadnu spleť káblov neuvidíte. Zadné konektory sú totiž umiestnené pod plastovým krytom prekrývajúcim celú hrubšiu spodnú časť, v ktorej je elektronika. Tento kryt je k zadnej stene upevnený magneticky. V strede hornej časti je svietiace logo Alienware.

Tu bude mať veľa používateľov určitú dilemu, pretože aj po odobratí tohto krytu má zadná stena atraktívny dizajn vďaka šesťhranným priehlbniam, v ktorých sú konektory, a kanálovým výrezom na vedenie káblov. Monitor môžete umiestniť buď na podstavec v tvare bumerangu, alebo na stenu pomocou panela VESA, ktorý nájdete v balení. Popri už spomínanom logu je dominantným dizajnovým prvkom zadnej steny svietiaci RGB prúžok na hornej hrane hrubšej časti, ktorý zaberá takmer celú šírku zadnej steny. V aplikácii AlienFX môžete nastaviť buď statické farby, alebo pulzujúce zmeny farieb. Samozrejmosť je synchronizácia farebného osvetlenia s akýmkoľvek iným kompatibilným produktom Alienware. Porty sú nielen na zadnej stene, ale niektoré sú aj na ľavej strane na operatívne pripojenie HDMI alebo USB kábla.

Monitor som testoval s herným notebookom Acer Nitro 5 a hernou konzolou Xbox One s rôznymi hrami, ktorých scény sa odohrávajú tak v prostrediach plných jasných farieb, ako aj v hlbokých tieňoch, z ktorých sa k hlavnému hrdinovi zakrádajú nepriatelia. V hre Zaklínač sa dali veľmi dobre rozlíšiť odtiene temných farieb, štruktúra tmavých plôch a objekty ukryté v hlbokých tieňoch. Po pripojení k hernému notebooku s Windows 10 sa implicitne nastavila mierka 300 %, čo zodpovedá komfortu pri vzdialenosti, z akej pozeráme 55-palcový televízor.

Ak máte monitor na pracovnom stole priamo pred sebou, zmeňte si mierku na 100 % a môžete naplno využiť 4K rozlíšenie pri viacerých otvorených oknách. Aj pri maximálnej výške pracovného kresla je stred obrazovky monitora položeného na stole trochu vysoko, takže musíte trochu nakláňať hlavu nahor. Osvedčilo sa mi položiť monitor na menší stolík za pracovným stolom tak, aby spodná strana obrazovky bola v rovine s doskou pracovného stola. Takto som dosiahol zároveň ergonomickú výšku aj vzdialenosť.

Jas a vernosť podania farieb som testoval pomocou kolorimetrickej sondy. Nameral som 124 % pokrytie farebného priestoru sRGB, takže monitor sa hodí aj pre tvorcov grafického obsahu a editorov fotografií a videa. Výrobcom deklarovaný maximálny jas 400 nitov sa mi nepodarilo namerať, vyplýva to však z princípu zobrazovania, keď túto hodnotu monitor dosiahne na ohraničenej ploche na krátky čas, napríklad počas záblesku. Aby ste naplno vy­užili potenciál zobrazovania, odporúčam nastaviť režim Smart HDR. Rozdiel v dynamike jasu a farieb je signifikantný, no na úplné využitie možností HDR by to chcelo vyšší jas.

Samozrejme, výrobca vzhľadom na použitie panela OLED musel urobiť určité kompromisy ohľadne maximálneho jasu, aby sa predišlo „vypáleniu“ vzorov, ktoré sú na obrazovke dlhší čas, ako je napríklad záhlavie hry.  V telese monitora sú aj dva reproduktory vyžarujúce smerom nadol. Deklarovaný výkon 14 W je zrejme myslený ako krátkodobý, takzvaný hudobný, ale práve to je režim mnohých hier, kde sú krátkodobé hlasné zvukové efekty. Zvuk je prekvapivo plastický, s dobrým podaním nízkych tónov. Komu by zvuk vstavaných reproduktorov nestačil, môže použiť slúchadlá alebo cez digitálny výstup SPDIF pripojiť sústavu reproduktorov 5.1 či 7.1 na priestorovú reprodukciu. V balení nájdete aj diaľkový ovládač,  ktorým sa monitor nastavuje a ovláda komfortnejšie než pomocou tlačidiel na spodnej strane telesa monitora.

Herný monitor Alienware AW5520QF s 55-palcovou obrazovkou OLED je jeden z najlepších herných monitorov a zároveň luxusný doplnok akejkoľvek miestnosti, samozrejme, iba pre tých, ktorí si jeho kúpu môžu dovoliť.

Parametre:

• Obrazovka: OLED 55" (139,7 cm); rozlíšenie: 3840 × 2160 (16:9), obnovovacia frekvencia 120 Hz; latencia: 0.5 ms (sivá - sivá); jas: 400 cd/m2; kontrast: 130 000:1; počet farieb: 1,07 miliardy; vodorovný pozorovací uhol: 120°, zvislý pozorovací uhol: 120°; konektory: DisplayPort 1.4, 3× HDMI 2.0, 4× USB 3.0, zvukový výstup SPDIF, spotreba maximálna 100 W, stand-by 0,3 W; rozmery: 122,6 × 71,7 × 8 cm; hmotnosť: 25,5 kg

•  Cena: 2900 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Úchvatný dynamický obraz, vyšperkovaný dizajn
- Nižší jas

HODNOTENIE:

Dizajn: 93 %
Kvalita obrazu: 92 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 92 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať