Zoner Photo Studio X, Jarná aktualizácia 2018

0

Spoločnosť Zoner Software vydala novú, jarnú aktualizáciu svojho softvéru na spracovanie fotografií.  Aktualizácia je pre všetkých predplatiteľov softvéru zdarma a prichádza s viacerými vylepšeniami.  

Prvým je zrýchlenie načítania súborov Raw ktoré sa teraz pri opakovanom prezeraní v module vyvolať načítajú oveľa rýchlejšie. Vzhľadom k tomu že používatelia pracujú so softvérom  na monitoroch s rôznou veľkosťou a rozlíšením, vývojári pridali v moduloch Vyvolať aj Editor možnosť organizovať rozmiestnenie vybraných panelov podľa vlastných preferencií.

K základnému nastaveniu sa však možno jednoducho vrátiť. Panel presetov vo Vyvolať a panel Úprav v Editore nastavíte pomocou menu v záhlaví panela.

V Editore teraz môžete vrstvy organizovať do skupín, presúvať ich a aplikovať na ne niektoré úpravy či masky. Pribudla nová sada prednastavených filtrov, ktoré sa otvárajú v samostatnom paneli, takže ľahšie nájdete váš obľúbený filter alebo si vytvoríte vlastný.

Panel sa vysúva smerom doľava a uľahčuje tak rýchly výber presetu. Pri nabehnutí naň kurzorom sa zobrazí jeho reálny náhľad ktorý zrýchľuje prácu.

Nové sú aj automatické úpravy. Teraz máte na výber z niekoľkých "automatík" pre najčastejšie typy fotiek - krajinky, portréty, čiernobiele fotky. Jediným kliknutím tak môžete opraviť základné chyby fotiek a výsledok môžete ešte doladiť ručne.

Program dostal umelú inteligenciu vyvinutú v spolupráci s vedcami z FIT VUT v Brne ktorá rozpozná na vašich fotkách tváre, zohľadní ich pri úpravách a vylepší ich automaticky, oproti konkurenčným programom tak možno získať prirodzenejšie výsledky.

Modul vyvolať dostal možnosť nastavenia profilu fotoaparátu a objektívu. Toto nastavenie teraz nájdete hneď na začiatku modulu Vyvolať , ušetríte tak veľa času a získate autentické farby fotiek a odstránite vady objektívov – vinetáciu, súdkovitosť či chromatickú vadu.

Ak pracujete s fotkami ktoré už boli predtým upravované v starších verziách , treba si v nastaveniach prepnúť správnu verziu, ináč môžu byť výsledky iné. Prepínanie medzi verziami teraz nájdete pod ozubeným kolieskom hneď na začiatku modulu Vyvolať.

Nová verzia možno nepatrne upraví u dotknutých fotiek farby, zároveň ich ale umožní ďalej upravovať novo pridanými nástrojmi.

Ak nepatríte k používateľom Zoner Photo Studio X, môžete si ho zdarma vyskúšať na 30 dní. Odkaz na stiahnutie nájdete na stránke výrobcu.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať