Zostavili mikromotor tisíckrát silnejší ako ľudský sval

0

mikromotor.jpg Vedcom z Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) sa podarilo vytvoriť mikromotor až 1000 násobne silnejší v porovnaní s ľudským svalom rovnakej veľkosti. Mikromotor dokáže katapultovať objekty s hmotnosťou až 50 násobne vyššou oproti jeho hmotnosti do vzdialenosti až 5 násobne väčšej oproti jeho veľkosti. Potrebuje na to iba 60 milisekúnd. Otáčať sa dokáže rýchlosťou až 200 000 otáčok za minútu.

Mikromotor možno uviesť do prevádzky jeho zahriatím, docieleným zvýšením teploty príslušných plôšok v jeho okolí alebo aplikovaním elektrického prúdu do cievky tvoriacej jeho telo. To považujú vedci za lepšiu verziu, pretože tak je možné lepšie riadiť systém zložený z viacerých takýchto mikromotorov. Napokon, zahriatie materiálu, z ktorého je zložený, je možné dosiahnuť aj pôsobením svetla.

Mikromotor je zložený z oxidu vanádia (VO2), jedného z mála materiálov, ktorý je pri nízkych teplotách izolantom, zatiaľ čo prekročením teploty 67˚C sa stáva vodičom. Materiál navyše pri zvyšovaní teploty prechádza aj štrukturálnymi zmenami, keď sa jeho kryštály v jednom rozmere zmenšujú, zatiaľ čo v ďalších dvoch expandujú. To z neho robí ideálnym materiálom pre konštruovanie mikromotorov a umelých svalov.


Zdroj: Berkeley Lab News Center

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať