Image
4.10.2018 0 Comments

Zlato pre seničana z európskeho šampionátu Euroskill

V dňoch 24. - 30. septembra sa v maďarskej Budapešti stretli tí najtalentovanejší študenti stredných odborných a priemyselných škôl na európskom šampionáte mladých profesionálov EuroSkill, nazývaným aj olympiáda zručností. Svoje profesionálne odborné zručnosti a talent na túto medzinárodnú súťaž prišlo ukázať viac ako  500 účastníkov z 28 krajín Európy, ktorí súťažili v 37 odborných zručnostiach. Slovensko reprezentovalo 7 zástupcov, medzi nimi Miroslav Chalko zo Senice, ktorý súťažil v odbore elektrotechnika.  

V obrovskej konkurencii v kategórii Electronics Prototyping nenašiel premožiteľa a ako jediný zo slovenskej výpravy priviezol z tejto prestížnej súťaže domov zlatú medailu. Tento úspech je o to cennejší, že je to aj historicky prvá medaila pre Slovensko za celú existenciu súťaže.

Študentov na EuroSkill deleguje Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe víťazstva v národnej súťaži Skills Slovakia. Súťaž sa koná každé 2 roky. Tento rok malo Slovensko na súťaži široké zastúpenie mladých talentov, keď tu svoje zručnosti predviedli žiaci v odboroch elektrotechnika, chladiaca a klimatizačná technika, web dizajn, grafický dizajn, ale nechýbal ani zástupca kuchárov, florista a kaderník.

Miroslav Chalko sa na súťaž prebojoval ako študent Strednej odbornej školy Stará Turá, kde ho pripravoval učiteľ Pavol Kuchárek. V druhom, treťom i štvrtok ročníku sa zúčastňoval celoslovenského kola súťaží Zenit, kde si jeho talent všimli a nominovali ho na medzinárodný EuroSkill.  Svoj vzťah k elektrotechnike získal ale ešte oveľa skôr ako na strednej škole. Veľa informácií získal od svojho dedka Pavla Chalku, rádioamatéra OM3CFR, ktorý sa mu venoval a spolu preberali elektrické zapojenia  a tiež si popri tom spravil rádioamatérsku koncesiu OM2ACM.

Tento ročník šampionátu bol oproti minulým odlišný. Súťažné zadanie nebolo známe, a tak sa študenti mohli pripravovať len podľa propozícií z minulých ročníkov. Oficiálnym jazykom súťaže EuroSkills je angličtina, preto po predložení zadania nasledovala  diskusia v angličtine, v rámci ktorej mali študenti možnosť klásť otázky, na  ktoré im odpovedal celý team expertov - koučov.

Po tejto diskusii nasledoval takzvaný open comunication time, kedy mohol kouč s vlastným súťažiacim hovoriť v rodnom jazyku a radiť mu, prípadne vysvetliť nejasnosti. Následne bol opäť prísny zákaz komunikácie v rodnom jazyku s vlastným súťažiacim bez prítomnosti iného experta. Tieto pravidlá sú kvôli objektivite súťaže, aby mal každý rovnaké podmienky.

Zadanie Miroslava Chalka nezaskočilo. „Mali sme čiastočne rozrobenú schému drivera na motor a chladenia, a to sme mali dorobiť. Čiže sa to muselo navrhnúť, osadiť, odskúšať. Teda celé vyrobiť. Celá doska, ktorú som navrhoval a vyrábal, bol v podstate driver na motor s ochranou proti prúdovému preťaženiu s teplotným čidlom. Potom sme celý modul auta programovali, zadávali funkcie, čo má robiť, ako fungovať, aby správne čítalo informácie a následne vyhodnocoval a pod. A nakoniec nám dali nefunkčnú dosku, na ktorej sme mali nájsť chyby. Zjednodušené povedané, pracovali sme na prototype riadiacej jednotky auta, ktorú sme potom aj programovali,“ vysvetlil priebeh súťaže víťaz Miroslav Chalko.

Výsledky súťaže sa študenti dozvedeli až na veľkolepom ceremoniáli, ktorý sa konal v najväčšom športovom komplexe v Maďarsku v Papp László Budapest Sportaréna, kde si súťažiaci prevzali medaile a diplomy. Táto súťaž medzinárodného významu je na Slovensku málo známa, pritom je  ukážkou excelentnosti mladých ľudí v ich profesiách. Miroslavovi Chalkovi k úžasnému úspechu gratulujeme a želáme, aby svoj talent, zručnosti a základ, ktorý dostal na SOŠ v Starej Turej, rozvíjal naďalej na vysokej škole - VUT Brno a i naďalej robil dobré meno Slovensku a svojmu rodnému mestu Senica.  

Zobrazit Galériu
Autor: SIOV

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Ministri krajín EÚ otvárajú úvahy o posilnení regulácie údajov v digitálnom svete

04.12.2019 09:45

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa dnes v Bruseli zúčastnil na rokovaní Rady ministrov Európskej únie pre telekomunikácie a informačnú spoločnosť (Rada TTE). Európska ...

Tlačové správy

Akcia Samsung výlov je spustená. Ulovte si tri produkty a zaplaťte len za dva

02.12.2019 13:43

Samsung spustil vo svojom internetovom obchode www.samsung.sk a vo svojich značkových predajniach akciu Samsung výlov, v rámci ktorej zákazník získa tri zakúpené zariadenia v cene dvoch. Do akcie sú z ...

Tlačové správy

4ka pridáva ďalšie dáta využiteľné v EÚ

02.12.2019 13:35

Vylepšené paušály, sprístupnenie najrýchlejších LTE sietí pri dátovaní v zahraničí a väčšia porcia dát, bez ohľadu na to, kde sa zákazník nachádza. 4ka tento rok poriadne vylepšila svoju ponuku pre tý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá