Image
29.3.2018 2 Comments

Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili

Nedávny zlom v miniatúrnych implantátoch nastal, keď tím vedcov z technickej Univerzity Tufts z Medfordu, štát Massachusetts, vytvoril snímač na monitorovanie stravovacích návykov a umiestnil ho na ľudský zub. Zariadenie je schopné bezdrôtovo prenášať dáta o každej chemikálií, s ktorou sa dostane do styku. Lekári tak ihneď dostanú informáciu, ktorá im pomôže prispôsobiť liečbu a vytvoriť si obraz o tom, čo pacient zjedol.

Nový snímač by sa mohol využiť najmä pri dlhom čakaní, kedy sa stráca drahocenný čas na diagnostiku. Slúžiť by mal predovšetkým diabetickým pacientom pri ich monitorovaní, koľko sacharidov prijali.

To je však len malý zlomok jeho využitia. Monitorovať by sa mohlo tiež množstvo prijatej potravy, stav vyčerpanosti zo slín alebo zdravotný stav zubov samotných.  

Pre mnohých nálepka na zube nepredstavuje zásadnú záťaž v porovnaní s mobilom vo vrecku, ktorý sleduje každý náš krok. Aj najmenšie množstvo uniknutých dát však môže predostrieť obraz o tom, ako trávime čas.

A čo keby senzor posielal nášmu autu signál, že sme pili alkohol a nepustí nás šoférovať? Môže to byť dobrá inovácia z hľadiska bezpečnosti, no hranica medzi bezpečnosťou a osobným súkromím je veľmi tenká.

Podľa výskumníkov by sa zariadenie mohlo nakonfigurovať na rozpoznanie takmer akejkoľvek látky. Keďže pracuje na princípe RFID technológie, dokáže dynamicky čítať a posielať informácie o danom prostredí – či ide o zub, snímač na koži alebo akékoľvek iné prostredie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

Technológie

Google Translate môže pomocou fotoaparátu smartfónu okamžite zistiť jazyk textu

12.07.2019 00:25

Služba Google Translate už dokáže po nasmerovaní fotoaparátu smartfónu rozpoznať jazyk textu, aj keď vy sami neviete, aký jazyk čítate. Google Translate vďaka schopnosti počítačového videnia zvládne ...

q

2 Comments

 1. Že či ste fajčili reakcia na: Zubný implantát vie rozpoznať, čo ste jedli, pili alebo fajčili
  29.3.2018 07:03
  To je super implantát keď zistí čo a kedy ste fajčili
  Reagovať
  • RE: Že či ste fajčili reakcia na: Že či ste fajčili
   29.3.2018 17:03
   Skor koho :D
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá