Image
29.3.2018 2 Comments

Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili

Nedávny zlom v miniatúrnych implantátoch nastal, keď tím vedcov z technickej Univerzity Tufts z Medfordu, štát Massachusetts, vytvoril snímač na monitorovanie stravovacích návykov a umiestnil ho na ľudský zub. Zariadenie je schopné bezdrôtovo prenášať dáta o každej chemikálií, s ktorou sa dostane do styku. Lekári tak ihneď dostanú informáciu, ktorá im pomôže prispôsobiť liečbu a vytvoriť si obraz o tom, čo pacient zjedol.

Nový snímač by sa mohol využiť najmä pri dlhom čakaní, kedy sa stráca drahocenný čas na diagnostiku. Slúžiť by mal predovšetkým diabetickým pacientom pri ich monitorovaní, koľko sacharidov prijali.

To je však len malý zlomok jeho využitia. Monitorovať by sa mohlo tiež množstvo prijatej potravy, stav vyčerpanosti zo slín alebo zdravotný stav zubov samotných.  

Pre mnohých nálepka na zube nepredstavuje zásadnú záťaž v porovnaní s mobilom vo vrecku, ktorý sleduje každý náš krok. Aj najmenšie množstvo uniknutých dát však môže predostrieť obraz o tom, ako trávime čas.

A čo keby senzor posielal nášmu autu signál, že sme pili alkohol a nepustí nás šoférovať? Môže to byť dobrá inovácia z hľadiska bezpečnosti, no hranica medzi bezpečnosťou a osobným súkromím je veľmi tenká.

Podľa výskumníkov by sa zariadenie mohlo nakonfigurovať na rozpoznanie takmer akejkoľvek látky. Keďže pracuje na princípe RFID technológie, dokáže dynamicky čítať a posielať informácie o danom prostredí – či ide o zub, snímač na koži alebo akékoľvek iné prostredie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

2 Comments

 1. Že či ste fajčili reakcia na: Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili
  29.3.2018 07:03
  To je super implantát keď zistí čo a kedy ste fajčili
  Reagovať
  • RE: Že či ste fajčili reakcia na: Že či ste fajčili
   29.3.2018 17:03
   Skor koho :D
   Reagovať

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019