
Analýzou sĺz sa dá diagnostikovať hroziaca rakovina, cukrovka, skleróza ale aj COVID-19
V našich očiach je stále asi sedem mikrolitrov sĺz. Nejde len o slanú vodu, slzy dodávajú našim očiam kyslík a živiny, odstraňujú nečistoty, slúžia ako prvá línia obrany proti patogénom a pomáhajú liečiť zranenia. Obsahujú aj stopy rôznych chemikálií pôvodne prítomných v krvi, z ktorých niektoré slúžia ako markery choroby. Napríklad glukóza môže signalizovať cukrovku, enzýmy poukazujú na možné ochorenie pečene. A možno lekári v blízkej budúcnosti budú hľadať indikátory choroby v našich slzách.
Výskum ukázal, že markery chorôb, ako sú rakovina, roztrúsená skleróza, diabetes mellitus, cystická fibróza a Parkinsonova choroba, sa nachádzajú v slzách. V súčasnosti sa skúma možnosť použitia týchto markerov na diagnostiku Alzheimerovej choroby. Technológia s názvom TearExo, vyvinutá na skríning rakoviny prsníka, využíva slzy nazbierané samotnými pacientkami. To by mohlo výrazne znížiť náklady na testovanie a umožniť skoršie odhalenie malignity.
Súčasný výskum sa zameriava na vývoj testu na diagnostiku infekcie SARS-CoV-2 pomocou sĺz, ako aj na dokumentáciu predchádzajúcich infekcií prostredníctvom testovania protilátok. Koronavírusová RNA sa totiž zistila aj v slzách a takisto protilátky proti vírusu sa dajú merať zo sĺz. To znamená, že v blízkej budúcnosti by bolo možné vyvinúť rýchly a lacný slzný test, ktorý by sa v podstate dal urobiť aj doma.
Sľubná technológia založená na slzách je inteligentná kontaktná šošovka, ktorá nepretržite monitoruje biomarkery pacienta, čo výrazne zlepšuje prevenciu chorôb a ich včasné odhalenie. Zameriavajú sa na ňu spoločnosti Novartis a Google. Nedávno bola úspešne vyvinutá inteligentná kontaktná šošovka na nepretržité monitorovanie glukózy a liečbu diabetickej retinopatie. Slzy môžu predstavovať lacnú, rýchlu a ľahko použiteľnú alternatívu na sledovanie zdravia. Takáto technológia by takmer určite viedla k účinnejšej prevencii chorôb.
Zdroj: scientificamerican.com.