Image
2.11.2017 0 Comments

Zamestnanec Googlu ukázal, že kamera iPhonu vás môže tajne sledovať

Inžinier Googlu Felix Krause na svojom blogu podrobne opísal znepokojujúce nastavenie ochrany osobných údajov v systéme iOS spoločnosti Apple, ktoré umožňuje povoliť kamerovej aplikácii iPhonu tajne vás fotografovať a zhotovovať videozáznamy o vás bez vášho vedomia.

Krause vykonával výskumnú prácu v oblasti bezpečnosti mimo pracovného času a nezávisle od spoločnosti Google. Výskumník poznamenáva, že udelenie povolenia umožní aplikáciám pristupovať k prednému i zadnému fotoaparátu zariadenia, fotografovať a zaznamenávať kedykoľvek aplikáciu v popredí, ihneď nahrať tento obsah na internet a snímať vašu tvár v reálnom čase.

To všetko bez akéhokoľvek upozornenia alebo indikácie, že váš iPhone sníma obraz vašej tváre. Žiadny zvuk, žiadne svetlo, žiadne LED. Krause zverejnil na YouTube aj krátku ukážku na zdokumentovanie tejto otázky.

Najzávažnejší problém je v tom, že toto nastavenie ochrany osobných údajov funguje koncepčne. Všetko naznačuje, že je to ďalší prípad, keď „ide o funkciu, nie chybu“, ako sa zvyknú spoločnosti vyjadrovať. Pritom ktokoľvek, kto zneužije túto „funkciu“, môže získať množstvo obrazových dát a dokáže aj lokalizovať používateľa, sledovať ho v priamom prenose bez jeho vedomia a dokonca aj sprístupniť tento stream ostatným.

Krause hovorí, že nie je veľa možností, ako tomu zabrániť. Jedna z nich je vybaviť fotoaparáty krytmi. Alebo môžete zrušiť prístup k fotoaparátu pre všetky aplikácie, no potom nebudete môcť napríklad odosielať fotografie priamo z aplikácií.

Googler túto komplikáciu oznámil spoločnosti Apple a pridal aj niekoľko tipov, ako problém zvládnuť. Napríklad povolenie na prístup k fotoaparátu by sa mohlo časovo obmedziť. Prípadne by sa mohli pridať indikátory upozorňujúce na skutočnosť, že zariadenie nahráva.

Zdroj: Thenextweb

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

PR: Staňte sa špecialistom na alarmy. Certifikované školenie aj vo vašom meste!

31.08.2018 08:01

Láka vás začať montovať alarmy prestížnej značky Jablotron? Chcete sa stať certifikovaným odborníkom v tejto oblasti? Tak si do svojho diára poznačte termíny najbližších školení:  18 a 19. 9. 2018  v  ...

Bezpečnosť

Startup učí autonómne vozidlá rozpoznávať zámery chodcov, či vstúpia na cestu alebo počkajú

22.08.2018 00:10

Chodci predstavujú jednu z najväčších výziev pre autonómne vozidlá - nakoľko ostatné autá sa pohybujú viac-menej predvídateľným spôsobom, no pohyb chodcov je nepravidelný a ťažko sa dá vopred odhadnúť ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli zneužiť faxy v multifunkčných zariadeniach na ovládnutie celej firemnej siete

20.08.2018 00:05

Vo veku okamžitých správ cez internet sa fax považuje za archaický kus technológie. No výskumní pracovníci zo spoločnosti Check Point varujú, že kybernetickí kriminálnici môžu využívať zraniteľnosti, ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button