Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Ženevský autosalón - pneumatika Goodyear AERO pre autonómne lietajúce autá

0

Spoločnosť Goodyear predstavila v Ženeve svoj futuristický koncept pneumatiky typu „dva v jednom“. Je určená pre autonómne lietajúce autá budúcnosti. Bude fungovať ako pneumatika na jazdu po ceste, ako aj "vrtuľa" na vytvorenie vztlaku a vektoru sily pre lietanie.

Pneumatika na rozdiel od tradičnej konštrukcie nevyužíva stlačený vzduch. Špeciálna konštrukcia lúčov poskytne podporu pri prenášaní hmotnosti vozidla a po preklopení pôsobí ako lopatky ventilátora, aby poskytla vztlak pri naklonení pneumatiky. Táto unikátna pneumatika je dostatočne pružná na to, aby tlmila nárazy pri jazde na ceste a bola dostatočne pevná na prenos krútiaceho momentu pri vysokých otáčkach potrebných na to, aby rotory vytvorili vertikálny ťah. Prenos krútiaceho momentu sa predpokladá na magnetickom princípe. AERO bude mať integrované senzory s optickými vláknami na monitorovanie stavu vozovky, opotrebovania pneumatík a konštrukčnej integrity samotnej pneumatiky. Pneumatika budúcnosti bude využívať aj umelú inteligenciu, ktorá bude spracovávať informácie zo snímačov pneumatík s údajmi z ostatných systémov vozidla a taktiež údaje z komunikácie medzi vozidlami a infraštruktúrou. A.I. procesor by analyzoval tieto údaje s cieľom jednak odporučiť režim prevádzky jazda/lietanie a taktiež identifikovať a vyriešiť prípadné problémy súvisiace s pneumatikou skôr, ako sa prejavia.

Zatiaľ čo AERO je čisto koncepčný dizajn, niektoré z jeho najdôležitejších technológií, ako je nepneumatická konštrukcia a inteligentné pneumatiky sú už v štádiu prototypov. Mimochodom nepnumatická konštrukcia pneumatiky bude určitou výzvou aj pre našich jazykovedcov, ako to v slovenčine správne pomenovať.

Koncepty spoločnosti Goodyear majú za cieľ spustiť diskusiu o pneumatikách a dopravných technológiách pre nový ekosystém mobility.

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
tire Goodyear aero

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať