Image
7.2.2019 0 Comments

Recenzia: Acer Predator X27: 4K monitor s HDR pre hráčov

»Rozlíšenie 4K a maximálna obnovovacia frekvencia 144 Hz je sen každého hráča. Keď k tomu pripočítame vysoký jas podsvietenia, umožňujúci HDR, 384 zón podsvietenia a technológiu NVIDIA G-Sync, ktorá umožňuje synchronizáciu obnovovacej frekvencie displeja s grafickou kartou, dostávame sa na úroveň hráčskej nirvány.

Súčasťou balenia sú aj diely tieniaceho nadstavca, takže HDR pri hrách alebo verné farby v grafických aplikáciách si budete môcť vychutnať aj v intenzívne osvetlenej miestnosti. Aj v pološere tienenie ba­dateľne zvyšuje kontrast. V balení nájdete i káble s konektormi DisplayPort, HDMI a kábel na pripojenie rozbočovača USB, ktorý je takisto zabudovaný v monitore.

Zaujímavo je riešený stojan z kovovej zliatiny, ktorý má aj pevnú rukoväť, umožňujúcu pohodlné premiestňovanie monitora. V dolnej časti má stojan plochý valec, v ktorom sa otáča spolu s monitorom. Pootočiť ho môžete o 20 stupňov do obidvoch strán.    Monitor môžete výškovo posúvať v rozmedzí 12 cm, ale režim na výšku nie je k dispozícii. Teleso monitora môžete sklopiť o 25 stupňov nadol a o 5 stupňov nahor. Dominantný dizajnový prvok na zadnej stene sú podsvietené mriežky v tvare tupého uhla.

Sú funkčné, pretože v určitých situáciách treba vstavanú elektroniku chladiť. Monitor má zabudovaný zdroj, takže aj tento blok elektroniky vyžaruje teplo, ktoré sa musí odviesť von. Podsvietenie mriežky spolu s LED svetlami pri spodnom okraji displeja, ktoré sa zrkadlia na ploche stola, ak je to možné, môžu svietiť kontinuálne, prípadne môžete aktivovať rôzne svetelné efekty. Blok ovládacích prvkov je v pravej dolnej časti zadnej steny. Ovládanie OSD pomocou miniatúrneho joysticku sa po chvíli stane intuitívnym a pohodlným.  V zozname preddefinovaných režimov ­nájdete tri herné – na akčné hry, preteky a šport. Na bežné používanie sú určené módy Standard, Eko, ­Graphics, Movie a, samozrejme, aj používateľom definovaný režim.

Výkon reproduktorov je 2 × 7 W, hrajú pomerne hlasno a bez skreslenia, no o dunivých basoch, typických pre hry, sa v žiadnom prípade hovoriť nedá. Hráči budú preto doma používať kvalitné slúchadlá a na klubových prezentáciách zas kvalitné a výkonné reproduktory.

Monitor som testoval v tandeme s herným notebookom Acer Predator Helios 500 s grafikou NVIDIA GeForce GTX 1070. Porovnával som zobrazenie na inom hernom monitore, ktorý mal maximálny jas 300 nitov, čiže o HDR nemohlo byť ani reči, takže som mohol porovnať HDR v symbióze s G-Sync na monitore Acer Predator X27 a na monitore umožňujúcom len SDR (Standard Dynamic Range). Aby ste mohli vychutnať možnosti HDR, potrebujete mať obsah HDR. Monitor nemá implementované algoritmy, ktoré by sa snažili emulovať HDR pre obsah SDR, ale, samozrejme, má algoritmy, ako tento obsah zobraziť čo najlepšie. 

V hrách Final Fantasy aj Zaklínač 3 bol neporovnateľný rozdiel predovšetkým v scénach v tieni, v tmavej miestnosti, prípadne vonku za neskorého súmraku. Po pripojení k počítačom s grafickými kartami RTX bude rozdiel ešte markantnejší, pretože tieto karty umožňujú využiť technológiu ray-tracing bez poklesu rýchlosti zobrazovania, takže si budete môcť vychutnať aj odrazy na lesklých plochách aj v temných scénach. Latencia 4 ms v praxi znamená, že javy súvisiace s rýchlym pohybom objektov, predovšetkým duchovia či rozmazanie pohybu, sú prakticky nepozorovateľné.  Publikovať graf farebného pokrytia by bolo plytvaním miesta, kolorimeter potvrdil 99 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB, takže na grafe by boli dva prekrývajúce sa troj­uholníky. Meral som pri vypnutom režime sRGB a po kalibrácii. Na bežné účely mimo prác v špecializovaných grafických aplikáciách je lepšie režim sRGB nechať zapnutý. Aj subjektívne posúdenie farieb vzbudilo údiv, pretože vnímanie farieb sa mení – zlepšuje sa s rastúcim jasom podsvietenia. Záujemcom o túto problematiku odporúčam pozrieť si v rámci teórie farieb Huntov model a Stevensov efekt, ktoré tento jav opisujú a vysvetľujú. Funkcia dynamického podsvietenia významne prispieva k zvýšeniu kontrastu. Jas sa automaticky reguluje separátne v 384 zónach. Monitor má aj senzor ambientného osvetlenia, takže dokáže jas a podanie čiernej prispôsobiť osvetleniu v miestnosti. V režime HDR sa dá nastaviť len farebná teplota. V niektorých situáciách, napríklad večer, ak nechcete v miestnosti svietiť, by sa hodila aj možnosť regulácie jasu. V móde SDR som nameral maximálny jas 480 nitov. Výrobca udáva 600 nitov, ale výsledok merania a deklarovaná úroveň si pravdepodobne neodporujú. Udávaná hodnota sa zrejme týka situácie, keď je dynamické podsvietenie danej zóny vybudené na maximum. Zaujímavá je aj opačná hodnota, teda tmavosť čiernej farby, ktorá je pod úrovňou rozsahu použitého meracieho prístroja. Zmerať jas v režime HDR, aby som využil vplyv dynamického zónového podsvietenia, bolo náročné na trpezlivosť. Potreboval som scénu, v ktorej by bola väčšina obrazovky tmavá, no aby tam zároveň bola biela plocha. To preto, aby sa maximum prúdu dalo využiť na osvetlenie tejto plochy. Napokon som takú scénu našiel a trpezlivosť sa vyplatila. Úroveň jasu na bielej ploche bola až 1050 nitov.

Technológia NVIDIA G-Sync eliminuje trhanie obrazu. Pri subjektívnom posúdení a aj podľa ­zobrazovaných hodnôt FPS pri hraní hier najvyššej triedy môžem konštatovať, že monitor po pripojení k primerane výkonnému stroju umožňuje zobrazovať oveľa plynulejšie než bežný monitor podporujúci rozlíšenie 4K pri obnovovacej ­frekvencii 60 Hz. Pri rýchlosti obnovovania okolo 80 Hz je plynulosť zobrazovania perfektná. Vôbec neprekáža, že monitor nemá implementovanú technológiu ULMB (Ultra Low Motion Blur).

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 27", technológia IPS; UWQHD 3440 × 1440 px (21:9); frekvencia 144 Hz; latencia:  4 ms; jas: 600 cd/m2 (v SDR); kontrast: 100 M:1; pozorovací uhol: 178/170 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: 99 %; konektory: DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, 4× USB 3.0, spotreba 60 W pri jase 200 nitov; rozmery:  629 × 575 × 374,7 mm; hmotnosť: 12,3 kg
• Cena: 2387 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ HDR, G-Sync, 99 % pokrytie Adobe RGB
- Nič podstatné 

HODNOTENIE:

Dizajn: 92 %
Kvalita obrazu:  97
Funkcionalita: 95 %
Celkovo: 94 %

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Recenzie

Herné šialenstvo – október 2019

17.10.2019 08:09

Zaklínač 4 sa stáva reálnejšou predstavou Po ukončení mimoriadne populárnej hernej série inšpirovanej knihami Andrzeja Sapkowského poľské štúdio CD Project RED kategoricky odmietalo všetky reči o mož ...

Recenzie

Canon RF 28-70 mm/2 L USM: Zoomový objektív s kvalitami pevných skiel

17.10.2019 08:00

Spoločnosť Canon v minulom roku uviedla svoju prvú full frame bezzrkadlovku EOS R a s ňou aj nový bajonet RF. Fotoaparát bol prijatý trochu rozpačito, boduje síce vo svojej kategórii cenou, tá je však ...

Recenzie

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm / F1,7 ASPH: Splnené očakávania

17.10.2019 07:40

Formát Micro 4/3 alebo MFT je u používateľov veľmi obľúbený, pretože ponúka zaujímavý kompromis medzi relatívne veľkým snímačom zaisťujúcim veľmi dobrú citlivosť a menšími, ľahšími a hlavne lacnejšími ...

Žiadne komentáre

ITAPA_2019

Videá

SlovakiaTech 2019