Image
29.3.2018 2 Comments

Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili

Nedávny zlom v miniatúrnych implantátoch nastal, keď tím vedcov z technickej Univerzity Tufts z Medfordu, štát Massachusetts, vytvoril snímač na monitorovanie stravovacích návykov a umiestnil ho na ľudský zub. Zariadenie je schopné bezdrôtovo prenášať dáta o každej chemikálií, s ktorou sa dostane do styku. Lekári tak ihneď dostanú informáciu, ktorá im pomôže prispôsobiť liečbu a vytvoriť si obraz o tom, čo pacient zjedol.

Nový snímač by sa mohol využiť najmä pri dlhom čakaní, kedy sa stráca drahocenný čas na diagnostiku. Slúžiť by mal predovšetkým diabetickým pacientom pri ich monitorovaní, koľko sacharidov prijali.

To je však len malý zlomok jeho využitia. Monitorovať by sa mohlo tiež množstvo prijatej potravy, stav vyčerpanosti zo slín alebo zdravotný stav zubov samotných.  

Pre mnohých nálepka na zube nepredstavuje zásadnú záťaž v porovnaní s mobilom vo vrecku, ktorý sleduje každý náš krok. Aj najmenšie množstvo uniknutých dát však môže predostrieť obraz o tom, ako trávime čas.

A čo keby senzor posielal nášmu autu signál, že sme pili alkohol a nepustí nás šoférovať? Môže to byť dobrá inovácia z hľadiska bezpečnosti, no hranica medzi bezpečnosťou a osobným súkromím je veľmi tenká.

Podľa výskumníkov by sa zariadenie mohlo nakonfigurovať na rozpoznanie takmer akejkoľvek látky. Keďže pracuje na princípe RFID technológie, dokáže dynamicky čítať a posielať informácie o danom prostredí – či ide o zub, snímač na koži alebo akékoľvek iné prostredie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to

09.12.2019 00:15

Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...

Technológie 1

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom

11.12.2019 00:10

Špeciálny projekt Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností pre každodenný život, čím sa stáva neodmysliteľnou súčas ...

Technológie 1

Nový čínsky múr bol vytlačený na 3D tlačiarni

06.12.2019 00:20

V čínskom meste Su-čou majú múr, ktorý sa líši od všetkých ostatných na svete. Podľa článku publikovaného na 3D Printing Media Network čínska stavebná spoločnosť Winsun tu dokončila výstavbu 3D tlačen ...

2 Comments

 1. Že či ste fajčili reakcia na: Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili
  29.3.2018 07:03
  To je super implantát keď zistí čo a kedy ste fajčili
  Reagovať
  • RE: Že či ste fajčili reakcia na: Že či ste fajčili
   29.3.2018 17:03
   Skor koho :D
   Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá