Zoner Photo Studio X: Koniec číslovania verzií a práca s vrstvami

0

Zoner uviedol najnovšiu verziu svojho populárneho softvéru na spracovanie a katalogizáciu fotografií  Zoner Photo Studio X. Označenie naznačuje generačnú zmenu. Nové verzie už budú označované iba písmenom X a aktualizácie sa budú vydávať priebežne.

Okrem označenia prichádza novinka hlavne s množstvom významných inovácií. Okrem licencií je to hlavne práca s vrstvami a prepojenie s fyzickými produktmi. Prostredie programu pokračuje v štýle, ktorý nastolila už verzia 18. V hlavnej ponuke však teraz pribudol nový modul Vytvoriť, ktorý združuje nástroje na vytváranie fotokníh, obrazov a kalendárov z vlastných fotografií, ktoré si však teraz môžete priamo z prostredia programu aj objednať, prípadne si nechať vygenerovať tlačovú zostavu na tlač na domácej tlačiarni. Modul umožňuje z fotografií vytvoriť aj videosekvenciu, čo sa dá využiť pri tvorbe videoalbumov alebo časozberných videí. Výstup je zatiaľ možný maximálne vo full HD rozlíšení, dúfame však, že výrobca onedlho pridá aj 4K rozlíšenie, vhodnejšie na tento účel. Hlavným nástrojom na úpravu sa stáva modul Vyvolať, ktorý umožňuje prácu s rôznymi formátmi vrátane RAW. Práca s RAW je pritom plne integrovaná a veľmi jednoduchá a používateľ pri nej používa zhodné postupy ako pri úprave súborov JPEG. Pri testovaní sme zaznamenali, že sa práca s RAW oproti starším verziám výrazne zrýchlila a pri zmene niektorého parametra už nemusíte čakať na vykreslenie. Je to dôsledok lepšej implementácie hardvérovej akcelerácie pri vykresľovaní aj renderingu. Do modulu Editor pribudla teraz možnosť práce s vrstvami. Program pritom používa na uloženie rozpracovaného projektu vlastný formát *.ZPS. To síce nie je ideálny stav, ale hotový projekt možno so zlúčenými vrstvami uložiť vo viacerých formátoch, a to vrátane alfa kanála. Vrstvy zjednodušujú náročnejšie úpravy fotografií a prácu s textom alebo kolážami. Počet použitých vrstiev je limitovaný iba inštalovanou pamäťou, program žiadne obmedzenia nemá. Nová je aj súprava nedeštruktívnych prechodových filtrov, ktoré umožnia editáciu a experimentovanie bez poškodenia zdrojového súboru. Zlepšené boli nástroje na vyrovnanie línií, ktoré sú teraz jednoduchšie použiteľné a sú dostupné v moduloch Vyvolať aj Editor. Pri vyrovnaní línií  stačí označiť jeden bod a so stlačeným tlačidlom myši potiahnuť do koncového bodu. Program automaticky ­vyrovná línie podľa čiary. Takto môžete ­postupne vyrovnať línie vo viacerých osiach. Do menu úprav v module Vyvolať pribudol aj nový bežec Odstránenie oparu. Zásadným zlepšením ­prešiel nástroj Prechodový filter. Filtrov teraz môžete na fotkách použiť hneď niekoľko a upravovať pomocou nich farebnosť, expozíciu, ­sýtosť a ďalšie parametre.

Viacero zlepšení je aj v module Správca. V katalógu možno fotky s údajmi o polohe, uloženými  buď pri fotení, alebo neskôr v režime Mapa, prezerať roztriedené podľa polohy, kde boli vytvorené.  Program ich zobrazuje roztriedené do skupín podľa krajín, regiónov a obcí.

Snímky s podobným obsahom, určené na vytvorenie panorám alebo HDR, môžete zlúčiť do skupiny, aby nezaberali priveľa miesta, fotky sú však stále prístupné samostatne, iba v katalógu sa zobrazia ako skupina. Zoner Photo Studio X integruje aj cloudové úložisko, takže sa rýchlejšie dostanete k svojim fotkám na úložiskách ­Google Disk, Microsoft OneDrive, Dropbox a na Facebooku.

CENY:
■ Program kúpite za 41,40 eura.
Jeho licenciu však musíte každý rok obnoviť, platí vždy k dátumu aktivácie. Rozšírenie na obľúbenú rodinnú licenciu je dostupné za 17,30 eura.  V ponuke zostáva aj škatuľové balenie za jednorazový príplatok 12,90 eura. Obsahuje príručku s praktickými radami o používaní ZPS X a 8 GB flash disk s inštaláciou ZPS. 


Editor


Fotokniha


Fotopredmety - kalendár


Prechodový filter


Správca - prieskumník


Úprava fotografií

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Zoner

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať