Image
7.12.2017 0 Comments

Zakladateľ webu Tim Berners-Lee o budúcnosti webu: „Systém zlyháva."

Optimizmus, ktorý sir Tim Berners-Lee prechovával v súvislosti s budúcnosťou internetu, pomaly vyprcháva. Príčinou sú útoky proti sieťovej neutralite, šírenie falošných správ, propagandy a rastúca polarizácia webu.

Rozširovanie on-line dezinformácií a propagandy sa rozmáha čiastočne pre spôsob, ako boli navrhnuté reklamné systémy digitálnych platforiem gigantov ako sú Google alebo Facebook.

„Ľudia sú deformovaní skvelo vycvičenou umelou inteligenciou, ktorá ich dokáže poblázniť,“ povedal Berners-Lee. Znepokojujú ho najmä tzv. clickbaity, obsah na webových stránkach, ktorý je vytvorený na účel online reklamy na úkor kvality a presnosti, využíva senzačné titulky a príťažlivé obrázky, ktoré majú prinútiť návštevníkov na zdieľanie materiálov na sociálnych sieťach. Nedávno napríklad macedónski tínedžeri vytvorili fiktívne clickbaitové správy, ktoré boli distribuované na Facebooku a financované z príjmov z automatizovaného reklamného nástroja Google AdSense.

„Systém zlyháva. Spôsob, ako fungujú reklamné príjmy s clickbaitom, neplní cieľ pomôcť ľudstvu propagovať pravdu a demokraciu. Takže som znepokojený,“ povedal Berners-Lee, ktorý v marci vyzval na reguláciu on-line politickej reklamy, aby sa zabránilo jej používaniu „neetickým spôsobom“.

Odvtedy sa ukázalo, že ruskí činitelia kúpili „mikrocielené“ politické reklamy zamerané na amerických voličov na Facebooku, Google a Twitteri. Berners-Lee varuje pred takýmito manipulujúcimi reklamami. Ľudia si vraj už tak zvykli na tieto manipulujúce systémy, že ich pokladajú za spôsob, ako funguje internet. A situácia sa podľa neho stále zhoršuje. Poukázal napríklad na zrušenie pravidiel z Obamovej éry, ktoré chránili sieťovú neutralitu. Ide o myšlienku, že poskytovatelia internetových služieb (ISP) by mali rovnako zaobchádzať so všetkými údajmi - či sú to údaje zo súkromného e-mailu, epizódy populárneho seriálu na Netflixe, alebo dáta súvisiace s bankovými prevodmi. Americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) chce tieto pravidlá zrušiť.

Berners-Lee vyzýva zákonodarcov vo Washingtone, aby prehodnotili toto zrušenie, a uvádza problematické príklady, v ktorých poskytovatelia internetových služieb porušili zásady neutrality siete.  Napríklad spoločnosť AT&T zablokovala aplikáciu Skype a iné podobné služby na iPhone, takže zarobí viac peňazí z bežných telefónnych hovorov. Verizon zasa zablokoval službu Peňaženka Google na smartfónoch, keď vyvíjal konkurenčnú mobilnú platobnú službu. Takíto „vrátnici“, ktorí kontrolujú prístup na internet, predstavujú hrozbu pre inováciu, pretože majú možnosť vybrať víťazov a porazených tým, že zrušia alebo zablokujú služby.

„Keď som vynašiel web, nemusel som si pýtať od Vinta Cerfa („otca internetu“) povolenie používať internet,“ povedal Berners-Lee a dodal, že internet by mal zostať „bezvýhradným priestorom na kreativitu, inováciu a slobodu prejavu“.

Zdroj: theguardian.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 4

Komentár: Bitcoin, ekológia a ekonomika. Pokorili už hranicu 1 MWh za transakciu

20.06.2018 00:10

Bitcoin je často spájaný s ekológiou. Často je prezentovaný ako prostriedok podporujúci rozvoj energetiky. Hlavne tej čistej – solárnej či veternej. Preto môže byť zaujímavé pozrieť sa na CO2 stopu, k ...

Internet

Internet vecí: Čo všetko je IoT a čo nie, čo sa za tým vlastne skrýva?

12.06.2018 00:15

/files/photo/2018-06/45793/474182/obr2.png Na začiatok azda provokujúca otázka. S výrazom Internet vecí – Internet of things (IoT) sa stretávame denne. Prvá zmienka o „Internet of Things“ sa objavila ...

Internet

Analýza: Internet vecí (Internet of things - IoT) a BIG DATA

30.05.2018 00:00

Internet veci je opodstatnene spájaný s veľkým objemom dát. Na pozadí sa objavuje slovné spojenie BIG DATA. Toto spojenie je opodstatnené. V súčastnosti sa odhaduje, že v Internete je pripojených cca ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Smart Industry

Najnovšie videáPC forum button