Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

COVID-19: Kontrola odpadových vôd pomôže odhaľovať nové ohniská koronavírusu

0

Niektoré predikcie hovoria, že koronavírus by mohol byť sezónny a na jeseň by sa mal zase vrátiť. Je zrejmé, že na jeho potlačenie bude potrebných ešte niekoľko období so sociálnym odstupom, kým nebude široko dostupná vakcína proti vírusu SARS-CoV-2, čo môže trvať ešte rok alebo aj viac.

Ako však budú ľudia vedieť, kedy nastal čas na zavedenie sociálneho odstupu a kedy bude zasa bezpečné vyjsť von? Desiatky vedcov z celého sveta odoberajú vzorky, aby našli malé kúsky koronavírusu, ktoré môžu slúžiť ako včasné varovanie pred prepuknutím choroby. Keď tieto kúsky dosiahnu určitú hranicu, môžu odborníci ľuďom povedať, aby zostali doma. A keď sa ich výskyt zníži, možno ľuďom zasa dovoliť spoločensky žiť.

Nedávno holandskí vedci vypracovali prvú metódu detekcie SARS-CoV-2 v odpadovej vode. Tím odobral vzorky odpadovej vody zo šiestich holandských miest a z amsterdamského letiska vo februári 2020, niekoľko týždňov pred tým, ako Holandsko oznámilo svoj prvý prípad covid-19. Potom v prvom a treťom marcovom týždni odobrali nové vzorky a experiment zopakovali.

Vo februárových vzorkách vedci nenašli žiadne známky koronavírusu. Začiatkom marca však už niektoré vzorky boli pozitívne a v treťom marcovom týždni boli už pozitívne všetky vzorky s výnimkou jednej. V meste Amersfoort tak bol tím schopný odhaliť SARS-CoV-2 skôr, ako boli ohlásené prvé miestne prípady. Ich výsledky boli zverejnené na serveri MedRxiv.

Podľa Kristy Wiggintonovej, docentky z Katedry civilného a environmentálneho inžinierstva na Michiganskej univerzite, je detekcia vírusu v odpadovej vode iba prvý krok k použitiu analýzy stolice ako systému včasného varovania pred prepuknutím choroby. Práce sú zatiaľ len v začiatkoch, ale je to vynikajúci dôkaz koncepcie. „Ak dokážete sekvenovať koronavírusy v odpadovej vode, máte oveľa lepšiu predstavu o tom, ako vírus mutuje a prípadne odkiaľ pochádza.“

Nájdenie nových spôsobov na sledovanie koronavírusu je obzvlášť dôležité, pretože mnohé prípady môžu byť asymptomatické a k dispozícii je len obmedzený počet testov. Odpadové vody poskytnú odborníkom v oblasti zdravotníctva lepší obraz o rozsahu pandémie.

Zdroj: onezero.medium.com.

Redakcia

Všetky autorove články
covid korona zdravie veda vyskum stroj technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať