Zmena farby na fotke? Zvládnete to na pár kliknutí

0

Urobiť z modrej červenú alebo zo zelenej žltú. Aj takáto úprava sa občas hodí. Pritom nie je vôbec ťažké zariadiť to. Zmenu farby na fotkách zvládnete na pár kliknutí. Či už chcete upraviť jeden objekt, alebo posunúť farebnosť celej fotky.

Tónovanie farieb celej snímky sa hodí v prípade, že chcete dodať fotke inú atmosféru. Naopak, zmenu farby iba niektorého predmetu využijete skôr pri kreatívnejších úpravách a rôznych experimentoch. Postup je však v obidvoch prípadoch podobný.

Tónovanie celej snímky

S úpravou celkovej farebnosti vám pomôže modul Vyvolať. Nástroje na zmenu farieb nájdete v záložke Farba hneď pod bežcami na úpravu expozície.

Rozkliknite si kolónku Farebné korekcie, tam sa dajú tvoriť tie najväčšie kúzla. Nástroje fungujú tak, že pre jednotlivé farby upravujete zvlášť odtieň, sýtosť a svetlosť.

Používajte kvapkadlo

Aby ste upravovali presne tú farbu, ktorú chcete, použite Kvapkadlo. Výrazne vám urýchli prácu. Kliknete ním do fotky na miesto s farbou, ktorú chcete upraviť. Farba sa vyberie a vy s ňou môžete ďalej pracovať.


Posuňte odtieň hornej vrstvy s maskou

Skúšajte rôzne odtiene

Farby posúvajte pocitovo tak, ako sa vám budú páčiť. Aktuálne je moderné posúvať modrú do tyrkysovej a zelenú do oranžovej. Určite to však s úpravou farieb nepreháňajte a snažte sa o prirodzenosť. Nastavenie posunu farieb si potom môžete uložiť do Presetov. Potom ho kedykoľvek rýchlo nájdete a použijete. Zaujímavý farebný variant je stiahnutie zelených odtieňov. Môže sa však stať, že zelená sa odráža v oblečení. Našťastie to ľahko vyriešite. Posun farieb vo Vyvolať je obmedzený tým, že každú farbu zmeníte len o jeden odtieň na každú stranu. Nemôžete teda urobiť napríklad zo žltej fialovú. Pokiaľ potrebujete upraviť farby výraznejšie, prepnite sa do modulu Editor.

Väčšia zmena farby? Skúste Editor

Rovnako ako v module Vyvolať i v Editore využijete nástroj Posun farieb. Stačí kliknúť na Úpravy a ísť na záložku Efekty. Hodí sa na posun jednej farby na celej fotke. Funguje rovnako ako v module Vyvolať, rozdiel je v tom, že keď úpravu potvrdíte tlačidlom Použiť, môžete ju aplikovať znovu.

Úprava farieb na časti snímky

Pokiaľ potrebujete, aby sa jedna farba posúvala iba na konkrétnom objekte, a nie na celej fotke, použite na to výberové nástroje a masku. Najprv vyberte objekt napríklad Magnetickým lasom. Potom duplikujte aktuálnu vrstvu, aby vám zostal podklad, a zvoľte možnosť Maska – Odkryť výber. Výber potom pokojne zrušte. Vďaka maske sa ďalšie zmeny prejavia iba na zvolenej časti snímky. Použiť môžete opäť posun farieb alebo nástroj Upraviť farby. Má tú výhodu, že pomocou neho farby posuniete až o niekoľko odtieňov naraz. Úpravy sú tak rýchlejšie. Posúvate tým však celé farebné spektrum, preto sa nehodí na rôznofarebné objekty. V náhľade vrstvy vidíte, ako sa farby posúvajú na celej fotke. No pretože ste použili masku, zmena sa prejaví len pri vybranom predmete. Postupne tak upravte všetky predmety, pri ktorých chcete zmeniť farbu. Výsledný obrázok potom uložte.

Zobrazit Galériu

www.milujemefotografii.cz

Všetky autorove články
Zoner

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať