Image
1.10.2019 0 Comments

iThrone: Revolučné mobilné WC, ktoré nepotrebuje vodu a stačí ho vyprázdniť raz za mesiac

Takmer 40 % svetovej populácie nemá riadny prístup k hygienickým zariadeniam. Spoločnosť s názvom change:WATER Labs preto vyvíja alternatívu k splachovaciemu záchodu označovanú ako iThrone. Opisuje ju ako prenosné WC šetriace miesto a zmenšujúce množstvo odpadu. Likviduje totiž až 95 % odpadu priamo na mieste. Toaleta je určená pre obydlia, ktoré nemajú elektrinu alebo kanalizáciu. Projekt získal financie z MIT Solve initiative.

Spoločnosť pracuje na tomto riešení už 6 rokov a na jeseň plánuje uskutočniť prvé pilotné nasadenie 5 až 6 toaliet v okresnej škole a nemocnici v Ugande. IThrone je zatiaľ prototyp, v priebehu jedného roka chce change:WATER Labs spustiť 10 – 15 beta testov a potom uviesť na trh 6000 jednotiek na základe predobjednávok.

Zariadenie používa priedušnú membránu na odsatie a odparenie tekutého odpadu, takže iThrone nielenže nepotrebuje, ale ani neznečisťuje vodu. V skutočnosti premieňa odpad na čistú vodu (paru) bez použitia akéhokoľvek druhu energie. IThrone je ideálne riešenie na okamžitú bezpečnú hygienu pri nízkych nákladoch pre viac ľudí, napríklad v slumoch či táboroch. Výrazne znižuje náklady potrebné na nakladanie s odpadom.

Z technického hľadiska spoločnosť opisuje membránu ako „zmršťovací obal na výkaly“, ktorý dehydratuje ľudský odpad bez potreby vonkajšej energie alebo tepla. Základom zariadenia je biobatéria „poháňaná močom“, ktorá premieňa moč na elektrickú energiu. Tá potom poháňa ventilátor na eliminovanie zápachu.

Odpad sa zhromažďuje v odparovacích vreckách, ktoré dehydratujú tekutý a tuhý odpad tak, aby vnútri zostalo len niekoľko gramov sušiny. IThrone sa tak musí vyprázdniť iba raz alebo dvakrát mesačne. Použité vrecká sa dajú vymeniť za čisté, ich obsah sa ukladá na skládku a môže sa využiť na výrobu hnojív alebo paliva. Z nákladov na inštaláciu a údržbu jednej komunálnej toalety sa môžu financovať štyri zariadenia iThrone.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Cosmic Crisp - nová dokonale vyvážená odroda jablka si zachová čerstvosť celý rok

06.12.2019 00:10

V súčasnosti je na pultoch s potravinami k dispozícii veľa odrôd jabĺk, no vedci k nim teraz pridali ďalšiu – hybridné jablko, ktoré ponúka dokonalú rovnováhu medzi sladkosťou, kyslosťou, šťavnatosťou ...

Výskum

Huawei sa už zaobíde bez amerických čipov

04.12.2019 00:15

V máji, keď sa stupňovalo obchodné napätie medzi Washingtonom a Pekingom, Trumpova administratíva zakázala všetky americké dodávky pre spoločnosť Huawei. Preto boli zásielky čipov od Qualcommu a Intel ...

Výskum

Toto oblečenie umožní nepočujúcim ľuďom cítiť hudbu

04.12.2019 00:10

Oblečenie SoundShirt prevádza zvukové vlny na vibrácie na pokožke, čím sprostredkuje zážitok z hudby pre nepočujúcich. Tí potom môžu tancovať spolu s ostatnými, hoci nepočujú hudbu. SoundShirt to dosa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá