Image
14.2.2020 0 Comments

Ultrabezpečný internet na dosah. Číňania dosiahli kvantové prepojenie na vzdialenosť 50 km

Pomocou kvantového prepojenia (entanglement) môže byť objekt v kvantovej superpozícii viacerých stavov naraz a túto superpozíciu možno zdieľať s iným objektom. Teoreticky objekty budú udržiavať toto prepojenie bez ohľadu na to, ako ďaleko sú od seba, takže meranie jedného prezradí stav toho druhého. Nie je to však len záležitosť kvantových fyzikov. Kvantový internet by umožnil ultrabezpečné odovzdávanie citlivých správ.

Jeden zo spôsobov je šifrovanie páru digitálnych kľúčov, čo je technológia známa ako distribúcia kvantových kľúčov (quantum key distribution – QKD). Ak dvaja ľudia majú tieto kľúče, môžu hovoriť bez obáv zo špicľovania, pretože odpočúvajúci by zmenil stav kľúčov, čím by sa prezradil. No QKD sa spolieha na meranie stavu kvantovo šifrovaných kľúčov, a keďže toto meranie môže byť ovplyvnené podmienkami vo vysielacích a prijímacích zariadeniach, musíte poznať ich presné fyzikálne podmienky, čo môže byť nepraktické.

nastavíte spojenie medzi prepojenými časťami, ktoré obchádzajú samotné zariadenia, čím sa vyhnete nerealistickým požiadavkám, aby ste poznali ich presný stav. Taká je teória. V praxi si však kvantové prepojenie tiež vyžaduje ideálne podmienky. Experiment z roku 2015 ukázal, že kvantové prepojenie fungovalo len na vzdialenosť 1,3 km. Odvtedy sa však vedcom podarilo oddeliť kvantovo prepojené častice tak, že ich posielali po optických vláknach a dokonca až na satelit a späť.

V dokumente publikovanom v časopise Nature Pan Jian-Wei z Čínskej univerzity vedy a technológie v Hefei a jeho kolegovia opisujú experiment, v ktorom demonštrujú prepojenie cez 50 km stočených vlákien v laboratóriu. Pritom chybovosť v prenose bola nižšia ako pri predchádzajúcich pokusoch. Vedci našli účinný spôsob, ako kvantovo prepojiť dve častice.

Tím použil atóm, ktorý zostal na mieste, a fotón, ktorý bol poslaný po vlákne. Zistili, že tak boli schopní vytvoriť pár entanglovaných uzlov oveľa spoľahlivejšie ako v predošlých experimentoch. Po demonštrácii metódy so stočeným vláknom by tento postup fungoval aj s narovnaným vláknom a mohol by viesť k budovaniu kvantových sietí medzi mestami v blízkej budúcnosti.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Internet

Ako používať Microsoft Office zadarmo

24.03.2020 00:10

Ak v období pandémie pracujete z domu, možno budete potrebovať niektoré základné nástroje na svojom osobnom alebo pracovnom počítači, ako je napríklad Microsoft Office 365. Existuje niekoľko spôsobov, ...

Internet

Pracujete z domu? Zoom upozorní vášho šéfa, ak mu nevenujete pozornosť

19.03.2020 00:03

Počas pandémie koronavírusu je veľa ľudí na celom svete nútených pracovať z domu. Pri takejto práci sa stanú často používanými programy na videokonferencie. Patrí medzi ne aj Zoom, ktorý zaznamenal zá ...

Internet

Coursera bezplatne poskytne špičkové online kurzy počas pandémie koronavírusu

17.03.2020 00:05

Startup Coursera, ktorý ponúka širokú škálu online kurzov, uvoľní svoj obsah univerzitám v reakcii na pandémiu koronavírusu. CEO Coursery Leah Belsky hovorí, že oprávnená na ich použitie je ktorákoľve ...

Žiadne komentáre

ACER_032020

Videá