SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 Advertisement

Ženevský Autosalón - koncept EQV od Mercedesu ako elektrická budúcnosť veľkopriestorového vozidla

0

Jednou z noviniek ženevského autosalónu je aj celosvetová premiéra prvého čisto akumulátorového elektrického veľkopriestorového vozidla v prémiovom segmente - konceptu EQV. Spája sa v ňom lokálna mobilita bez emisií, presvedčivý jazdný výkon, maximálna funkčnosť s estetickým dizajnom, pričom podoba konceptu je blízka sériovému modelu.

Koncept ponúka všetky atribúty typické pre značku aj segment, ktoré zákazníci značky Mercedes-Benz poznajú, cenia si a očakávajú ich. Rodinný sprievodca, spoločník na nevšedné dobrodružstvá alebo vozidlo kyvadlovej dopravy s rázom salónika – vďaka týmto vlastnostiam sa z konceptu EQV stáva v kombinácii s akumulátorovým elektrickým pohonom koncept vozidla budúcnosti. 

Elektrický pohon

Koncept EQV je poháňaný kompaktným elektrickým hnacím ústrojenstvom (eATS) s výkonom 150 kW, uloženým na prednej náprave. Energiu dodáva lítium-iónový akumulátor, ktorý s kapacitou 100 kWh umožňuje maximálny dojazd 400 km a maximálnu rýchlosť 160 km/h. Koncept možno nabíjať komfortne aj doma, no vyššiu flexibilitu garantuje funkcia rýchleho nabíjania, v rámci ktorej získa za 15 minút energiu na dojazd okolo 100 km.

Maximálna funkčnosť a variabilita 

Vďaka inštalácii akumulátora do podlahy ponúka EQV komfortne veľký priestor, bez akýchkoľvek obmedzení v interiéri vozidla. Šesť samostatných sedadiel tak môže plniť úlohu reprezentatívneho vozidla kyvadlovej dopravy, prípadne - s inými konfiguráciami sedadiel - sa stane praktickým rodinným sprievodcom v mestskej premávke, resp. umožní komfortnú prepravu športového alebo outdoorového vybavenia. Extrémnu flexibilitu konceptu EQV predstavuje variant 7- až 8-miestnej verzie pomocou variabilného nastavenia sedadiel a lavíc. 

Osobitý dizajn

Z hľadiska dizajnu predstavuje koncept EQV estetický, avantgardný a svojbytný „progresívny luxus“, ktorý zvýrazňuje prelínanie analógového a digitálneho sveta. Interiér dopĺňajú teplé zvýrazňujúce prvky, akými sú prístrojová doska so vzhľadom kože s odtieňom „polnočná modrá“, doplnená o trendovú ružovozlatú farbu, pripomínajúcu medené vedenia, umocňujúcu efekt „Vitajte doma“. Mimo záujmu dizajnérov neostali ani ďalšie detaily kokpitu, ktoré sú esteticky, nenútene a najmä pôsobivo farebne zvýraznené (napr. dotykové pole a otočný prepínač svetiel olemované „tmavým chrómom“, ventilačné dýzy obklopuje „tieňovaná strieborná“ a operadlá sedadiel lemujú tmavomodré prvky). Technoidný kokpit kladie dôraz na nekomplikované, intuitívne ovládanie, pričom srdcom interakcie medzi človekom a vozidlom je informačný a zábavný systém s rozhraním MBUX, združujúci ovládanie hlasom, schopné učiť sa s inovačnými možnosťami konektivity. 

Dynamický exteriérový dizajn zdôrazňuje orientáciu na dynamický elektrický pohon. Celý je lakovaný v striebornej farbe High-Tech, ktorému dodáva jedinečný vzhľad maska chladiča - s dvomi pochrómovanými elementami a veľkými otvormi na prívod vzduchu. Športový charakter zdôrazňujú aj svetlomety s LED a 19-palcové disky z ľahkej zliatiny.

Ekosystém elektromobility 

Značka EQ („Electric Intelligence‟) je nielen odvodená od hodnôt značky Mercedes-Benz, ktorými sú „Emócia a inteligencia‟, ale je aj synonymom bohatého ekosystému elektromobility zahŕňajúceho výrobky, služby, technológie a inovácie. Patria medzi ne poradenské a servisné služby, nabíjacia infraštruktúra, či prispôsobená navigácia zohľadňujúca stav nabitia akumulátora. Taktiež doňho patria aj aplikácie, ktoré umožňujú napr. predklimatizovanie vozidla, či bezhotovostné úhrady na verejných nabíjacích stojanoch. Vďaka široko koncipovanej elektrifikačnej ofenzíve v produktovom portfóliu dokáže Mercedes-Benz zvýšiť dostupnosť produktovej a technologickej značky EQ pre zákazníkov. Začiatkom je celoplošná elektrifikácia moderných spaľovacích motorov vo forme mildhybridov (pomocný hybridný systém) označovaný ako „EQ Boost“. Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou je aktuálna ofenzíva na poli hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete. Do roku 2022 sa pod záštitou značky EQ na trh dostane desať nových modelov.

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Daimler Mercedes elektromobil EQ

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať