Image
1.10.2019 0 Comments

iThrone: Revolučné mobilné WC, ktoré nepotrebuje vodu a stačí ho vyprázdniť raz za mesiac

Takmer 40 % svetovej populácie nemá riadny prístup k hygienickým zariadeniam. Spoločnosť s názvom change:WATER Labs preto vyvíja alternatívu k splachovaciemu záchodu označovanú ako iThrone. Opisuje ju ako prenosné WC šetriace miesto a zmenšujúce množstvo odpadu. Likviduje totiž až 95 % odpadu priamo na mieste. Toaleta je určená pre obydlia, ktoré nemajú elektrinu alebo kanalizáciu. Projekt získal financie z MIT Solve initiative.

Spoločnosť pracuje na tomto riešení už 6 rokov a na jeseň plánuje uskutočniť prvé pilotné nasadenie 5 až 6 toaliet v okresnej škole a nemocnici v Ugande. IThrone je zatiaľ prototyp, v priebehu jedného roka chce change:WATER Labs spustiť 10 – 15 beta testov a potom uviesť na trh 6000 jednotiek na základe predobjednávok.

Zariadenie používa priedušnú membránu na odsatie a odparenie tekutého odpadu, takže iThrone nielenže nepotrebuje, ale ani neznečisťuje vodu. V skutočnosti premieňa odpad na čistú vodu (paru) bez použitia akéhokoľvek druhu energie. IThrone je ideálne riešenie na okamžitú bezpečnú hygienu pri nízkych nákladoch pre viac ľudí, napríklad v slumoch či táboroch. Výrazne znižuje náklady potrebné na nakladanie s odpadom.

Z technického hľadiska spoločnosť opisuje membránu ako „zmršťovací obal na výkaly“, ktorý dehydratuje ľudský odpad bez potreby vonkajšej energie alebo tepla. Základom zariadenia je biobatéria „poháňaná močom“, ktorá premieňa moč na elektrickú energiu. Tá potom poháňa ventilátor na eliminovanie zápachu.

Odpad sa zhromažďuje v odparovacích vreckách, ktoré dehydratujú tekutý a tuhý odpad tak, aby vnútri zostalo len niekoľko gramov sušiny. IThrone sa tak musí vyprázdniť iba raz alebo dvakrát mesačne. Použité vrecká sa dajú vymeniť za čisté, ich obsah sa ukladá na skládku a môže sa využiť na výrobu hnojív alebo paliva. Z nákladov na inštaláciu a údržbu jednej komunálnej toalety sa môžu financovať štyri zariadenia iThrone.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum

„Strojové videnie“ dokáže pomocou rádiových vĺn rozoznať činnosť človeka za stenou

11.10.2019 00:15

Strojové videnie má lepšiu schopnosť rozoznávať ľudí, tváre a objekty ako človek. Dokáže dokonca rozoznať aj niektoré druhy činností, hoci nie tak dobre ako ľudia. No problém spôsobuje, keď sú ľudia, ...

Výskum

Čip s nanoelektródami umožní snímať signály z tisícov neurónov zároveň

10.10.2019 00:20

Jedna z najväčších otázok zatiaľ nezodpovedaných vedou sa týka fungovania našich mozgových buniek, presnejšie toho, ako neuróny používajú elektrické signály na komunikáciu a koordináciu pri vyššej ne ...

Výskum

Video: Ochrnutý muž kráča pomocou exoskeletu ovládaného mozgom

08.10.2019 15:57

Muž takmer úplne ochrnutý od pliec nadol spolupracoval dva roky s výskumníkmi z francúzskej University of Grenoble na ovládaní exoskeletu prostredníctvom mysle. Výsledky práce naznačujú, že robotické ...

Žiadne komentáre

Videá

SlovakiaTech 2019