Image
10.5.2019 1 Comments

„Biosolárny“ panel na streche dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného

V Londýne bola zavedená experimentálna technológia na čistenie ovzdušia. Vedci sú presvedčení, že priekopnícka technológia biosolar leaf dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného, čo je vo veľkých mestách dôležitý aspekt.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie každý rok v dôsledku znečistenia ovzdušia 4,2 milióna ľudí, pričom až 91 percent svetovej populácie žije na miestach, kde znečistenie prekračuje limity stanovené smernicami WHO. Preto vedci z Imperial College v Londýne založili technologický startup Arborea na vyskúšanie svojej technológie biosolar leaf. Ako vlastne táto technológia funguje?

Ide o kultivačný systém, ktorý umožňuje rast mikroskopických rastlín, ako sú mikroriasy a fytoplanktón, na veľkých konštrukciách podobných solárnym panelom, ktoré môžu byť inštalované na zemi, na budovách a kdekoľvek na streche. Cieľom je zlepšenie kvality okolitého ovzdušia.

Biosolárne panely, inšpirované prirodzeným procesom fotosyntézy, umožňujú mikroorganizmom absorbovať CO2 z okolia a vytvárať dýchateľný kyslík. A zároveň pomáhajú produkovať výživný, trvalo udržateľný rastlinný proteín s malým dosahom na životné prostredie. Tento organický proteín sa extrahuje a využíva na prípravu rôznych výrobkov určených na konzumáciu.

 „Tento pilotný projekt bude vyrábať udržateľné zdravé potravinárske prídavné látky, pričom bude čistiť vzduch, produkovať kyslík a odstraňovať oxid uhličitý z okolitého prostredia,“ povedal zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Arborea Julian Melchiorri. Melchiorri už má za sebou úspešný projekt Exhale, čo je prvý bionický luster na svete, ktorý využíva rovnakú technológiu.

Svetlo lustra stimuluje fotosyntézu mikroorganizmov na moduloch v tvare listov, absorbuje CO2 v miestnosti a uvoľňuje kyslík. Naproti tomu biosolárne panely využívajú prirodzené slnečné svetlo a sú veľmi modulárne, takže na ich inštalovanie nebude treba uvoľniť veľký priestor.

Zdroj: iflscience.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum

Prelom vo využívaní slnečnej energie môžu priniesť perovskitové solárne články

17.05.2019 00:25

Žiadny solárny materiál zatiaľ nedokázal nahradiť kremík. Kremíkové články majú na trhu podiel 95 %, pričom najefektívnejšie z nich dosahujú účinnosť menej ako 23 %. Zmenu by mohli priniesť perovskity ...

Výskum

Nové biolepidlo utesní krvácajúcu ranu na bijúcom srdci za 20 sekúnd

17.05.2019 00:15

Čínski výskumníci vyvinuli nové „biologické lepidlo“, ktoré by mohlo zastaviť nekontrolovateľné krvácanie zo srdca či tepny. Ak sa umiestni do rany a aktivuje UV svetlom, tento život zachraňujúci tmel ...

Výskum

NASA pracuje na elektrických lietadlách poháňaných kryogénnym vodíkom

17.05.2019 00:10

Pretrvávajúca závislosť leteckého priemyslu od fosílnych palív znamená, že letecká doprava naďalej významne prispieva k celosvetovým emisiám skleníkových plynov. Vedci z Illinoiskej univerzity v Urban ...

q

1 Comments

  1. zaujimave reakcia na: „Biosolárny“ panel na streche dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného
    10.5.2019 09:05
    Z tych 4.2 miliona ludi zabije CO2 mozno par jedincov co si zabudli vziat sviecku do vinnej pivnice. Tie riasy zrejme nebudu cistit smog, jedine co budu cistit su penazenky investorov.
    Reagovať

ITAPA 2019

Videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button