Image
16.4.2019 0 Comments

Päť predikcií: Takto bude vyzerať strojové učenie o 20 rokov

Strojové učenie je veľmi rýchlo napredujúca oblasť, takže je veľmi ťažké robiť predpovede o jeho stave 6 mesiacov dopredu, nieto o 15 – 20 rokov. Keno Fischer, technologický riaditeľ spoločnosti Julia Computing, sa však o to predsa pokúsil. Ponúkame vám niekoľko jeho predikcií:

1) Od všeobecnej umelej inteligencie budeme ešte stále ďaleko
Súčasné systémy strojového učenia sú síce fenomenálne pri rozpoznávaní vzorov z mnohých údajov, ale ešte veľmi vzdialené od skutočne inteligentného systému. Ak to prirovnáme k ľudskému poznaniu, to, čo máme dnes, je analogické s podvedomými procesmi, ktoré umožňujú aktiváciu sympatického nervového systému zabezpečujúceho okamžité reakcie organizmu na hroziace nebezpečenstvo. Ide o poloautomatické rozhodnutia, ktoré náš mozog robí „v hardvéri“. Momentálne teda nemáme v strojovom učení nič, čo by sa podobalo skutočnému mysleniu. A zrejme sa k tomu ani nedostaneme v systémoch súčasnej generácie.

2) Tradičné programovanie nezmizne
Niekedy počujeme tvrdenie, že strojové učenie nahradí väčšinu programátorov. Možno však o tom pochybovať, pretože väčšina úloh si nevyžaduje strojové učenie. Strojové učenie vyniká tam, kde je k dispozícii veľa údajov a nie je dostupný primeraný základný model. Ak jedna z týchto podmienok neplatí, nepotrebujete strojové učenie, tradičné systémy sú lepšie. V podstate ľudia sú najpokročilejšou prirodzenou všeobecnou inteligenciou, ale vymysleli sme počítače na vykonávanie určitých špecializovaných úloh, na ktoré sme príliš pomalí. Podobné to môže byť aj s umelou inteligenciou.

3) Strojové učenie sa rozšíri na väčšinu bežných úloh
Ak bežný systém potrebuje interakciu s človekom, je tu možnosť rozšíriť ho o strojové učenie. Napríklad programátor, ktorý sa pozerá na chybové hlásenia, by mohol použiť systém strojového učenia na to, aby si chybové hlásenia prezrel a navrhol postup. Počítače sú totiž oveľa trpezlivejšie ako ľudia. Človek si nemôže prezrieť milióny hodín lekcií programovania, aby si zapamätal všeobecné riešenia problémov, ale systém strojového učenia to zvládne. Systémy strojového učenia sa navyše môžu veľmi rýchlo učiť z obrovského množstva údajov. Dosah tejto skutočnosti dnes ešte dostatočne neoceňujeme, ale mohlo by sa tak stať za ďalších 5 – 10 rokov.

4) Zlepší sa učenie z malých objemov údajov alebo zo „zašumených“ údajov
V súčasnosti systémy strojového učenia väčšinou vyžadujú veľké množstvo relatívne čistých, vopred pripravených súborov údajov. Existujú však snahy o zmiernenie týchto požiadaviek v jednom alebo druhom smere (či už ide o použitie menej dát, ale lepšie selektovaných, alebo o použitie ešte väčších súborov, ale bez ich predchádzajúceho organizovania). Možno očakávať, že tieto snahy budú v blízkej budúcnosti zdokonalené.

5) Systémy strojového učenia sa budú kombinovať s tradičnými postupmi
Súčasné systémy strojového učenia založené na neurónových sieťach sa snažia riešiť úlohy od začiatku do konca (end-to-end). Môže to síce fungovať, ale v niektorých prípadoch môže byť tento spôsob podstatne výpočtovo nákladnejší ako základný prístup. Preto by nebolo prekvapujúce, keby tradičný postup zaznamenal come back ako súčasť architektúry neurónovej siete. Pri prístupoch založených na fyzike by kombinácia neurónovej siete so znalosťou základného fyzikálneho modelu (napr. diferenciálnych rovníc, ktorými sa riadi určitý proces) mohla prekonať prístup založený čisto na strojovom učení alebo výlučne na fyzikálnych procesoch (t. j. simuláciách).

Zdroj: forbes.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie 1

V nemocnici začali chýbať zdravotné sestričky. Vedenie kúpilo robota a všetci boli spokojní

17.07.2019 00:10

Dopyt po zdravotných sestrách v nemocniciach je veľmi vysoký a neustále rastie. Ich súčasný nedostatok si vynútil nezvyčajné riešenie. V niekoľkých nemocniciach v Texase sa začal používať robot menom ...

Technológie 2

Viete, kto počúva, keď sa rozprávate s Asistentom Google, Siri alebo Alexou?

16.07.2019 00:15

Google, Amazon aj Apple tvrdia, že ich virtuálni asistenti s umelou inteligenciou nás počúvajú iba preto aby nám uľahčili život. Belgický novinár Tim Verheyden však bol zvedavý, ako to naozaj funguje, ...

Technológie

Lietadlá už budú môcť autonómne pristávať bez pilota aj na malých letiskách

09.07.2019 00:15

Automatické pristávanie je už dlhší čas štandardný  postup pre komerčné lietadlá. Na zaistenie bezpečnej navigácie lietadla je však potrebná infraštruktúra, ktorou sú vybavené veľké letiská, no nedis ...

q

Žiadne komentáre

Videá