Image
2.11.2017 0 Comments

Zamestnanec Googlu ukázal, že kamera iPhonu vás môže tajne sledovať

Inžinier Googlu Felix Krause na svojom blogu podrobne opísal znepokojujúce nastavenie ochrany osobných údajov v systéme iOS spoločnosti Apple, ktoré umožňuje povoliť kamerovej aplikácii iPhonu tajne vás fotografovať a zhotovovať videozáznamy o vás bez vášho vedomia.

Krause vykonával výskumnú prácu v oblasti bezpečnosti mimo pracovného času a nezávisle od spoločnosti Google. Výskumník poznamenáva, že udelenie povolenia umožní aplikáciám pristupovať k prednému i zadnému fotoaparátu zariadenia, fotografovať a zaznamenávať kedykoľvek aplikáciu v popredí, ihneď nahrať tento obsah na internet a snímať vašu tvár v reálnom čase.

To všetko bez akéhokoľvek upozornenia alebo indikácie, že váš iPhone sníma obraz vašej tváre. Žiadny zvuk, žiadne svetlo, žiadne LED. Krause zverejnil na YouTube aj krátku ukážku na zdokumentovanie tejto otázky.

Najzávažnejší problém je v tom, že toto nastavenie ochrany osobných údajov funguje koncepčne. Všetko naznačuje, že je to ďalší prípad, keď „ide o funkciu, nie chybu“, ako sa zvyknú spoločnosti vyjadrovať. Pritom ktokoľvek, kto zneužije túto „funkciu“, môže získať množstvo obrazových dát a dokáže aj lokalizovať používateľa, sledovať ho v priamom prenose bez jeho vedomia a dokonca aj sprístupniť tento stream ostatným.

Krause hovorí, že nie je veľa možností, ako tomu zabrániť. Jedna z nich je vybaviť fotoaparáty krytmi. Alebo môžete zrušiť prístup k fotoaparátu pre všetky aplikácie, no potom nebudete môcť napríklad odosielať fotografie priamo z aplikácií.

Googler túto komplikáciu oznámil spoločnosti Apple a pridal aj niekoľko tipov, ako problém zvládnuť. Napríklad povolenie na prístup k fotoaparátu by sa mohlo časovo obmedziť. Prípadne by sa mohli pridať indikátory upozorňujúce na skutočnosť, že zariadenie nahráva.

Zdroj: Thenextweb

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Google Mapy vám umožnia zdieľať aj stav vašej batérie. Aby ostatní videli či ste ok, keď sa nehlásite

16.02.2018 00:05

Ak hľadáte priateľa na hromadnom podujatí alebo čakáte na niekoho, kto je na ceste k vám, zdieľanie polohy je nástroj, ktorý vám môže skvele poslúžiť. No keď sa priateľovi vybije batéria v telefóne, t ...

Bezpečnosť

Komplexné zabezpečenie od Jablotronu s videoverifikačnou kamerou

16.02.2018 00:00

Najväčšou slabinou prakticky všetkých zabezpečovacích zariadení sú falošné poplachy. Nejde len o zbytočné výjazdy k mačke, ktorá aktivovala niektorý senzor, ale hlavne o postupné otupenie pozornosti, ...

Bezpečnosť

Ako funguje zabezpečenie domácej siete od Esetu

06.02.2018 13:25

Nadväzujeme na článok o zabezpečení zariadení IoT v domácej sieti. Téma vás zaujala a dostali sme od vás niekoľko otázok, ktoré by sa podľa prvého slova dali rozdeliť do troch skupín: Prečo by niekto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá