Image
24.1.2020 4 Comments

Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka

Predstavte si, že k vám na ulici podíde náhodný okoloidúci, rýchlo vás odfotí na verejnom mieste (čo je úplne legálne), nahrá fotku do aplikácie a čoskoro nájde vaše profily na sociálnych sieťach, dozvie sa vaše meno a adresu. Je to katastrofa pre vaše súkromie. A práve to môže urobiť aplikácia s názvom Clearview AI, ktorá podľa nedávneho článku v The New York Times „môže ukončiť ochranu súkromia, ako ju poznáme“.

Nie je nebezpečná len preto, že stalkeri by mohli okamžite nájsť ľudí prostredníctvom aplikácie a prenasledovať ich cez sociálne siete alebo sa dokonca objaviť pri ich dome, ale aj preto, že orgány činné v trestnom konaní a FBI v súčasnosti používajú túto technológiu rozpoznávania tváre napriek negatívnym reakciám v právnických kruhoch. Napríklad v San Franciscu nie je pre orgány činné v trestnom konaní legálne používať rozpoznávanie tváre.

No k aplikácii Clearview AI majú prístup aj niektoré bezpečnostné služby, čo predstavuje nebezpečný precedens. Clearview AI obsahuje databázu viac ako troch miliárd obrázkov, zhromaždených z webových stránok ako Facebook, Twitter a dokonca aj Venmo. Pri tomto čísle bledne aj databáza FBI, ktorá má 411 miliónov fotografií. Pravda, aplikácia Clearview AI nie je ľahko prístupná verejnosti, a keď navštívite webové stránky spoločnosti, nenájdete o nej veľa informácií.

Musíte požiadať o prístup, aby ste sa dozvedeli viac, ani nehovoriac o používaní služby. No New York Times aj investori si myslia, že aplikácia bude v budúcnosti k dispozícii pre kohokoľvek, kto ju bude chcieť použiť. Je to desivá predstava a niektoré neziskové organizácie, ako napr. ako Fight for the Future, vyzývajú zákonodarcov, aby prijali opatrenia v oblasti technológie rozpoznávania tváre.

Aplikácia Clearview AI ešte nie je celkom hotová, no kód skrytý v nej, ktorý analyzoval New York Times, umožňuje jej spárovanie s AR okuliarmi, čo znamená, že v budúcnosti by sme mohli v reálnom čase identifikovať každého človeka, ktorého vidíme. Podľa Fight for the Future iba priamy zákaz takýchto AI nástrojov môže vyriešiť tento problém s ochranou súkromia.

Zdroj: popularmechanics.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Bezpečnosť

DARPA pripravuje v rámci programu Gunslinger projekt „lietajúcej zbrane“

20.02.2020 00:03

V rámci programu Gunslinger sa budú vyvíjať a demonštrovať technológie, ktoré umožnia vytvoriť vzdušný taktický raketový systém, schopný podporiť rôzne misie. Mal by spájať vysokú ovládateľnosť raketo ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

4 Comments

 1. dementi revue hnoj...z fotky to nezisti nic! reakcia na: Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka
  26.1.2020 04:01
  zisti to z googlu, facebooku a pod..
  Reagovať
 2. zverejnovanie fotiek reakcia na: Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka
  24.1.2020 13:01
  Tvrdenie ze sa proti tomu neda branit je kravina, staci ked si ludia prestanu honit ega na socialnych sietach a mat tam milion fotiek samich seba.
  Reagovať
  • RE: zverejnovanie fotiek reakcia na: zverejnovanie fotiek
   24.1.2020 14:01
   A teba nefotili na občiansky, pas, vodičák ? Všetky tie údaje tam sú a sú na sieti ktorým maju prístup aj iné štáty či organizácie. A je isté že jedného dňa sa dostanú aj verejnosti tak ako všetko časom.
   Reagovať
   • RE: RE: zverejnovanie fotiek reakcia na: RE: zverejnovanie fotiek
    26.1.2020 23:01
    Aj keby taka identifikacia existovala, co je sci-fi (mozno za 1000 rokov), tak to nikoho neobmedzi a neohrozi. Otlacky prstov je lahsie ziskat a porovnat a vyuziva sa to minimalne.
    Reagovať

itSMF 2020

Videá