Image
7.12.2017 0 Comments

Zakladateľ webu Tim Berners-Lee o budúcnosti webu: „Systém zlyháva."

Optimizmus, ktorý sir Tim Berners-Lee prechovával v súvislosti s budúcnosťou internetu, pomaly vyprcháva. Príčinou sú útoky proti sieťovej neutralite, šírenie falošných správ, propagandy a rastúca polarizácia webu.

Rozširovanie on-line dezinformácií a propagandy sa rozmáha čiastočne pre spôsob, ako boli navrhnuté reklamné systémy digitálnych platforiem gigantov ako sú Google alebo Facebook.

„Ľudia sú deformovaní skvelo vycvičenou umelou inteligenciou, ktorá ich dokáže poblázniť,“ povedal Berners-Lee. Znepokojujú ho najmä tzv. clickbaity, obsah na webových stránkach, ktorý je vytvorený na účel online reklamy na úkor kvality a presnosti, využíva senzačné titulky a príťažlivé obrázky, ktoré majú prinútiť návštevníkov na zdieľanie materiálov na sociálnych sieťach. Nedávno napríklad macedónski tínedžeri vytvorili fiktívne clickbaitové správy, ktoré boli distribuované na Facebooku a financované z príjmov z automatizovaného reklamného nástroja Google AdSense.

„Systém zlyháva. Spôsob, ako fungujú reklamné príjmy s clickbaitom, neplní cieľ pomôcť ľudstvu propagovať pravdu a demokraciu. Takže som znepokojený,“ povedal Berners-Lee, ktorý v marci vyzval na reguláciu on-line politickej reklamy, aby sa zabránilo jej používaniu „neetickým spôsobom“.

Odvtedy sa ukázalo, že ruskí činitelia kúpili „mikrocielené“ politické reklamy zamerané na amerických voličov na Facebooku, Google a Twitteri. Berners-Lee varuje pred takýmito manipulujúcimi reklamami. Ľudia si vraj už tak zvykli na tieto manipulujúce systémy, že ich pokladajú za spôsob, ako funguje internet. A situácia sa podľa neho stále zhoršuje. Poukázal napríklad na zrušenie pravidiel z Obamovej éry, ktoré chránili sieťovú neutralitu. Ide o myšlienku, že poskytovatelia internetových služieb (ISP) by mali rovnako zaobchádzať so všetkými údajmi - či sú to údaje zo súkromného e-mailu, epizódy populárneho seriálu na Netflixe, alebo dáta súvisiace s bankovými prevodmi. Americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) chce tieto pravidlá zrušiť.

Berners-Lee vyzýva zákonodarcov vo Washingtone, aby prehodnotili toto zrušenie, a uvádza problematické príklady, v ktorých poskytovatelia internetových služieb porušili zásady neutrality siete.  Napríklad spoločnosť AT&T zablokovala aplikáciu Skype a iné podobné služby na iPhone, takže zarobí viac peňazí z bežných telefónnych hovorov. Verizon zasa zablokoval službu Peňaženka Google na smartfónoch, keď vyvíjal konkurenčnú mobilnú platobnú službu. Takíto „vrátnici“, ktorí kontrolujú prístup na internet, predstavujú hrozbu pre inováciu, pretože majú možnosť vybrať víťazov a porazených tým, že zrušia alebo zablokujú služby.

„Keď som vynašiel web, nemusel som si pýtať od Vinta Cerfa („otca internetu“) povolenie používať internet,“ povedal Berners-Lee a dodal, že internet by mal zostať „bezvýhradným priestorom na kreativitu, inováciu a slobodu prejavu“.

Zdroj: theguardian.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

YouTube začal testovať nový formát videa AV1

18.09.2018 00:20

YouTube pridal experimentálnu podporu pre nový formát videa AV1,  ktorý bol vyvinutý ako náhrada formátu VP9 a konkurent pre HEVC/H.265. Zatiaľ tento formát nie je široko podporovaný, ale Google chce ...

Internet 1

Európska únia chystá nový prísnejší autorský zákon. Strážené budú už aj úryvky textu, hudby či filmov

18.09.2018 00:10

Európska únia už dva roky pracuje na novej smernici o autorskom práve. Najnovšie ju schválil Európsky parlament, ale o jej konečnej podobe rozhodne rokovanie s Radou EÚ. Búrlivú diskusiu vyvolali najm ...

Internet 1

Chrome 69 prichádza s novým dizajnom, generovaním hesiel a zlepšeným automatickým dopĺňaním

10.09.2018 00:15

Chrome oslávil desiate výročie svojho uvedenia a pri tej príležitosti dostal nový dizajn. Zmena sa týka desktopovej aj mobilnej verzie prehliadača. Najviditeľnejšia novinka je zaoblený tvar adresného ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button