Image
30.5.2018 0 Comments

Zdieľané robotické autá by umožnili významne znížiť počet taxíkov v mestách. Napríklad v New Yorku až o tretinu

Výskumníci z MIT hovoria, že vytvorili účinný dispečerský algoritmus, ktorý by umožnil znížiť počet taxíkov v New Yorku o tretinu.

„New York by potreboval o 30 percent menej vozidiel, keby sa flotilu taxíkov, dokonca aj tých s ľudskými vodičmi, podarilo lepšie riadiť,“ vyjadril sa Carlo Ratti, riaditeľ MIT Senseable City Lab. Znamenalo by to veľké úspory jednak taxíkov, jednak priestoru, ktorý zaberajú v meste. V New Yorku jazdí zhruba 14 000 taxíkov, ktoré denne vykonajú asi 500 000 jázd.

Technológia by pomohla súkromným taxislužbám zameraným na zdieľané jazdy, ako napr. Uber či Lyft. Tie majú vlastné algoritmy, čiastočne optimalizované tak, aby vyhovovali vodičom i cestujúcim, a čiastočne tak, aby združovali zákazníkov na zdieľané jazdy.

Vedci z MIT si však položili otázku, ako by mohol lepší model dispečingu využiť taxislužby lepšie, ako je dnes bežné. Dôraz kládli na minimalizáciu vzdialenosti medzi destináciou taxíka a začiatkom jeho ďalšej potenciálnej jazdy.

Keby sa organizácia dopravy riadila algoritmom MIT, stačilo by o tretinu menej vozidiel. A keby všetkých 280 000 vozidiel Manhattanu bolo robotických a zdieľaných, ich počet by sa mohol znížiť takmer o 50 percent.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Technológie

Prehľad digitálnej pomoci od firiem v čase epidémie. Pomáha aj NexTech.

20.03.2020 14:33

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôzn ...

Technológie

Elektromobilita 2020 - Všetko, čo potrebujete vedieť o elektromobilite v SR

05.03.2020 12:36

Rok 2020 je v oblasti elektromobility jeden z míľnikov. Regulačné orgány EÚ stále sprísňujú emisné limity a práve v tomto roku vstupuje do platnosti prvá méta obmedzujúca maximálnu produkciu miestnych ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá