Image
2.11.2017 0 Comments

Zamestnanec Googlu ukázal, že kamera iPhonu vás môže tajne sledovať

Inžinier Googlu Felix Krause na svojom blogu podrobne opísal znepokojujúce nastavenie ochrany osobných údajov v systéme iOS spoločnosti Apple, ktoré umožňuje povoliť kamerovej aplikácii iPhonu tajne vás fotografovať a zhotovovať videozáznamy o vás bez vášho vedomia.

Krause vykonával výskumnú prácu v oblasti bezpečnosti mimo pracovného času a nezávisle od spoločnosti Google. Výskumník poznamenáva, že udelenie povolenia umožní aplikáciám pristupovať k prednému i zadnému fotoaparátu zariadenia, fotografovať a zaznamenávať kedykoľvek aplikáciu v popredí, ihneď nahrať tento obsah na internet a snímať vašu tvár v reálnom čase.

To všetko bez akéhokoľvek upozornenia alebo indikácie, že váš iPhone sníma obraz vašej tváre. Žiadny zvuk, žiadne svetlo, žiadne LED. Krause zverejnil na YouTube aj krátku ukážku na zdokumentovanie tejto otázky.

Najzávažnejší problém je v tom, že toto nastavenie ochrany osobných údajov funguje koncepčne. Všetko naznačuje, že je to ďalší prípad, keď „ide o funkciu, nie chybu“, ako sa zvyknú spoločnosti vyjadrovať. Pritom ktokoľvek, kto zneužije túto „funkciu“, môže získať množstvo obrazových dát a dokáže aj lokalizovať používateľa, sledovať ho v priamom prenose bez jeho vedomia a dokonca aj sprístupniť tento stream ostatným.

Krause hovorí, že nie je veľa možností, ako tomu zabrániť. Jedna z nich je vybaviť fotoaparáty krytmi. Alebo môžete zrušiť prístup k fotoaparátu pre všetky aplikácie, no potom nebudete môcť napríklad odosielať fotografie priamo z aplikácií.

Googler túto komplikáciu oznámil spoločnosti Apple a pridal aj niekoľko tipov, ako problém zvládnuť. Napríklad povolenie na prístup k fotoaparátu by sa mohlo časovo obmedziť. Prípadne by sa mohli pridať indikátory upozorňujúce na skutočnosť, že zariadenie nahráva.

Zdroj: Thenextweb

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

„Priateľský“ generátor EM impulzov pomôže ochrániť nielen elektroniku pred elektromagnetickým útokom

17.12.2018 00:15

So zbraňami s elektromagnetickým impulzom ste sa možno stretli v sci-fi, lenže dnes už predstavujú aj veľmi reálnu hrozbu. Preto vedci zo Sandia National Laboratories vyvíjajú „priateľský“ generátor E ...

Bezpečnosť

Microsoft bije na poplach. Varuje pred zneužitím technológie rozpoznávania tváre

12.12.2018 00:20

Sofistikovaná technológia rozpoznávania tváre je jadrom mnohých čínskych dystopických bezpečnostných iniciatív. Pomocou 200 miliónov dohliadacích kamier, čo je štyrikrát viac ako v USA, čínske systémy ...

Bezpečnosť 1

Vodič zaspal v idúcej Tesle. Policajti využili systém Autopilota a vozidlo šikovne zastavili

06.12.2018 00:05

Kalifornská diaľničná kontrola (CHP - California Highway Patrol) tvrdí, že systém Autopilot Tesly by sa dal použiť na zastavenie auta po tom, čo jeho vodič zaspal. CHP hovorí, že jej hliadka sa pokúsi ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button