Zariadenie BioCloud dokáže detegovať prítomnosť koronavírusu v miestnosti

1

Spoločnosť Kontrol Energy z Ontária tvrdí, že vyvinula prelomovú technológiu, ktorá dokáže zistiť častice COVID-19 vo vzduchu. Firma sa špecializuje na kvalitu vnútorného ovzdušia a jej monitorovacie zariadenie sa zvyčajne používa na skenovanie nebezpečných plynov v priemyselných objektoch. V marci si tím jej pracovníkov položil otázku, či by sa ich technológia mohla použiť na vykonanie meraní pre COVID podobne, ako keď hľadajú v priemyselných zariadeniach veľmi malé častice vrátane prchavých organických zlúčenín.

V spolupráci s dvoma mikrobiologickými laboratóriami spoločnosť vyvinula zariadenie s názvom BioCloud. Montuje sa na stenu a pripomína bežný sušič rúk, ibaže BioCloud namiesto vytláčania vzduchu von ho nasáva do svojej komory, kde sa potom analyzuje na prítomnosť častíc COVID-19. Zariadenie umiestnené v interiéri s rozlohou až 1000 štvorcových metrov, napríklad v učebni alebo kancelárii, preskúma všetok vzduch v miestnosti niekoľkokrát za hodinu.

Spoločnosť získala financie vo výške 50 000 dolárov od Národnej rady pre výskum v Kanade na podporu svojho výskumu. Testy preukázali, že táto technológia dokáže rýchlo a efektívne detegovať množstvo vzdušných patogénov vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19. Spoločnosť chce začať predávať zariadenia BioCloud v novembri za cenu približne 12 000 dolárov a plánuje výrobu 20 000 kusov mesačne.

Niektorí odborníci sa však k zariadeniu stavajú skepticky. Tvrdia, že COVID-19 by bolo ťažké zistiť vo vzduchu, čiastočne preto, že častica je krehká a môže pripomínať iné vírusy. Takisto sa nezhodujú v tom, do akej miery môže COVID-19 cestovať vzduchom, hoci štúdie naznačujú, že v zle vetranej miestnosti môže zotrvať niekoľko hodín.

Zdroj: globalnews.ca.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Zariadenie BioCloud dokáže detegovať prítomnosť koronavírusu v miestnosti

6.10.2020 12:10
Redakcia pcrevue klame zase "preskúma všetok vzduch v miestnosti niekoľkokrát za hodinu." To je totalny nezmysel a nepreskuma to ani 10% vzduchu. Preskuma to len vzduch v blizkosti.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať