Image
16.7.2019 1 Comments

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a spáliť nepriateľské drony, nízko letiace lietadlá a útočné člny, a to streľbou rýchlosťou svetla.

Lasery existujú už mnoho rokov, no námorníctvo chce teraz prispôsobiť svoju taktiku, technológiu a postupy novým vysokovýkonným laserom inštalovaným na palube lode, ktoré zmenia obranu lode aj možnosti útoku. Lockheed Martin a americké námorníctvo testujú pozemné útoky proti predstieraným nepriateľským cieľom, aby pripravili vysokoenergetické lasery na vojenské použitie.

Zbraň HELIOS (High-Energy Laser and Integrated Optical-Dazzler with Surveillance) je navrhnutá tak, aby sledovala a zničila ciele pomocou integrovaného lodného systému pozostávajúceho z pokročilého radaru, technológie riadenia paľby a systémom zameriavania. Spojenie palebného systému HELIOS s lodným radarom Aegis, ktorý sa používa na protiraketovú obranu, umožňuje kombinovanému systému zbierať údaje z radaru a zároveň sa pripravovať na zničenie cieľov.

Vynárajú sa tu však aj niektoré nové možnosti pre laserové zbrane, môžu sa použiť napríklad na „oslepenie optických snímačov protivníkov“. To môže priniesť množstvo výhod, napríklad zmiasť blížiace sa útočné drony či helikoptéry alebo dokonca vychýliť protilodné strely mimo kurzu.

Stále častejšie sa vyvíjajú lasery na obranu proti balistickým strelám. Aj keď laserové zbrane ešte nie sú dostatočne silné, aby napríklad vyradili takéto strely v strednom štádiu letu, mohli by pomôcť s cielením alebo identifikáciou. Lodné lasery, ktoré sa dajú upraviť tak, aby sa prispôsobili špecifickým hrozbám, prinášajú do námornej obrany nové dimenzie.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Bezpečný chod vášho podnikania vďaka Schneider Electric Easy UPS 3S

09.12.2019 00:00

Špeciálny projekt Ochrana citlivých dáta a informačných systémov pred prerušením napájania dnes nie je len otázkou pre IT sektor. V prostredí automatizácie ale aj maloobchodu sa nachádzajú  citlivé s ...

Bezpečnosť

Firma vyrábajúca domové zvončeky s kamerou poskytovala polícii obrazový záznam o chodcoch na ulici

05.12.2019 00:10

Dohliadacia spoločnosť Ring, ktorá je vo vlastníctve Amazonu, poskytovala orgánom činným v trestnom konaní tepelnú mapu, ktorá umožňuje polícii vidieť všetky zariadenia Ring nainštalované v danej obla ...

Bezpečnosť

Americká armáda chce mať do roku 2050 vojakov-kyborgov

04.12.2019 00:20

Veliteľstvo americkej armády vydalo tento mesiac štúdiu venujúcu sa rozvoju bojových schopností vojakov, v ktorej sa uvádza, že zlepšenie uší, očí, mozgu a svalov je „technicky uskutočniteľné do roku ...

1 Comments

  1. Fajn reakcia na: Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá
    17.7.2019 14:07
    Hned som taky spokojnejsi :D
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá