Image
7.12.2017 0 Comments

Zakladateľ webu Tim Berners-Lee o budúcnosti webu: „Systém zlyháva."

Optimizmus, ktorý sir Tim Berners-Lee prechovával v súvislosti s budúcnosťou internetu, pomaly vyprcháva. Príčinou sú útoky proti sieťovej neutralite, šírenie falošných správ, propagandy a rastúca polarizácia webu.

Rozširovanie on-line dezinformácií a propagandy sa rozmáha čiastočne pre spôsob, ako boli navrhnuté reklamné systémy digitálnych platforiem gigantov ako sú Google alebo Facebook.

„Ľudia sú deformovaní skvelo vycvičenou umelou inteligenciou, ktorá ich dokáže poblázniť,“ povedal Berners-Lee. Znepokojujú ho najmä tzv. clickbaity, obsah na webových stránkach, ktorý je vytvorený na účel online reklamy na úkor kvality a presnosti, využíva senzačné titulky a príťažlivé obrázky, ktoré majú prinútiť návštevníkov na zdieľanie materiálov na sociálnych sieťach. Nedávno napríklad macedónski tínedžeri vytvorili fiktívne clickbaitové správy, ktoré boli distribuované na Facebooku a financované z príjmov z automatizovaného reklamného nástroja Google AdSense.

„Systém zlyháva. Spôsob, ako fungujú reklamné príjmy s clickbaitom, neplní cieľ pomôcť ľudstvu propagovať pravdu a demokraciu. Takže som znepokojený,“ povedal Berners-Lee, ktorý v marci vyzval na reguláciu on-line politickej reklamy, aby sa zabránilo jej používaniu „neetickým spôsobom“.

Odvtedy sa ukázalo, že ruskí činitelia kúpili „mikrocielené“ politické reklamy zamerané na amerických voličov na Facebooku, Google a Twitteri. Berners-Lee varuje pred takýmito manipulujúcimi reklamami. Ľudia si vraj už tak zvykli na tieto manipulujúce systémy, že ich pokladajú za spôsob, ako funguje internet. A situácia sa podľa neho stále zhoršuje. Poukázal napríklad na zrušenie pravidiel z Obamovej éry, ktoré chránili sieťovú neutralitu. Ide o myšlienku, že poskytovatelia internetových služieb (ISP) by mali rovnako zaobchádzať so všetkými údajmi - či sú to údaje zo súkromného e-mailu, epizódy populárneho seriálu na Netflixe, alebo dáta súvisiace s bankovými prevodmi. Americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) chce tieto pravidlá zrušiť.

Berners-Lee vyzýva zákonodarcov vo Washingtone, aby prehodnotili toto zrušenie, a uvádza problematické príklady, v ktorých poskytovatelia internetových služieb porušili zásady neutrality siete.  Napríklad spoločnosť AT&T zablokovala aplikáciu Skype a iné podobné služby na iPhone, takže zarobí viac peňazí z bežných telefónnych hovorov. Verizon zasa zablokoval službu Peňaženka Google na smartfónoch, keď vyvíjal konkurenčnú mobilnú platobnú službu. Takíto „vrátnici“, ktorí kontrolujú prístup na internet, predstavujú hrozbu pre inováciu, pretože majú možnosť vybrať víťazov a porazených tým, že zrušia alebo zablokujú služby.

„Keď som vynašiel web, nemusel som si pýtať od Vinta Cerfa („otca internetu“) povolenie používať internet,“ povedal Berners-Lee a dodal, že internet by mal zostať „bezvýhradným priestorom na kreativitu, inováciu a slobodu prejavu“.

Zdroj: theguardian.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google chce urobiť e-mail interaktívnejším. Bude obsahovať online widgety

16.02.2018 00:15

Google vo vývojárskej verzii Gmailu prináša podporu formátu AMP (Accelerated Mobile Pages) do e-mailu. Funkcia nazvaná AMP for Email umožní vývojárom urobiť e-maily „interaktívnejšími a zaujímavejším ...

Internet 3

Deepfake: pornoherečkou proti svojej vôli. Pornhub, Reddit Twitter už takéto videá zakázali.

13.02.2018 00:25

Spracovanie dát neurónovými sieťami možno užitočne využiť mnohými spôsobmi, no existuje aj problematická aplikácia. V poslednom čase čoraz väčší záujem pútajú na internete tzv. deepfakes. Ide o použit ...

Internet

Denne sa vo svete odošle 205 miliónov mailov, väčšina ostane neotvorená

07.02.2018 00:05

Globálne sú momentálne aktívne viac ako 2 miliardy mobilných zariadení. Takmer každý tretí zástupca miléniovej generácie kontroluje obrazovku svojho mobilu aspoň raz za päť minút, a to bez toho, aby d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá