iOS je jednotkou pre vývojárov mobilných podnikových aplikácií

0

ios.jpg Z prieskumu organizovaného spoločnosťou Appcelerator a agentúrou IDC vyplýva, že iOS svojou popularitou u vývojárov podnikových aplikácií výrazne predčí Android.

"Veľkou novinkou je fakt, že iOS naberá pred Androidom výrazný náskok v oblasti podnikových aplikácií," povedal Scott Ellison, viceprezident IDC pre mobilné platformy. "Zdá sa, že doménou Androidu sú skôr aplikácie určené pre bežných spotrebiteľov. To dáva šancu na úspech v podnikových aplikáciách tiež Microsoftu."

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo 3 632 vývojárov z celého sveta, ukázal, že až 53,2 % z nich sa domnieva, že operačný systém iOS je jasným lídrom v oblasti podnikových aplikácií. V prípade Androidu je o rovnakej skutočnosti presvedčených len 37,5 %. Oproti staršom prieskume uskutočnenom pred tromi štvrťrokmi ide o výrazný posun. Vtedy dopadol prieskum nerozhodne, keď Androidu aj iOS verilo zhodne 44 % vývojárov.

Appcelerator a IDC verí, že za drvivým úspechom iOS stojí niekoľko hlavných faktorov. Vývojári vyčítajú Androidu prílišnú fragmentáciu platformy a častejší výskyt správ o novom malvéri. Applu naopak hrá do kariet vrelé prijatie iPadu v rade priemyselných oblastí, čo vytvára ďalšiu pôdu pre iOS.

Obe spoločnosti síce opatrne priznávajú, že sa na trhu ešte plne neprejavili účinky akvizície spoločnosti Motorola Mobility. Napriek tomu sú však presvedčené o tom, že zo zlej pozície Androidu môže ťažiť Microsoft, ktorý sa chystá uviesť tablety a smartfóny s operačným systémom Windows 8.

"V podnikovej sfére vidíme príležitosť pre Windows 8," povedal Michael King, riaditeľ podnikovej stratégie vo firme Appcelerator, poskytovateľ multiplatformných nástrojov pre vývoj mobilných aplikácií. "Naši vývojári sú s užívateľským rozhraním Metro spokojní. Ohľadom Windows 8 sú veľmi optimistickí, ale opatrní zároveň."

Podľa IDC má o vývoj pre tablety s Windows 8 enormný záujem 33,3 % respondentov. 43,8 % vývojárov potom na Windows 8 oceňuje práve dotykové rozhranie Metro, na ktorom vraj kladne hodnotí aj to, že sa výrazne líši od rozhrania Androidu a iOS. Výhodou nového systému je aj jeho kompatibilita s architektúrami x86 a ARM. Pokiaľ sa Microsoftu podarí vytvoriť podmienky pre portovanie aplikácií, potom môže hrať naozaj dôležitú úlohu.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať