ASSA ABLOY predstavila nový inteligentný zámok Linus Yale

0

Spoločnosť ASSA ABLOY prichádza s novou generáciou smart zámkov Linus Yale. Tie môžu byť ovládané číselným kódom, mobilným telefónom a umožňujú takisto otváranie pomocou časovo obmedzeného PIN kódu, unikátneho pre každú osobu. Vďaka tomu umožňujú mať neustály prehľad o pohybe osôb a stave uzamknutia priestorov.

Zámok sa inštaluje priamo na cylindrickú vložku zámku, pričom je kompatibilný s 80 percentami vložiek dostupných na našom trhu. Vložka musí umožňovať zasunutie kľúčov z oboch strán súčasne, pretože jeden z originálnych kľúčov v nej zostáva zasunutý zvnútra miestnosti. Samotný zámok Linus Yale je nasadený na vložke a otáča priamo kľúčom, takže nie sú potrebné žiadne špeciálne úpravy. Motor vyvinie silu asi 1,5 N, takže stačí aj na otváranie bezpečnostných dverí. Mechanizmus je napájaný štvoricou AA batérií, ktoré postačia asi na 6 mesiacov prevádzky. S okolím komunikuje bezdrôtovo cez bluetooth.

Vďaka tomu je možné jeho otvorenie pomocou mobilu, ale aj pomocou prídavnej bezdrôtovej klávesnice umiestnenej z vonkajšej strany. Na ovládanie zámku pomocou aplikácie Yale Access sa využíva používateľský účet s dvojfaktorovou autorizáciou. Komunikácia medzi telefónom a smart zámkom Linus® prebieha prostredníctvom bluetooth LE so 128-bitovým šifrovaním AES. V prípade straty telefónu možno okamžite deaktivovať všetky virtuálne kľúče i celý účet Yale Access.

Pri doplnení systému pomocou zariadenia Yale Connect WiFi Bridge sa dá zámok ovládať odkiaľkolvek. Môžete takisto napríklad pomocou mobilnej aplikácie zaslať remeselníkovi alebo doručovateľovi jednorazový prístupový kód, ktorým mu môžete umožniť jednorazový alebo pravidelný prístup v stanovenom časovom okne. Všetky vstupy sa navyše zaznamenávajú, takže máte prehľad, kto a kedy odomykal. Aplikácia Yale Access môže automaticky zamykať dvere ihneď po ich zavretí alebo po nastavenom čase. Pri návrate domov a zistení prítomnosti telefónu s aplikáciou sa zámok opäť automaticky odomkne.

Zámok je vyrobený z prémiových materiálov s pieskovaným kovovým povrchom a je dostupný v striebornej a matnej čiernej farbe. Zamknutie indikuje LED prstenec na jeho povrchu. Autorom dizajnu je slávny švajčiarsky dizajnér Yves Behar. Zámok Linus získal prestížne ocenenie Red Dot Award 2020 za kvalitu dizajnu v kategórii Smart produkt.

Pri začlenení do systémov Smart Home spolupracuje zámok Linus® aj so systémami Apple HomeKit a IFTTT, ako aj s hlasovými asistenčnými službami Amazon Alexa a Google Assistant. Takisto je možné jeho prepojenie s ďalšími bezpečnostnými produktmi Yale.

Na Slovensku bude dostupný od 5. októbra so základnou cenou 249,90 EUR.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať