Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili

Technológie
2

Nedávny zlom v miniatúrnych implantátoch nastal, keď tím vedcov z technickej Univerzity Tufts z Medfordu, štát Massachusetts, vytvoril snímač na monitorovanie stravovacích návykov a umiestnil ho na ľudský zub. Zariadenie je schopné bezdrôtovo prenášať dáta o každej chemikálií, s ktorou sa dostane do styku. Lekári tak ihneď dostanú informáciu, ktorá im pomôže prispôsobiť liečbu a vytvoriť si obraz o tom, čo pacient zjedol.

Nový snímač by sa mohol využiť najmä pri dlhom čakaní, kedy sa stráca drahocenný čas na diagnostiku. Slúžiť by mal predovšetkým diabetickým pacientom pri ich monitorovaní, koľko sacharidov prijali.

To je však len malý zlomok jeho využitia. Monitorovať by sa mohlo tiež množstvo prijatej potravy, stav vyčerpanosti zo slín alebo zdravotný stav zubov samotných.  

Pre mnohých nálepka na zube nepredstavuje zásadnú záťaž v porovnaní s mobilom vo vrecku, ktorý sleduje každý náš krok. Aj najmenšie množstvo uniknutých dát však môže predostrieť obraz o tom, ako trávime čas.

A čo keby senzor posielal nášmu autu signál, že sme pili alkohol a nepustí nás šoférovať? Môže to byť dobrá inovácia z hľadiska bezpečnosti, no hranica medzi bezpečnosťou a osobným súkromím je veľmi tenká.

Podľa výskumníkov by sa zariadenie mohlo nakonfigurovať na rozpoznanie takmer akejkoľvek látky. Keďže pracuje na princípe RFID technológie, dokáže dynamicky čítať a posielať informácie o danom prostredí – či ide o zub, snímač na koži alebo akékoľvek iné prostredie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
snimac cip senzor dáta veda zdravie bezpečnosť

2 komentáre

Že či ste fajčili reakcia na: Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili

29.3.2018 07:03
To je super implantát keď zistí čo a kedy ste fajčili

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať