Image
4.9.2019 0 Comments

Ako fotografovať Mesiac?

Kedy Mesiac fotiť?

Pre fotografovanie Mesiaca je možné vybrať si ktorúkoľvek z fáz, ktorými postupne prechádza:

Nov – Mesiac nie je vidieť, Slnko svieti na jeho odvrátenú stranu a nachádza sa zhruba medzi Slnkom a Zemou
Prvá štvrť – v v tejto fáze uvidíme na oblohe Mesiac v tvare veľkého písmena D
Spln – je možné vidieť  fotiť celý mesačný kotúč
Posledná štvrť – v tejto fáze dosahuje Mesiac tvar zhruba veľkého písmena C

Každá z fáz má na oblohe svoje kúzlo a vďaka neustálej premene je Mesiac vhodným objektom pre dlhodobejšie snímanie, z ktorého môžu vzísť nielen samostatne zaujímavé snímky, ale aj série pohľadov na Mesiac. Mesiac v splne však odjakživa priťahuje ľudský pohľad, rovnako ako pohľad do ohňa.

Kompakt postačí:

Fotografovanie Mesiaca je pomerne jednoduché a dokonca nie je ani závislé na vašej výbave. Dalo by sa povedať, že Mesiac vyfotíte akýmkoľvek fotoaparátom, u ktorého je možné ručne nastaviť dobu expozície. Nemusí to byť nutne zrkadlovka, postačí kompakt, v ktorého ponuke nájdete pokročilé expozičné režimy. Ak váš digitál touto voľbou nedisponuje, môžete použiť niektorý z kreatívnych režimov – najčastejšie ich nájdete v ponuke expozícií so zrozumiteľnými ikonkami alebo zvolíte priamo v menu, kde je k dispozícií i krátky popis režimu či pomocník. Všeobecne je teda možné použiť všetky typy fotoaparátov, jedinou podmienkou je možnosť ovplyvňovať dĺžku expozície.

Statív je nutnosť:

Vzhľadom k tomu, že pri nočnom fotografovaní budete musieť pracovať s dlhším expozičným časom, je nutné použiť statív. Alternatívne by ste síce mohli využiť stabilizačné vrecko s fazuľkami alebo ryžou, avšak s objektívom namiereným na oblohu by ste sa asi veľmi ťažko mohli pozrieť do hľadáčiku. V tomto prípade majú výhodu majitelia aparátu s výklopným displejom.

Hlavným dôvodom pre použitie statívu je eliminácia pohybovej neostrosti, spôsobenej neprirodzeným postojom pri fotografovaní. Správne hodnoty expozície vám budú udávať čas okolo 1/200, ktorý nie je až tak dlhý. Väčšinou však použijete najdlhšie ohnisko objektívu a pri snímaní rukami je predsa len horšie udržať fotoaparát a nepohnúť ním. Pri použití statívu nezabudnite vypnúť stabilizáciu obrazu alebo ju aspoň prepnúť do režimu špeciálne prispôsobeného fotografovaniu zo statívu. Ak zostane zapnutá, je možné, že budú snímky neostré vplyvom pohybu šošoviek a snímaču vo fotoaparáte.

Ako exponovať:

Rovnako dôležité je nastavenie fotoaparátu, všeobecne sa pri nočných fotografiách odporúča voliť nižšiu citlivosť. Pri dlhej expozícii sa totiž generuje digitálny šum, ktorý pri bežnom fotografovaní nie je vidieť – jeho spojenie so šumom spôsobeným vyššou citlivosťou. Rizikovým faktorom je určenie správnej expozície, fotografie mesačného kotúča je špecifická v tom, že na snímanej scéne je obrovský rozdiel svetiel a tieňov. Z tohto dôvodu je dobré využiť bodové meranie expozície, ktoré pracuje buď s oblasťou okolo vybraného zaostrovaného bodu, alebo berie v úvahu stredovú oblasť hľadáčiku (cca 6-8% pokrytia). Nič nepokazíte miernou kompenzáciou expozície do plusových hodnôt, aby bol Mesiac jasný.

Pokiaľ by ste použili pomerové meranie expozície, bude brať automatika v úvahu celú plochu snímky, ktorá je z väčšej časti tmavá. Kvôli tomu nastaví automatika dlhý čas a výsledkom je totálne „prepálený“ Mesiac. Pre kontrolu správnej expozície vo fotoaparáte použite histrogram alebo zobrazenie “prepalov“.

Vyváženie bielej nebýva problematické a môžete ho ponechať v automatickom režime, na druhú stranu ale môžete experimentovať s iným vyvážením bielej a dodať tak mesačnému kotúču farebný nádych. Problém by mohol nastať s autofokusom, ktorý bude mať pre správne zaostrenie nedostatok svetla. Skúste namieriť ostriacim bodom na miesto, kde je nejaký viditeľný prechod. Všeobecne však nebýva ostrenie až taký problém, ako by sa mohlo zdať.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Ako na to

Výmena disku SSD za disk s väčšou kapacitou

12.02.2020 13:44

Dosiaľ sme vo viacerých článkoch riešili možnosť výmeny klasického mechanického pevného disku za polovodičový. Po takejto výmene sa počítač či notebook poznateľne zrýchlil, hlavne v aplikáciách, ktoré ...

Ako na to

Ako docieliť výraznejšie rozostrenie? Pomôže vám panoráma

10.02.2020 21:10

Ako vlastne funguje bokeh (rozostrenie) Bokeh vzniká v častiach fotky, ktoré sú mimo roviny ostrosti, a hlavne v miestach, kde sú zdroje svetla. Najčastejšie pri bodových svetlách vidíte charakter ...

Ako na to

Ako v prehliadači Firefox nastaviť viacriadkové ušká stránok?

10.02.2020 20:50

Prehliadač Firefox podobne ako všetka jeho konkurencia umožňuje otvárať webové stránky v samostatných záložkách, teda na špecifických uškách na paneli, medzi ktorými sa možno prepínať. Firefox tento s ...

Žiadne komentáre

Hackkosice_2020

Videá