ASUS redefinuje značkou ROG zážitok z hrania

0

ASUS dnes v Istanbule predstavil vynovené portfólio svojich herných notebookov stovke médií z 15 krajín. Novinky vďaka rýchlejším displejom, inovatívnemu chladeniu, grafickým kartám s architektúrou NVIDIA Turing posúvajú zážitok z hrania o úroveň vyššie. Republic of Gamers (ROG) je značka spoločnosti ASUS, ktorá vznikla už v roku 2006 a ponúka kompletné portfólio herných produktov medzi ktoré patria základné dosky, grafické karty, notebooky, stolné počítače, monitory, zvukové zariadenia, routery a príslušenstvo.

ROG sa zúčastňuje a sponzoruje veľké medzinárodné herné turnaje a produkty tejto značky sa použili pri pokorení stoviek rekordov v pretaktovaní.  Medzi hlavné konkurenčné výhody značky ROG ako uviedla Vivian Lien – ROG Head of Marketing patria najmä skúsenosti s výrobou jednotlivých komponentov a ich vzajomne zladenie. Osobitnú expertízu má ASUS ROG v oblastí chladenia a zobrazovacich technológií. 

Ešporty sa tešia veľkej popularite vďaka čomu dynamicky rastie aj celý herný priemysel. Medzi najpopularnejšie hry patria Dota2 a Counter Strike Global Offensive z ktorých každú hru cca polmilióna hráčov. Tržby generované z ešportov sa v roku 2017 pohybovlai na úrovni 655 miliónov USD, do roku 2022 by sa mali strojnásobiť na 1.88 miliardy USD. Rovnako výrazne záujem o ešportové podujatia zo strany návštevníkov, tento rok by sa návštevnosť či už pravidelných alebo občasných divákov mala pohybovať na úrovni 400 miliónov. Už len samotný Fortnite ma viac ako 200 milioónov registrovaných používateľov čo je viac ako 139 platiacich divakov Netflixu. 

Medzi highlighty noviniek ktoré ma najviac zaujali patri dizajn krytu s vyvýšeným chrbtom a pántami, ktorý umožňuje lepší prieduch vzduchu. V zatvorenom stave sa pánty skryjú do konštrukcie notebooku. Pozornosť získal aj Keystone zabudovaný do šasi ktorý umožňuje lepšiu personalizáciu notebooku. Zariadenie obsahuje aj NFC a funguje ako fyzický kláves pre zmenu osvetlenia a ďalších nastavení. Profi hráči sa určite potešia novým 240 Hz displejom s 3 ms odozvou v notebookoch SCAR III ktorá im prináša kompetitívnu výhodu pri hraní na vysokej úrovni.  

Zaujalo ma aj podsvietenie Aura Sync ktoré umožňuje prispôsobiť farebné podsvietenie notebooku, myši, slúchadieil a osvetliť aj stôl, na ktorom je notebook položený. Takéto riešenie umožni nielen vzajomne zladiť jednotlivé hardverové perifierie ale prepojiť svetelné efekty aj s práve hranou hrou čo umožňuje ešte viac vnoriť hráča do hry. Ako uviedol Sascha Krohn – ROG Global TPR Leader daju sa takto zvýrazniť efekty napr pri strelbe, ohrození, zasiahnutí ciela či strate života. Trochu mi to pripomína Philips s technológiou Ambilight ktorý má podobné ambície v TV prostredí.

Jarná ROG kolekcia pre rok 2019 obsahuje všetky typy notebookov, od výkonných zariadení, ktoré dokážu nahradiť stolné počítače, cez ľahké ultraprenosné herné zariadenia až po novú generáciu tradičných herných notebookov. 

ROG Mothership: Takto vyzerá náhrada za stolné počítače
Šasi tradičných notebookov obmedzuje chladenie a vyžaduje fixnú pozíciu pre pohodlné používanie na kolenách. Pre väčšinu notebookov ide o dobrý kompromis, avšak zariadenie, ktoré má nahradiť stolný počítač, je príliš ťažké pre pohodlné používanie v takýchto podmienkach. ROG preto prichádza s novým formátom, ktorého cieľom je zlepšiť zážitok z používania. ROG Mothership neleží na stole ako tradičné notebooky, ale využíva stojan, vďaka ktorému má chladiaci systém neobmedzený prístup k prieduchu vzduchu na zadnej strane.

Klávesnica je odnímateľná a dá sa zložiť pre maximálnu flexibilitu. Je možné ju položiť kdekoľvek a pripojiť priamo alebo bezdrôtovo. Odňatie klávesnice odkryje štyri reproduktory, ktoré smerujú priamo na používateľa. Vďaka lepšiemu prieduchu vzduchu má ROG Mothership hrúbku iba 29,9 mm, čo je prekvapujúco málo vzhľadom k vysokému výkonu, aký ponúka.

ROG dosiahol tento výsledok pomocou precízneho výrobného procesu, v ktorom sa využívajú CNC stroje a trvá takmer 20 hodín. ROG Mothership ponúka displeje pre hardcore hráčov aj tvorcov obsahu. K dispozícii je konfigurácia s rýchlym FHD displejom so 144 Hz obnovovacou frekvenciou a 3 ms odozvou alebo 60 Hz 4K obrazovkou s úplným pokrytím farebného priestoru Adobe RGB.

Všestranný Zephyrus S GX502 
Notebooky Zephyrus S GX701 a GX531 mali nižšie položené klávesnice, ktoré ponúkali viac priestoru pre chladenie. Úplne nový model GX502 využíva tradičné umiestnenie klávesnice, ktoré je praktickejšie pri používaní na kolenách alebo v stiesnenom priestore. GX502 je doteraz najvšestrannejším notebookom radu Zephyrus a jeho cieľom je vyhovieť hráčom aj tvorcom obsahu.

Opierka pre dlane obsahuje výstuž, vďaka ktorému je šasi tvrdšie na tých miestach, kde je potrebné. Výstuž je vyrobená zo zliatiny horčíka a vďaka nej sa GX502 neohýba – a nepôsobí lacným dojmom ako niektoré iné ultratenké herné notebooky. Špeciálna povrchová úprava dodáva dizajnu iskru a je odolná voči odtlačkom prstov. 

Pokročilé chladenie AAS umožňuje pretaktovať konfiguráciu s grafickou kartou GeForce RTX 2070 v Turbo režime až na frekvenciu 1540 MHz so spotrebou 115 W, čo sú hodnoty, aké obvykle dosahujú iba notebooky štandardného formátu. Zephyrus S GX502 drží krok s modelom Strix SCAR III a tiež ponúka displej s frekvenciou až 240 Hz a odozvou 3 ms. Obrazovka má certifikáciu PANTONE Validated pre verné zobrazenie farieb, ktoré ocenia aj hráči aj tvorcovia obsahu. ROG technológia umožňuje prepínať medzi zabudovanou a dedikovanou grafickou kartou pre lepšiu výdrž batérie, resp. pre lepší zážitok vďaka technológii NVIDIA G-SYNC.

Zephyrus S GX502 má hrúbku iba 18,9 mm a hmotnosť 2,0 kg. Aj napriek kompaktným rozmerom ponúka duálne M.2 SSD úložiská v zapojení RAID 0, ESS SABRE DAC prevodník pre kvalitnejšiu reprodukciu zvuku pomocou slúchadiel a gigabitové Wi-Fi s technológiou RangeBoost. Nechýba ani gigabitový ethernet.

Stredná trieda Zephyrus M GU502 
Zephyrus M GU502 je k dispozícii s PANTONE displejom so 144 Hz frekvenciou alebo s 240 Hz obrazovkou a 3 ms odozvou. Nechýba podpora nabíjania cez USB-C a technológia NVIDIA Optimus, ktorá zvyšuje výdrž batérie. 76 Wh batéria dosiahla v interných testoch viac ako 8-hodinovú[1]výdrž na jedno nabitie.

GU502 má grafickú kartu až do GeForce RTX 2060, takže ponúka dostatok herného výkonu pre dosiahnutie trojciferných hodnôt snímok za sekundu v obľúbených hrách. Vďaka efektívnemu chladeniu je možné pretaktovať grafickú kartu až na 1435 MHz pri 90 W v režime Turbo.

Šasi je takmer identické s modelom GX502, chýba iba rozširujúci prieduch. GU502 tiež obsahuje výstuž s povrchovou úpravou s odolnosťou voči odtlačkom prstov. Klávesnica využíva podsvietenie Aura Sync, ktoré je možné prispôsobiť si a k dispozícii je aj voliteľné podsvietenie každého klávesu[2]. Nechýba ani ESS SABRE DAC prevodník, podpora pre duálne NVMe SSD úložiska v RAID 0 zapojení a kompletná konektivita s dvoma portami pre pripojenie externých displejov a dostatkom USB portov. 

Strix búra rozdiely v štandardných veľkostiach
Najnovšie notebooky radu Strix sú dostupné v 15,6-palcovej (G531) a 17,3-palcovej (G731) veľkosti s ultratenkými rámikmi, vďaka čomu je ich šasi ešte kompaktnejšie. Tieto modely strednej triedy sú dostupné vo verziách SCAR III a Hero III, ktoré sú optimalizované na hranie e-športov a v cenovo dostupných konfiguráciách modelu Strix G s dôrazom na základné herné funkcie.

Nové notebooky radu Strix sú inšpirované spoluprácou s BMW Designworks Group, ktorej cieľom bolo navrhnúť budúcnosť herných notebookov. Novinky zaujmú dizajnom s vyvýšeným chrbtom a pántami, ktoré pripomínajú vertikálne dvere automobilov a umožňujú lepší prieduch vzduchu. V zatvorenom stave sa pánty skryjú do konštrukcie notebooku.

Podsvietenie Aura Sync umožňuje prispôsobiť štýl notebooku a osvetliť aj stôl, na ktorom je notebook položený. Na spodnej strane šasi sa nachádzajú štandardné Phillips skrutky, ktoré nevyžadujú žiadne špeciálne nástroje na odskrutkovanie. Všetky sú ľahko dostupné a umožňujú rýchly prístup k dvom SO-DIMM slotom s podporou až 32 GB RAM a dvom M.2 a 2.5-palcovým šachtám pre úložiská.

Strix SCAR III a Hero III pre hráčov strieľačiek 
Strix SCAR III je určený pre hráčov strieľačiek, čomu zodpovedá aj motív Gunmetal Grey a vzor vnútornej časti notebooku. Hero III má štýl Midnight Black s kybernetickým textom na opierke pre dlane. Oba dizajny majú kovové veko, ktoré im dodáva prémiový pocit.

Výsledkom spolupráce s BMW Designworks Group je aj zariadenie ROG Keystone, ktoré je zabudované do šasi a umožňuje lepšiu personalizáciu notebooku. Zariadenie obsahuje NFC a funguje ako fyzický kláves pre zmenu osvetlenia a ďalších nastavení. Takisto umožňuje prístup do tajného úložiska Shadow Drive, v ktorom sú skryté a zašifrované dôležité súbory.

ROG pracoval pri návrhu oboch notebookov s profesionálnym e-športovými tímami a hráčmi a reaguje na čoraz väčší dopyt po 240 Hz displejoch. Vysoká obnovovacia frekvencia displeja v notebookoch SCAR III prináša kompetitívnu výhodu pri hraní na vysokej úrovni. Aj 144 Hz displej je neuveriteľne rýchly a jeho 3 ms odozva je totožná ako v prípade 240 Hz obrazovky. Obraz je teda jasný a čistý aj v rýchlom pohybe s minimálnym rozmazaním.

Technológia ROG Boost umožňuje pretaktovať grafickú kartu až na frekvenciu 1440 MHz pri 115 W. Procesor je dostupný až do Core i9-9880H s ôsmimi jadrami pre špičkový multitasking, hranie a streamovanie na jednom zariadení či pokročilú editáciu videa.

Strix G: S dôrazom na základnú výbavu
Strix G predstavuje cenovo dostupné riešenie so základnou výbavou, ktorá je nevyhnutná pre dosiahnutie herného zážitku na úrovni ROG. Jeho nízkoprofilový dizajn sa dobre zladí s bežným prostredím, ako je školská trieda či kaviareň a tiež aj na LAN párty. Grafický výkon zabezpečujú grafické karty radu GeForce GTX 16, ktoré ponúkajú optimálny pomer cena/výkon a vylepšený video kóder pre plynulé streamovanie vo vysokej kvalite.

Strix G je k dispozícii v konfigurácii s procesorom až do Intel Core i7-9750H so šiestimi jadrami a 12 vláknami a grafickou kartou do GeForce GTX 2070 so 144 Hz displejom. Notebook je dostupný s Aura Sync podsvietením klávesnice v až štyroch zónach, s výborným chladením, RangeBoost technológiou pre gigabitové Wi-Fi, HDMI 2.0b portom pre pripojenie k 4K monitorom a televízorom a s podporou pre G-SYNC monitory pomocou DisplayPort pripojenia cez USB-C v prípade modelov s grafickou kartou GeForce RTX. 

ROG Strix G ponúka výborný pomer cena/výkon, pretože sa zameriava iba na hlavné funkcie a komponenty, ktoré ovplyvňujú herný zážitok. Informácie o cene a dostupnosti uvedených noviniek zatiaľ neboli známe a podľa vyjadrenia zástupcov Asusu budú špecifikované neskôr.


[1]Výdrž sa môže odlišovať v závislosti od konfigurácie. Výdrž batérie bola testovaná pomocou programu MobileMark v konfigurácii s NVIDIA® GeForce® RTX 2060, Intel® Core™ i7-9750H CPU, 240 Hz displejom a 16 GB DDR4 SDRAM.
[2]Prispôsobenie podsvietenia každého klávesu vyžaduje softvér Aura Creator
 
Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
Asus pocitac notebook Gaming zabava hry grafika dizajn vykon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať