Image
5.11.2018 0 Comments

Zaujímavé riešenia z AT&T Hackathonu v Košiciach

Hackathon je nepretržitý maratón spravidla v trvaní 24 hodín na ktorom tímy programátorov a hardvérových špecialistov premieňajú kávu a energetické nápoje na programový kód a hardvérové návrhy. V knižnici Technickej univerzity v Košiciach o výhry bojovalo 140 súťažiacich v 21 tímoch s aplikáciami zameranými na oblasti internetu vecí, zdravotníctva a zlepšenia kvality života.

Za 24 hodín dokázali tímy vymyslieť úžasné riešenia a aplikácie, ktoré môžu pomôcť odstrániť rozličné problémy a zlepšiť kvalitu nášho života. Niektoré z nápadov navrhli riešenia z oblasti zlepšovania zdravotnej starostlivosti, komunikácie lekárov s pacientmi, diagnostiky alebo liečenia v domácom prostredí. Porota v ktorej sedel aj autor článku odovzdané riešenia dôkladne vyhodnotila a v sobotu 27. októbra vyhlásila mená troch víťazných tímov.

Prvé miesto a 6000 USD získalo riešenie inteligentnej fľaše, ktorá dokáže sledovať pitný́ režim. Tímu SpaceCode sa podarilo zostrojiť funkčný́ prototyp fľaše na vodu s prietokovým meračom objemu vypitej tekutiny. Svetelný́ pás červenej alebo zelenej farby upozorní, či je denný́ príjem vody v norme. „Prepojením na mobil alebo iný́ komunikačný́ modul môžeme vďaka ďalším senzorom cez aplikáciu sledovať nielen objem, ale v budúcnosti aj kvalitu vody”, hovorí zástupca tímu Dávid Jozef Hreško. Títo siedmi sympatickí vysokoškoláci sa spoznali v internátnom rádiu a po troch účastiach na podobných kódovacích súťažiach sa prvýkrát tešili z výhry.

Druhé miesto a finančnú výhru 3000 USD si rozdelí päť členov tímu s názvom Ostrov. Predstavili aplikáciu, ktorá dokáže zarezervovať voľné miesto na parkoviskách pred nemocnicami alebo zdravotníckymi zariadeniami v meste, vďaka čomu vie užívateľ efektívne stihnúť vyšetrenie u lekára v plánovanom čase.

Tretie miesto s výhrou 1500 USD obsadil tím Checkup s aplikáciou na monitorovanie vitálnych funkcií pacienta a meranie kvality prostredia, v ktorom sa nachádza. Toto riešenie vie pomôcť nielen ošetrovateľom a pacientom, ale aj ľuďom, ktorí sa o svojich rodinných príslušníkov starajú v domácom prostredí. Aplikácia vie dokonca aj definovať úlohy, ktoré musí zdravotník alebo ošetrovateľ plniť.

Členovia troch víťazných tímov okrem finančnej výhry získavajú aj 6-mesačný mentoringový program v univerzitnom startup centre, ktorý́ im pomôže pretaviť ich aplikácie do podoby komerčného produktu. Porota ocenila aj 5 najinšpiratívnejších účastníkov, ktorí si odnášajú poukazy na onlinové školenia Nanodegree, vďaka ktorým získajú prehľad o najmodernejších technológiách a postupoch.

Absolvovanie tohto programu im pomôže v ich ďalšej profesionálnej kariére. Porotcovia spolu s mentormi ocenili predovšetkým schopnosť vymyslieť funkčnú aplikáciu alebo prototyp riešenia, ktoré okrem technickej a technologickej časti dokázalo zaujať aj predstavou o využití v bežnom každodennom živote. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Startup chce 3D tlačou vyrábať pilulky „na mieru“. Pacient by užil len jednu denne

29.07.2019 00:15

Plastové organizéry na lieky sa môžu stať čoskoro minulosťou. Farmaceutický startup Multiply Labs, ktorý založil Fred Parietti, totiž pracuje na technológii umožňujúcej 3D tlač jedinej tabletky denne ...

Startupy 2

Šancu pre mladých Slovákov rozvíjať inovatívne riešenia využili aj študenti s projektom Zabudnuté deti v aute

13.07.2019 00:10

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) pomáha malým a stredným podnikom na Slovensku rásť a rozvíjať sa. Využíva na to model hybridného financovania, ktorý spája verejné fin ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019